Jeho název vypadá tajemně, přímo až neuvěřitelně – jak by ne, vždyť sněhuláka by do pouště mohly dostat jen čáry. A o ty tu právě jde: Pinďa se ztratil na výletě v poušti a narazí na hodného dědečka, nebo spíš vezíra. A ten ho obdaří zvláštní schopností: stačí zavřít oči, představit si požadovanou věc a šup – sen se stává skutečností! Je však jasné, že Čtyřlístku přinese tenhle zázrak (jako vždy :-) spíše více nepříjemností než radostí…
Komiks Čtyřlístek pokračuje v prohlubování zajetého schématu: zmenšování počtu obrázků, zjednodušování kresby (velké plochy jednobarevného pozadí bez detailů) a nárůstu nelogičností a nepřesností. Jen při prvním rychlém přečtení jsem jich nalezl několik – šestinohý velbloud na
.
třetím obrázku první strany (oni jsou vlastně dva, ale to pak jednomu dvě nožky schází), mizející a znovu se objevující okna a záplaty na plachtě stanu na stranách dvě a tři, Fifinka spoutaná jen na jedné ruce na šestém obrázku páté strany, podivný otvor ve střeše luxusního Rolls-Royce ve druhém obrázku strany sedm nebo posunutá barevnost nástupní lodní lávky na prvním a šestém obrázku na straně 9. Na druhou stranu je však obdivuhodné, že Němečkova kresba je pořád hodně stejná (takže malí čtenáři dnes prohlíží ty samé figury zvířátek jako jejich rodiče před 20 lety) a že si dokáže zachovat určitou zkratkovitost, urychlující tempo děje, a zároveň je dostatečně vypovídající.
Nikoliv podprůměrný je rovněž scénář (zde team Hana & Josef Lamkovi), jenž i ve 334 pokračování předkládá jednoduchý, avšak celkem originální příběh. Ten obsahuje na ploše pouhých devíti stránek vše: veselý úvod do děje, několik dramatických zápletek i s rozuzlením, akční honičku a dokonce i morální ponaučení: kdo nepracuje, ten nemá lístky na loď (což je pravda). Ještě by mě zajímalo, jak by dopadlo, kdyby Lamkovi dostali nabídku na scénář k Batmanovi – docela bych si smlsnul…
Klofáč a Tlamáč: Novinář Miki Vejtaha
Fialový hroch a pták tukan prožijí . další své dobrodružství: do džungle přijede nafoukaný novinář Miki Vejtaha, který chce napsat bombózní článek pro jeden časopis a přitáhnout tak turisty z celého světa. To samozřejmě nemůžou zvířátka připustit a proto pobyt Vejtahovi pěkně znepříjemní….
Scénáristka a kreslířka Magdaléna Kröhnová je nejspíše pečlivou žačkou Němečkovou: hodně podobná kresba, styl, výraz stránek – stačí doplnit Bobíka & spol. a je tu Čtyřlístek. K tomu téměř shodný font, stejný PC coloring a stejné chyby a nepřesnosti v obrázcích. Scénáristicky to není nejhorší, seriál se nese v duchu příběhů ze Čtyřlístku – tedy veselých, poučných a nekomplikovaných.
Vařečka pana Semtamťuka
Vynálezce Semtamťuk sestrojí vynález na vaření jménem VAŘEČKA. Klára s Jakubem si ho vypůjčí na výlet, . VAŘEČKA vaří, ale objeví se zloděj, který ji ukradne.
Nejslabší kousek čísla s hodně profláklou pointou, spíše takový delší strip než plnohodnotný komiks. K tomu všemu se kreslířka Lenka Vybíralová nepřibližuje Adolfu Bornovi ani po pás a svým Semtamťukem a la zestárlý Lenin jen odradí ty, co znávali původní seriál ze 70. let. Vrcholem je pak dějový nesmysl, kdy Jakub a Klára honí zloděje, plešatého muže – inu, dnešní děti už jsou takové – pozor na ně!!
Rexík a závody do vrchu
Tak tohle je fakt nářez. Rexík se nechá přemluvit přáteli a trénuje na cyklistický závod na nejvyšší horu kontinentu, přičemž vítězství je spojeno s tučnou peněžitou odměnou. Hlavním favoritem je proradný klokan Honza, který se snaží Rexíkově cestě k vítězství zabránit za každou cenu. Šokující je především závěr, který se v podstatě rovná hrdinově smrti…
Další Čtyřlístek a další potvrzení „němečkizace“: příspěvky jsou si hodně podobné, k absolutně dominujícímu Čtyřlístku chybí adekvátně výrazný příspěvek, Hrdina; ty současné jsou pouhopouhou omáčkou doplňující hlavní chod… A to je velká škoda – Čtyřlístek by totiž měl jedinečnou šanci stát se určitým typem výdělečné dílny pro začínající, talentované kreslíře, kteří sami by ho jistě výrazně výrazově obohatili.
.Čtyřlístek – Sněhulák v poušti (scénář Hana a Josef Lamkovi, kresba Jaroslav Němeček, 9 stran)
Klofáč a Tlamáš – Novinář Miki Vejtaha (scénář a kresba Magdaléna Kröhnová, 6 stran)
Vařečka pana Semtamťuka (scénář Svatopluk Hrnčíř, kresba Lenka Vybíralová, 6 stran)
Rexík a závody do vrchu (scénář K. Ladislav, kresba J. Němeček, 7 stran)