Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ORIGAMI KOMIKS Č. 3

29.03.2002, autor: Hibi, MaF

Původní záměr vydávat čtyři čísla ročně samozřejmě nevyšel, takže jsme si na třetí číslo magazínu Origami museli počkat až do následujícího roku 1999. Ale to čekání stálo určitě za to! Již obálka prozrazuje, že přichází Někdo. Někdo, kdo umí. Danglár!
Danglár je někdy nazýván králem . slovenského komiksu. A řekl bych, že to zdaleka není titul přehnaný. Poprvé se tento nadaný výtvarník, civilním jménem Jozef Giertli, představil na poli komiksu krátce po Listopadu satirickým politickým seriálem Klaushaus v bratislavském studentském časopise Echo (šlo o jakéhosi ideového předchůdce Zeleného Raoula a později ho souborně otiskly Lidové noviny). I když v komiksových časopisech se s jeho díly nesetkáme, jeho rukopis není ani v českých zemích neznámý – můžeme ho znát například z nedávné komiksové reklamní kampaně Gambrinusu, pravidelně přispívá do „časopisu pro muže s jiskrou“ Quo, ilustroval mimo jiné knihu Egona Bondyho Cybercomics. Vzhledem ke komiksové situaci na Slovensku se mu širší plochy pro comicsovou tvorbu příliš nedostává (věčná škoda), a tak zůstává zásluhou Origami, že tohoto výjimečného kreslíře na naší komiksové půdě představilo.
Komiks Déjà vu (podle scénáře Dittmara Chmelaře) silně převyšuje vše, co v Origami vyšlo, a to nejen ve třetím . čísle. Samotný příběh o hrdinově až mystické cestě, na níž se v jednotlivých vlakových kupé, během dvou „objektivních“ minut, rekapituluje celý jeho život, od početí přes školní léta, svatbu a vojnu až po hibernační komoru, je velmi zajímavý. Jeho výtvarné zpracování však vyráží dech.
Je vidět, že Danglár má komiks v krvi, že disponuje silně rozvinutým komiksovým viděním světa. Dokazuje to nejen promyšlená kompozice a brilantní práce se střihem, ale zejména celkové zachycení atmosféry, jemuž je vše podřízeno. Z jednotlivých políček přímo sálají měnící se emoce, dokonalý je rytmus vyprávění. Je to jeden z mála těch komiksů, které snesou konfrontaci se zahraniční produkcí a je jistě ztrátou pro československý komiks, že se Danglárovi nedostává většího prostoru – je to tvůrce silně nedoceněný, ač jeho styl je na (nejen) naše poměry přímo špičkový.
Historický dobrodružný příběh D’Artagnan a dvanáct . diamantových sponek je komiksovým zpracováním notoricky známého příběhu ze Tří mušketýrů Alexandra Dumase. Scenárista Antonín Matějka si s rozsáhlou předlohou poradil dobře, příběh je konzistentní a napínavý – dobře se sleduje. Kreslíř Ivan Kubát je nesporně nadaný tvůrce se smyslem pro zkratku, nadsázku a komiku. Někdy lehce skřípe kompozice v rámci políček, ale s montáží stránek si dovede pěkně vyhrát.
V Apokalypse se tři ženy-zabijáci utkají se třemi mutanty-zabijáky, které po krátkém souboji zabijí a poté zlikvidují i zbylé hrdiny seriálu. Nenáročný příběh, kterému navíc podle mého uškodil výběr barev. Autor (Petr Kopl) dokázal již ve Vlčích tvářích ve druhém čísle, že kreslit umí – černobílá mu však, zdá se, sedne víc.
Závěr třetího a bohužel i posledního sešitu Origami tvoří povedená sci-fi hříčka Velký třesk, plná nejrůznějších odkazů (Monty Python, Hvězdné války, Leonardo da Vinci a Mona Lisa, renesanční chápání umělce jako boha). A vzhledem k tomu, že končí kosmickým milováním, jen potvrzuje co jsem o autorech (tandem Chmelař/LUPO) napsal dříve (viz Origami komiks číslo 2)…

.
Déjà vu (Dittmar Chmelař – Danglár) – 16 stran
D’Artagnan a dvanáct diamantových sponek (Antonín Matějka – Ivan Kubát) – 24 stran
Apokalypsa (Petr Kopl) – 15 stran
Velký třesk (Dittmar Chmelař - LUPO) – 8 stran
Autor:


Autor článku: Hibi, MaF

Detaily o komiksu:

Titul: Origami 3
Série: Origami časopis
Scénář: Dittmar Chmelař
Kresba: Danglár
Luděk Pospíšil ("Lupo")
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1999
Počet stran: 68
Formát: 150 x 210
Vydavatel: MikroMedia
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Origami
23.02.2004 NEZLOMNÉ ZAKLÍNAČOVO ZAKLETÍ
06.06.2002 ZAKLETÝ ZAKLÍNAČ
03.06.2002 ORIGAMI SOUČASNÉ - INTERNETOVÉ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!