Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SUPERMAN - WHATEVER HAPPENED TO THE MAN OF TOMORROW?

08.04.2002, autor: TheO

S trochou nejistoty bral jsem do rukou tento poměrně úzký sešit. Superman nepatří mezi mé nejoblíbenější postavy komiksového universa, ale kdo by nebyl zvědavý na smrt, tedy spíše konec, nesmrtelného hrdiny...
Ano, právě tento sešit si dělá ambice popsat poslední dny jednoho ze symbolů 20. století. Víceméně jde o vyznání holdu Supermanovi a jeho hrdinským kouskům, kterých bylo nepočítaně. Jen pro připomenutí, právě v únoru tohoto roku vyšel již šestistý (!) sešit základní supermanovské série Adventures of Superman. Superman se však objevuje v mnoha jiných sériích i knihách (viz zde)

Na obálce je vyobrazení Supermanovy sochy s nápisem „In memoriam Superman“ a malé portréty některých zásadních postav, které se v sešitě objevují. Socha, i když v trochu menším provedení, je i klíčem k hrdinově konci. (Tak by mě zajímalo, proč vlastně Superman nemá svoji sochu?!) Příběh má být zodpovězením mnohých otázek (jestlipak Lois Lane ví o pravé totožnosti Clarka Kenta? vzali se někdy?) i pohledem na další perličky ze Supermanova soukromí. (Napadlo Vás třeba, co by dělala Lois po Supermanově smrti? Představte si, že si vzala někoho jiného a dokonce s ním měla dítě!) Superman se stává více člověkem se Obálkasuperschopnostmi. Možná by nebylo od věci srovnání s Ježíšem Kristem v křesťanské mytologii...

Celá zápletka spočívá v tom, že najednou zesílí útoky na Supermana a jeho nejbližší okolí. Především jeho nejbližší přátelé se stávají terčem napadení, kterým není Superman schopen včas čelit. Navíc se objevuje výprava Superhrdinů třetího tisíciletí, kteří mu předají jeho vlastní sošku s podivným předmětem v rukou, a děkují za vše, co vykonal... Podle proroctví se legenda blíží ke svému konci. Superman se utkává se svými odvěkými protivníky, kteří vycítí obrovskou možnost zbavit se svého úhlavního nepřítele. Kupodivu Superman znovu vítězí až do chvíle, kdy se na scéně objeví mocný Mr. Mxyzptlk...

Původně měl napsat scénář posledního dílu série Supermanův duchovní otec Jerry Siegel, který se podílel na prvních libretech z roku 1938, kdy se Superman objevil v tehdejších Detective Comics (dnešních DC). Z důvodu časového zaneprázdnění se ale úkolu chopil právě Alan Moore, nositel několika scénáristických ocenění, známý především komiksovou knihou Watchmen. Úlohy kreslíře se ujal Curt Swan, který se této postavě věnoval již od roku 1950.
V příběhu se objevuje mnoho postav, se kterými se Superman kdy potkal: především je to Lois Lane, která zde figuruje jako vypravěč, Bizarro, Fearsome Funsters, Lex Luthor (jako Brainiac Luthor), pes Krypto, Lana Lang a již zmiňovaný Mr. Mxyzptlk.

Součástí sešitu je 16 stran textu, které se zabývají vývojem supermanovské ságy. Celý projekt posledního čísla je samozřejmě tak trochu komerční kalkul, ale scénář není špatný a víceméně navazuje na postmoderní boření mýtu superhrdinů, kteří se stali symbolem masové kultury 20. století. Kresba je díky Swanovi klasická a nepřináší žádné odvážné prvky, což není na škodu, protože to podporuje iluzi nám (respektive Američanům) známého Supermana, ale i on se stejně jako Millerův Batman: Dark Knight Returns změnil a vykročil do nového tisíciletí.

Autor:


Autor článku: TheO

Detaily o komiksu:

Titul: Superman - Whatever happened to the man of tomorrow?
Scénář: Alan Moore
Kresba: Curt Swan
Žánr: Akční, superhrdinové.
Rok vydání: 1999
Počet stran: 64
Vydavatel: DC Comics
Země vydání: USA
Země původu: USA
Související články:


SuperMan
01.09.2014 První Superman: Zničí auto a ztrapní se před svou holkou - 60 %
02.07.2014 Superman Action Comics 3: Zachraňte Supermana! Topí se v guláši nápadů - 40 % - Aktualizováno
16.06.2014 Superman Action Comics 2: Scénárista všechno naťukne, ale nic nedopoví - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!