Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

JEREMIAH - PROFIL SÉRIE

14.02.2003, autor: Zarkoff

Nejdříve vypukly rasové nepokoje. Vzájemná nesnášenlivost mezi občany bílé a černé pleti propukla ve Spojených státech severoamerických naplno a nevyhnutelně vedla k nové občanské válce. Do bojů byly nasazeny nejnovější typy tanků, nízkolétající bezpilotní bombardéry a další sofistikované i dosud nevyzkoušené zbraně. Uchýlila se některá z bojujících stran k atomovým úderům? To už teď nikdo neví…
   … i když výskyt mutanta Idiamha ve 4. dílu série by tomu nasvědčoval. Jisté je jen to, že když všechno skončilo, stala se z kdysi nejbohatší a nejrozvinutější země světa zdevastovaná pustina posetá vraky aut, bez infrastruktury, bez . zákona a téměř bez lidí. Ale nějací lidé přece jenom zůstali... A když v řekách zase začala téci voda, když se z půdy ztratila většina jedovatých sloučenin a když rostliny začaly svádět nerovný boj s pustinou, lidé začali znovu budovat a stavět. Někteří stavěli z trosek neumělá města, jiní se sdružovali do komunit a obdělávali půdu.
   Amerika se začala pomalu měnit. Vznikaly oddělené ostrůvky civilizace, některé stagnovaly, jiné se rychle vyvíjely, objevovala se dočasná i trvalá společenství lidí. A touto Amerikou, Amerikou, která pomalu procitá ze zkázy, Amerikou, ve které se znovu rodí technický pokrok, putuje dvojice přátel, Jeremiáš a Kurdy. Je to však jiná Amerika, než na jakou jsme dnes zvyklí. Osamocená sídliště, izolované sekty, města bez vzájemného spojení i přísně střežené rezervace skrývají bizarní jedince, rodiny či heterogenní společenství, každé jiné, každé jinak vyšinuté, divergující od zbytku světa k nejisté budoucnosti podle svých představ, náruživostí nebo prostě fyzických možností.
   Celé to vymyslel belgický kreslíř a scénárista Hermann; vše podstatné o něm laskavý čtenář najde v Hibiho recenzi na komiksové album Puška ve vodě. Série se jmenuje Jeremiáš (Jeremiah), její první album vydalo nakladatelství Novedi v roce 1979 a do dnešní doby vyšlo 23 dílů. Od 12. alba vydává sérii nakladatelství Dupuis, které na dnešní rok ohlásilo 24. díl Poslední démant (Le Dernier Diamant).
  
   Během putování Jeremiáše a Kurdyho Mallowa postkatastrofickou Amerikou se nemění jen lidé, prostředí a města, jimiž naši dva hrdinové procházejí, . ale vyvíjejí se i oni sami. V prvním dílu Noc dravců (La Nuit des Rapaces) je Jeremiáš nezkušený chlapec, který přežije jen díky tomu, že se spřátelí s Kurdym. Oba si navzájem mnohokrát zachrání život a je hlavně Kurdyho zásluhou, že se z Jeremiáše v průběhu jednotlivých alb stane sympatický a pohledný mladý muž, který se v případě potřeby dovede účinně ohánět pěstmi. Jeremiáš má navíc v povaze pevně zakořeněnou představu o tom, co je správné, a neváhá to v praxi prosazovat, i když přitom jde nezřídka hlavou proti zdi. Vždy je tu ale přítel Kurdy, který Jeremiáše vytáhne z bryndy nebo se nechá pracně přesvědčit, postaví se Jeremiášovi po bok a hájí spolu s ním spravedlnost. Přestože je Jeremiášův pravý opak – anebo možná právě proto se oba přátelé tak skvěle doplňují. Za každého počasí nosí vojenskou přilbu ozdobenou indiánským perem, není nijak hezký a jeho jedinou životní ambicí je získat s co nejmenší námahou co největší množství peněz. Je jen málo životních situací (ovšem našly by se), které jej dokáží vyvést z míry. Spoléhá se především na svou výřečnost, na svůj revolver a v převážné většině alb i na svou věrnou a všemi mastmi mazanou mulu Esru. V posledních dosud vydaných příbězích již naši přátelé totiž necestují koňmi, ale na motorkách. Inu pokrok se nedá zastavit.
   Většina příběhů série Jeremiáš je založena na tomto schématu: Naši dva přátelé přijíždějí do dalšího města. Jeremiáš hledá a najde (jakoukoliv) práci, . Kurdy se usadí v hospodě a vymýšlí nějakou levárnu. Dříve nebo později některý z nich narazí a zápletka je na světě. O to půvabnější jsou alba, kde je toto schéma narušeno a kde autorova fantazie popisuje maniakální jedince či ujeté komunity, které díky absenci centrálních orgánů a nedostatku komunikací mají volné pole (a všechny předpoklady) k tomu, aby mohly úspěšně rozvíjet svou absurdní existenci.
   Kreslíř Hermann si vypracoval nenapodobitelný realistický rukopis, který nám atomem zdevastovanou Ameriku a její podivuhodné reálie přestavuje jako neoddiskutovatelnou skutečnost. Hermannovy postavy poznáme na první pohled podle tváří, zejména podle rtů (bývají pootevřené nebo nepatrně ohrnuté), úst (bývají mírně posunuty k nosu) a brady (která tak získává o něco větší prostor). Hermann umí suverénně pracovat s barvou, která skvěle vystihuje náladu jednotlivých sekvencí.
   Pro tyto kvality by si série zasloužila u nás kompletní vydání, které by ovšem pozorně respektovalo všechny půvaby originálu…
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o sérii

Série:
Související články:


Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽONJeremiah
27.01.2003 JEREMIAH 1 - PUŠKA VE VODĚ ANEB Z BAHNA DO BAHNA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!