Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ORIGAMI KOMIKS Č. 1

14.03.2002, autor: Hibi, MaF

První sešit přináší tři příběhy, pod jejichž výtvarným ztvárněním je shodně podepsán LUPO alias Luděk Pospíšil. Ten se představil již v lednu roku 1994, kdy vyšel sešit Na vlnách odvahy a dobrodružství 1, první svazek řady „barevného kresleného obrázkového časopisu“ LP Comics (vydal Alan Halata, firma AMF Ostrava). Ani druhý sešit comicsů „podle příběhů Otakara Batličky“, ani žádný další, jak je pro náš comicsový trh typické, samozřejmě nevyšel.
Titulní Origami (napsal Dittmar Chmelař, odpovědný redaktor celého projektu) je . příběhem z ostravské budoucnosti a točí se kolem prastarého samurajského meče (další možná souvislost s „japonským“ titulem?). Katanu vlastní muž, který se živí jako aerotaxikář, a snaží se ji získat tajemná krásná žena, jejíž identita se v průběhu děje několikrát změní. Mezi oběma hrdiny dojde k milostnému kontaktu i k souboji, několikrát se mění situace – jednou má navrch Ona, jednou On, jednou jde o vládu nad vzdáleným světem, jednou o supravodivou technologii a o peníze… Příběh je vcelku nápaditý, zklamal mě jen nouzový závěr ve stylu „a pak jsem se probudil“, kterým navíc končí i comics Metan téhož autorského tandemu ve druhém čísle (tam však mnohem nepochopitelněji a násilněji).
Kresebná stránka nezapře vliv Káji Saudka (comics je mu věnován), ale to je v našem rybníce spíše pravidlem – přece jen byl Mistr vzhledem k izolaci naší země od západního kulturního dění dlouholetým ztělesněním comicsu vůbec. Ocenění zasluhuje propracovaná montáž stránek, která činí tento comics nejzajímavějším z čísla – u zbylých dvou autor jakýchkoli podobných pokusů zanechal a nasázel políčka prostě za sebou, což ještě posílilo statičnost vyprávění. . Kresba nepostrádá hravost a věřím, že pokud bude mít LUPO možnost se vykreslit a být konfrontován s kritickými názory, mohl by se z něj stát velmi dobrý kreslíř.

Lidské stíny (napsal Tomáš Němec) jsou profesionální válečníci Efrel a Narisa, které vytvořil čaroděj Ghowar, aby mu dopomohli ke snadným vítězstvím. Nechtěli však již být zabijáky a toužili stát se lidmi – vydali se tedy do dalekých krajů, ale i zde je našel další Ghowarův válečník Vagar. Efrelovi se sice podaří ho zabít, ale při souboji umírá jeho Narisa. Efrel se pak vydává hledat nový domov, aby splnil její poslední přání… Vzhledem ke sledu vyprávění působí závěr poněkud rozpačitě.

Z podobného soudku je i příběh Cena jednorožce (scénář Petra Vyhlídky). Lapka Fawraham je najat jistým hrabětem (na jiném místě se o něm hovoří jako o baronovi!), . aby chytil jednorožce, „možná posledního na světě“, a tedy velmi cenného. Jednorožec je však, jak se později ukáže, (zakletá víla, kterou padoušský čaroděj Falur proměnil, aby z kouzelného rohu mohl namíchat elixír života a dosáhl tak věčného nesmrtelnosti. Hrdina se ve správnou chvíli správně rozhodně, zlo potrestá, dobro vysvobodí, na peníze nehledě, a spolu se svou milou se vydává vstříc dalším dobrodružstvím… Prostě pohádka.
O kresbě obou posledních příběhů platí to, co bylo zmíněno výše. Celý projekt bylo asi potřeba rozjet, neboť podíl Luďka Pospíšila se postupně snižoval (ve druhém čísle dva, ve třetím už jen jeden comics) a Origami tak bylo i po výtvarné stránce pestřejší.

Origami (Dittmar Chmelař – LUPO) – 28 stran
Lidské stíny (Tomáš Němec – LUPO) – 18 stran
Cena jednorožce (Petr Vyhlídka – LUPO) – 18 stran

Autor:


Autor článku: Hibi, MaF

Detaily o komiksu:

Titul: Origami 1
Série: Origami časopis
Scénář: Dittmar Chmelař
Kresba: Luděk Pospíšil ("Lupo")
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1998
Počet stran: 72
Formát: 150 x 210
Vydavatel: MikroMedia
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Origami
23.02.2004 NEZLOMNÉ ZAKLÍNAČOVO ZAKLETÍ
06.06.2002 ZAKLETÝ ZAKLÍNAČ
03.06.2002 ORIGAMI SOUČASNÉ - INTERNETOVÉ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!