Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ČTYŘLÍSTEK 334 – SNĚHULÁK V POUŠTI

05.08.2002, autor: Sakyk

Co je to? Letos vychází již 33. ročník časopisu, cena je 28,50 Kč a podtitul zní „kreslené seriály“, přičemž dříve to bývalo „veselé obrázkové čtení“. No přeci Čtyřlístek! – před nedávnem vyšel sešit s pořadovým číslem 334.
Jeho název vypadá tajemně, přímo až neuvěřitelně – jak by ne, vždyť sněhuláka by do pouště mohly dostat jen čáry. A o ty tu právě jde: Pinďa se ztratil na výletě v poušti a narazí na hodného dědečka, nebo spíš vezíra. A ten ho obdaří zvláštní schopností: stačí zavřít oči, představit si požadovanou věc a šup – sen se stává skutečností! Je však jasné, že Čtyřlístku přinese tenhle zázrak (jako vždy :-) spíše více nepříjemností než radostí…
Komiks Čtyřlístek pokračuje v prohlubování zajetého schématu: zmenšování počtu obrázků, zjednodušování kresby (velké plochy jednobarevného pozadí bez detailů) a nárůstu nelogičností a nepřesností. Jen při prvním rychlém přečtení jsem jich nalezl několik – šestinohý velbloud na
Čtyřlístek - Sněhulák v poušti
třetím obrázku první strany (oni jsou vlastně dva, ale to pak jednomu dvě nožky schází), mizející a znovu se objevující okna a záplaty na plachtě stanu na stranách dvě a tři, Fifinka spoutaná jen na jedné ruce na šestém obrázku páté strany, podivný otvor ve střeše luxusního Rolls-Royce ve druhém obrázku strany sedm nebo posunutá barevnost nástupní lodní lávky na prvním a šestém obrázku na straně 9. Na druhou stranu je však obdivuhodné, že Němečkova kresba je pořád hodně stejná (takže malí čtenáři dnes prohlíží ty samé figury zvířátek jako jejich rodiče před 20 lety) a že si dokáže zachovat určitou zkratkovitost, urychlující tempo děje, a zároveň je dostatečně vypovídající.
Nikoliv podprůměrný je rovněž scénář (zde team Hana & Josef Lamkovi), jenž i ve 334 pokračování předkládá jednoduchý, avšak celkem originální příběh. Ten obsahuje na ploše pouhých devíti stránek vše: veselý úvod do děje, několik dramatických zápletek i s rozuzlením, akční honičku a dokonce i morální ponaučení: kdo nepracuje, ten nemá lístky na loď (což je pravda). Ještě by mě zajímalo, jak by dopadlo, kdyby Lamkovi dostali nabídku na scénář k Batmanovi – docela bych si smlsnul…

Klofáč a Tlamáč: Novinář Miki Vejtaha
Fialový hroch a pták tukan prožijí Klofáč a Tlamáč: Novinář Miki Vejtahadalší své dobrodružství: do džungle přijede nafoukaný novinář Miki Vejtaha, který chce napsat bombózní článek pro jeden časopis a přitáhnout tak turisty z celého světa. To samozřejmě nemůžou zvířátka připustit a proto pobyt Vejtahovi pěkně znepříjemní….
Scénáristka a kreslířka Magdaléna Kröhnová je nejspíše pečlivou žačkou Němečkovou: hodně podobná kresba, styl, výraz stránek – stačí doplnit Bobíka & spol. a je tu Čtyřlístek. K tomu téměř shodný font, stejný PC coloring a stejné chyby a nepřesnosti v obrázcích. Scénáristicky to není nejhorší, seriál se nese v duchu příběhů ze Čtyřlístku – tedy veselých, poučných a nekomplikovaných.

Vařečka pana Semtamťuka
Vynálezce Semtamťuk sestrojí vynález na vaření jménem VAŘEČKA. Klára s Jakubem si ho vypůjčí na výlet, Vařečka pana SemtamťukaVAŘEČKA vaří, ale objeví se zloděj, který ji ukradne.
Nejslabší kousek čísla s hodně profláklou pointou, spíše takový delší strip než plnohodnotný komiks. K tomu všemu se kreslířka Lenka Vybíralová nepřibližuje Adolfu Bornovi ani po pás a svým Semtamťukem a la zestárlý Lenin jen odradí ty, co znávali původní seriál ze 70. let. Vrcholem je pak dějový nesmysl, kdy Jakub a Klára honí zloděje, plešatého muže – inu, dnešní děti už jsou takové – pozor na ně!!

Rexík a závody do vrchu
Tak tohle je fakt nářez. Rexík se nechá přemluvit přáteli a trénuje na cyklistický závod na nejvyšší horu kontinentu, přičemž vítězství je spojeno s tučnou peněžitou odměnou. Hlavním favoritem je proradný klokan Honza, který se snaží Rexíkově cestě k vítězství zabránit za každou cenu. Šokující je především závěr, který se v podstatě rovná hrdinově smrti…

Další Čtyřlístek a další potvrzení „němečkizace“: příspěvky jsou si hodně podobné, k absolutně dominujícímu Čtyřlístku chybí adekvátně výrazný příspěvek, Hrdina; ty současné jsou pouhopouhou omáčkou doplňující hlavní chod… A to je velká škoda – Čtyřlístek by totiž měl jedinečnou šanci stát se určitým typem výdělečné dílny pro začínající, talentované kreslíře, kteří sami by ho jistě výrazně výrazově obohatili.

Rexík a závody do vrchu

Čtyřlístek – Sněhulák v poušti (scénář Hana a Josef Lamkovi, kresba Jaroslav Němeček, 9 stran)
Klofáč a Tlamáš – Novinář Miki Vejtaha (scénář a kresba Magdaléna Kröhnová, 6 stran)
Vařečka pana Semtamťuka (scénář Svatopluk Hrnčíř, kresba Lenka Vybíralová, 6 stran)
Rexík a závody do vrchu (scénář K. Ladislav, kresba J. Němeček, 7 stran)

Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Čtyřlístek č.334
Série: Čtyřlístek - ročník 2002
Scénář: Svatopluk Hrnčíř
Magdaléna Kröhnová
Karel Ladislav
Josef Lamka
Hana Lamková
Kresba: Magdaléna Kröhnová
Jaroslav Němeček
Lenka Vybíralová
Žánr: Pro děti (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 36
Formát: 190 x 260
Vydavatel: Čtyřlístek
Odkaz: http://www.ctyrlistek.cz
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Čtyřlístek
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
27.02.2013 Čtyřlístek ve filmu: Komiksu chybí záporná postava - 60 %
20.11.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (15) - Čtyřlístek Speciál


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!