Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

JIMMY CORRIGAN, THE SMARTEST KID ON EARTH

25.11.2002, autor: TheO

Tak tu máme další postavu, která si dovolila vtrhnout do světa komiksu zasvěceného Spider-Manům, Batmanům a jiným superpostavám. I když, dnes komiks už neznamená jen svět přeplněný mutanty a návštěvníky z jiných planet. Je tu přeci vynikající Maus Arta Spigelmana, nebo Padoucnice, a právě vedle těchto knih se zařazuje Jimmy Corrigan.
Kdo tedy je . Jimmy Corrigan? Je to vlastně obyčejný člověk, který má ale jeden velký problém: nikdo ho nemá rád a vlastně ani nikdy neměl. Jimmy je smutný, ze společnosti vyřazený a životem zhrzený člověk, který není schopen komunikace ani citu k druhému člověku a který před světem uniká do říše svých fantazií. 
Příběh je zarámován událostí, kdy se Jimmy po třiceti letech setká se svým otcem; dějem se prolínají obrazy z Jimmyho dětství, jeho sny, i bezsmyslná a hloupá současnost. Asi třicetiletý, ale vzhledem o dvacet let starší Jimmy vypadá při setkání se svým otcem chvílemi starší než on. Během setkání se dozvídá o otcově nové rodině a poznává, že ho nemůže ani nenávidět, ani milovat.
V knize se ale střetáváme ještě s jedním životním osudem. . Je jím mládí Jimmova děda (také Jimmyho Corrigana), které se odehrává na konci 19. století v Chicagu: obě postavy mají k sobě vnitřně velmi blízko. Jako by život jednoho navazoval na život druhého. Na konci, kdy se obě postavy setkávají, vidíme, že si jsou oba tak „blízcí“, že si vlastně nemají co říct. 
Celý příběh je prošpikován dusivým tichem, které obklopuje Jimmyho existenci, a které jako by chtělo „vykřičet“ nesmyslnost Jimmových životů. Ticho je ještě zdůrazněno různými zvuky, které provázejí celou knihu, a někdy zcela nahrazují dialogy postav.
 
Výtvarně je Wareův styl velmi zvláštní. Kresba je čistá a detailní, dalo by se říci „uhlazená“. Jednotlivé stránky jsou vizuálně až kýčovitě rozloženy do složitých, těžko přehledných celků. Občas se ztratíme, občas . musíme stranu studovat trochu déle, abychom pochopili všechny události, které jsou zde zachyceny. Jde zejména o stránky, na nichž je zachycen dlouhý časový vývoj, někdy až několika generační. 
Ware má jemný cit pro „filmový střih“, a tak se z pohledu na celek dostáváme k detailu a od detailu k celku, a občas se objeví i vystřihovánka s návodem k použití. Interiéry a exteriéry jsou ostře odděleny od postav tlumenými barvami a pravidelnými tvary, které vypadají jako levné kulisy, uvnitř . kterých se odehrává divadelní představení. Obličeje vedlejších postav příběhu jsou buď zahaleny, nebo rozmazány, aby ještě více izolovaly hlavního hrdinu. 
 
Pod barevným přebalem knihy se skrývá modro-šedá pevná vazba se secesním zdobením, které se objevovalo na knihách počátkem 20. století. Uprostřed je pak malý obrázek malého Jimmyho, kterého unáší obtloustlý Superman. Podobně stylizovaně je proveden hřbet knihy. Dojem jednoduchého kýče z . dob začátků Supermana, který tak na vás vazba knihy udělá, je opravdu dokonalý. Málokdo vám asi uvěří, že uvnitř se skrývá komiksový příběh. 
 
Chris Ware se narodil roku 1967 v Omaze v Nebrasce. V současnosti žije v Chicagu a vydává časopis Acme Novelty Library. V roce 2000 byl za tuto knihu nominován na Harvey Awards v osmi kategoriích, z nichž v šesti cenu dostal. Dále byla oceněna jako první komiksová kniha vůbec Britskou literární cenou za rok 2000. Celý příběh vycházel sedm let každý týden v deníku „New City“, a stal se tak novodobou americkou ságou klasického antihrdiny.
 
Byla by velká škoda, kdyby se kniha nedostala k českému čtenáři, protože jde o jedno z nejvýznamnějších komiksových, ale i uměleckých děl konce 20. století. Je to kniha, ke které se člověk může stále vracet, dívat se na ni různými pohledy a hledat nové detaily, které čtenáře nenapadnou při prvním přečtení. Rozhodně stojí za vaší pozornost!
Autor:


Autor článku: TheO

Detaily o komiksu:

Titul: Jimmy Corrigan, The Smartest kid on the Earth
Scénář: Chris Ware
Kresba: Chris Ware
Žánr: Ostatní.
Rok vydání: 2000
Počet stran: 380
Vydavatel: Pantheon
Země vydání: USA
Země původu: USA
Související články:


Intelektuální komiks
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %
07.04.2008 MODRÉ PILULKY


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!