Ano, právě tento sešit si dělá ambice popsat poslední dny jednoho ze symbolů 20. století. Víceméně jde o vyznání holdu Supermanovi a jeho hrdinským kouskům, kterých bylo nepočítaně. Jen pro připomenutí, právě v únoru tohoto roku vyšel již šestistý (!) sešit základní supermanovské série Adventures of Superman. Superman se však objevuje v mnoha jiných sériích i knihách (viz zde)
Na obálce je vyobrazení Supermanovy sochy s nápisem „In memoriam Superman“ a malé portréty některých zásadních postav, které se v sešitě objevují. Socha, i když v trochu menším provedení, je i klíčem k hrdinově konci. (Tak by mě zajímalo, proč vlastně Superman nemá svoji sochu?!) Příběh má být zodpovězením mnohých otázek (jestlipak Lois Lane ví o pravé totožnosti Clarka Kenta? vzali se někdy?) i pohledem na další perličky ze Supermanova soukromí. (Napadlo Vás třeba, co by dělala Lois po Supermanově smrti? Představte si, že si vzala někoho jiného a dokonce s ním měla dítě!) Superman se stává více člověkem se . superschopnostmi. Možná by nebylo od věci srovnání s Ježíšem Kristem v křesťanské mytologii...
Celá zápletka spočívá v tom, že najednou zesílí útoky na Supermana a jeho nejbližší okolí. Především jeho nejbližší přátelé se stávají terčem napadení, kterým není Superman schopen včas čelit. Navíc se objevuje výprava Superhrdinů třetího tisíciletí, kteří mu předají jeho vlastní sošku s podivným předmětem v rukou, a děkují za vše, co vykonal... Podle proroctví se legenda blíží ke svému konci. Superman se utkává se svými odvěkými protivníky, kteří vycítí obrovskou možnost zbavit se svého úhlavního nepřítele. Kupodivu Superman znovu vítězí až do chvíle, kdy se na scéně objeví mocný Mr. Mxyzptlk...
Původně měl napsat scénář posledního dílu série Supermanův duchovní otec Jerry Siegel, který se podílel na prvních libretech z roku 1938, kdy se Superman objevil v tehdejších Detective Comics (dnešních DC). Z důvodu časového zaneprázdnění se ale úkolu chopil právě Alan Moore, nositel několika scénáristických ocenění, známý především komiksovou knihou Watchmen. Úlohy kreslíře se ujal Curt Swan, který se této postavě věnoval již od roku 1950.
V příběhu se objevuje mnoho postav, se kterými se Superman kdy potkal: především je to Lois Lane, která zde figuruje jako vypravěč, Bizarro, Fearsome Funsters, Lex Luthor (jako Brainiac Luthor), pes Krypto, Lana Lang a již zmiňovaný Mr. Mxyzptlk.
Součástí sešitu je 16 stran textu, které se zabývají vývojem supermanovské ságy. Celý projekt posledního čísla je samozřejmě tak trochu komerční kalkul, ale scénář není špatný a víceméně navazuje na postmoderní boření mýtu superhrdinů, kteří se stali symbolem masové kultury 20. století. Kresba je díky Swanovi klasická a nepřináší žádné odvážné prvky, což není na škodu, protože to podporuje iluzi nám (respektive Američanům) známého Supermana, ale i on se stejně jako Millerův Batman: Dark Knight Returns změnil a vykročil do nového tisíciletí.