Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

WOLVERINE (COMICSOVÉ LEGENDY 3) ANEB ADAMANTIOVÉ DRÁPY SEKAJÍ PĚKNĚ HLUBOKO

26.12.2002, autor: Sakyk

Comicsové legendy, společný projekt komiksovým světem protřelých vydavatelství Crew a Netopejr, se docela pěkňoučce rozjely. Letos z tiskařské černě povstaly celkem čtyři knihy této edice, což je v našich nejistých končinách celkem slušný počet. V posledním měsíci roku 2002 totiž k již existujícímu Barbaru Conanovi a Spider-Manovi přibyly další dva tituly. První z nich se jmenuje Wolverine.
ZDE čtěte recenzi CL 1 – Barbar Conan a CL 2 – Spider-Man
S Loganem čili Wolverinem se čeští čtenáři poprvé setkali v magazínu Crew č. 14 v příběhu Zlatý věk. Dále patřil k hlavním postavám filmu X-men (jak by také ne, když je členem téhle mutantní formace) a vešel tak u nás ve všeobecnou známost (komiksového národa, samozřejmě). Není proto divu, že editoři Comicsových legend č. 3 šáhli při výběru postavy právě po něm. krátké . - dvoustránkové - uvedení do situace, jakýsi profil a historie hrdiny z pera překladatele a komiksového publicisty Jiřího Pavlovského, přesto neuškodí. Dozvíme se od něj nejen o prvním zjevu Rosomáka na komiksovém nebi, ale i o jeho úhlavních nepřátelích, superschopnostech a tvůrcích, a také perličku v podobě jednoho zásahu českých vydavatelů do příběhu.

Celkem obsahují CL3 osm (jako už tradičně) prvních originálních sešitů ze série Wolverine, které vyšly mezi listopadem 1988 a červnem 1989 péčí společnosti Marvel:
1. Boj o meč, 2. Právoplatné vlastnictví 3. Černé ostří
Berserk v lidském těle s adamantiovou kostrou a vytahovacími drápy bojuje o mystický meč mistra Muramasa s fanatickými příslušníky Kultu černého ostří, Silver Samurajem, piráty a další chátrou Madripooru. Ve hře jsou, netřeba zdůrazňovat, životy mnoha civilistů, několika překrásných žen a – kupodivu! – i ten Wolverinův.
4. Bloodsport, 5. Lovcův měsíc, 6. Roughouse
Souboj o nadvládu nad madripoorským podstvětím. Wolvie a jeho spojenci stojí, zdá se, na straně Tiger, ale tentokráte mají opravdu mocné nepřátele: savého upíra jménem Bloodsport a nabušeného hromotluka Roughouse.
7. Mr. Fixit přichází do města, 8. Když to není rozbité
Pan Fixit není nikdo jiný než Robert Banner alias Hulk a jeho úkol se na první pohled jeví jasný a snadný: odstranit jednoho z madripoorských zločineckých bossů. Tahle prácička se však poté, co se na scéně objeví náš starý známý kamarád Wolverine, mění v poměrně komplikovanou záležitost…
Převedeno do řeči čísel: 176 černobílých stran komiksu – s původně barevným originálem bychom se s cenou asi dostali úplně někam jinam, než na současných velmi přijatelných 199 Kč, no uznejte.
 
.
 
O scénáři (Chris Claremont) a kresbě (John Buscema) je asi zbytečné se nějak dlouze rozepisovat. Vážení, jedná se o Comicsové legendy, takže je jasné jako úder Buda Spencera, že autoři nejsou žádná ořezávátka a obě dvě základní komiksové složky jsou na patřičně vysoké úrovni. Nicméně neodpustím si pár malých poznámek.
Předně dialogy. Nenašel jsem snad jediný obrázek, kde by nebyl alespoň nějaký text – takhle se akční, dynamický děj hodně drobí a čtenář se stále zdržuje a topí na jednom místě. Ale to je zřejmě daň tehdejšímu stylu.
Dále některé dějové kaskády hodné pádů Charlieho Chaplina – jako např. když se na stranách 50–52 složí z hereckého výstupu Lindsay McCabeové a začnou spolupracovat nejfanatičtější členové Kultu černého ostří, „ti nejšílenější, které jsem kdy viděl, to spíš umřou.“ Naivita, nedomyšlenost nebo jen scénáristická berlička daná nedostatkem nápadů?
Nakonec kresba. Zřejmě za to může převod z barevného provedení, avšak některé scény jsou velmi špatně pochopitelné, jiné zase jakoby nedotažené, pozadí nebo dokonce i postavy jsou odbyté, čáry nenavazují, chybí.

Zcela zvláštní kapitolu tvoří překlad. Musím říct, že jsem se královsky bavil – některé žertíky Jiřího Pavlovského, který bravurně udržuje nadhled originálu, byly opravdu povedené. Pár slovíček mne sice lehce zarazilo („těchhle“), jiná naopak ukázala, že překladatel čerpal z nejrůznějších oblastí naší mluvy („kurnikšopa“). Nenásilné přimíchávaní francouzštiny, decentní vysvětlivky neznalému čtenáři (odkazy na komiksovou minulost některých hrdinů apod.) a vtipné paralely s českými reáliemi („Pro mé účely by úplně stačila jedna z těch katan, které si můžete objednat v katalogu Quelle.“) dokazují jeho cit a pochopení situace. Jenom s tím mobilem na straně 150 to Jirka trochu přehnal…
 
To vše podtrženo kvalitní korekturou (objevil jsem jedinou chybku a to už je co říct), slušným tiskem (pranýřoval bych akorát pár zesvětlených stránek) a vyvedenou obálkou (ilustrace Adama Kuberta) dotváří z celé knihy pocit s následující diagnózou: velmi pozitivní hezká investice dosavadního výdělku. Není to sice žhavý kandidát na titul komiks roku, ale radost a zábavu většině čtenářů dozajista přinese.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Comicsové legendy 03 - Wolverine, kniha 1
Série: Comicsové legendy
Scénář: Chris Claremont
Kresba: John Buscema
Překlad: Jiří Pavlovský
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 176
Formát: 165 x 250
Vydavatel: Crew
Netopejr
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Comicsové legendy
12.03.2007 COMICSOVÉ LEGENDY 14 – SPIDER–MAN 5
07.08.2006 COMICSOVÉ LEGENDY Č. 13 – WOLVERINE, KNIHA 4
21.12.2005 COMICSOVÉ LEGENDY 11 – SPIDER-MAN IV ANEB DNESKA JE DEN POŠUKŮ


    
Joakim


Recenze a blogpousty nebo reakce

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!