Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

GENERACE 1989 ČESKÉHO KOMIKSU (4) - PŘELOM 1988-90 (2/2)

15.04.2003, autor: Hibi

V tomto pokračování seriálu o formování čtenářské generace '89 pokračujeme ve vískání komiksy přelomového bdobí kolem samotného "revolučního" roku - po Aréně a Kometě se dotkneme Rychlých šípů, fenoménu Káji Saudka a seznámíme se s Člověkem, zvaným Son.
   RYCHLÉ ŠÍPY
   V období comicsového rozvoje a po řadě opakovaných úspěchů v předchozích letech nemohla vydavatelům uniknout samozřejmě ani legendární pětice Rychlých šípů - rychlost a množství, s jakou Rychlé šípy a i další Foglarovy příběhy vtrhly na české pulty, může být překonána jedině rychlostí, s jakou z nich zase zmizely, pohlceny čtenářským hladem. Nejenomže řada foglarovských epizod zaplňovala stránky Komety a část rychlošípáckého koláče si ukousl i královéhradecký časopis PULS, na své si přišli čtenáři i v šesti sešitech sebraných rychlošípáckých příběhů z Olympie (1990-91, v kresbě jak Fischerově, tak Čermákově), nakladatelství Novinář přináší černobílé Čermákovo zpracování foglarovek . Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří (1990), Comet vydává 60× Rychlé šípy (1991), a Kreslené seriály Jaroslava Foglara (1990, Šebek+Pospíšil) seznamují čtenáře s ostatními spisovatelovými hrdiny a družinami.
   Příběhy Rychlých šípů uveřejňoval v letech 1990-1994 v dětské příloze Kvítko i týdeník Květy a v letech 1990-91 se vyskytl i pokus o obnovu legendárního Mladého hlasatele, v němž samozřejmě Rychlé šípy nemohly chybět. (Ucelenou bibliografii edic Rychlých šípů pak poskytuje zatím poslední jejich souborné vydání z nakladatelství Olympia 1999.)
 
   FENOMÉN SAUDEK
   Ani druhý pilíř českého comicsu, kreslíř Kája Saudek, nemohl zůstat neopomenut - jeho předchozí "speleologické" comicsy (Tajemství Zlatého koně, Modrá rokle, Ztracený kamarád) se objevily v Kometě, rokem 1991 uzavírá Česká speleologická společnost Dennyho trilogii Jeskyní Saturn, trojblok Peruánský deník (scénář Miloš Macourek)-Po stopách sněžného muže (Josef Nesvadba)-Arnal (Ondřej Neff) vychází pod souhrnným názvem 3× Kája Saudek (Práce, 1989), o rok později následuje opětovné vydání Lipse Tulliana (epizod Stříbrný poklad a Konec Sahrbergovy bandy).
.    To je pochopitelně jen krátký výčet Saudkových děl aktuálně se vztahujících k této práci - v doslovu k 3× Kája Saudek cituje Ondřej Neff Ivana Vápenku, jenž v roce 1989 ve své studii Comics Káji Saudka nasčítal celkem 41 doposud vydaných Saudkových comicsů.
   V témže doslovu Neff o Saudkovi píše: "Kája Saudek začal vážně kreslit comics někdy v době, kdy Jean-Claude Forest bojoval s francouzskými farizeji o právo Barbarelly na milování s roboty. Nezávisle na komkoli dopracoval se k poznání, k němuž došli Forestovi následovníci zejména ve Francii (mezi comicsovými tvůrci v Americe je jich kupodivu málo), že totiž comics je - či může být - ideálním výrazovým prostředkem k zachycení ducha moderní doby. Podobně jako on chápou i Jean Giraud - Moebius, Vaughan Bodé či Richard Corben žánrově čistý, komerčně zaměřený comics jako odrazový můstek k originálnímu uměleckému výrazu. Puristicky smýšlející fanouškové comicsu někdy Saudkovi vytýkají žánrové prohřešky vedoucí ke složitosti, nepřehlednosti až nesrozumitelnosti (i já jsem mezi ně patřil). Saudek se však nesnaží o žánrově čistý comics. Jde mu o parafarázi, volnou interpretaci. Saudek neslouží comicsu, nýbrž comics slouží Saudkovi."
   Saudkova originalita a vliv ovšem zdaleka přesahují jen úroveň čtenářského ohlasu - právě pro svou exkluzivitu se stal vzorem mnoha následujícím autorům; inspirace jeho rukopisem je patrná například v kresbě Františka Němce či Štěpána Mareše, ale i u řady mnohem mladších, začínajících autorů, o jejichž jménech teprve uslyšíme.
 
   ČLOVĚK ZVANÝ SON
   V roce 1990 se Knižní podnikatelský klub pokusil rozjet řadu původních českých kreslených seriálů - ač byla ohraničena pouze prvním a třetím číslem (Třetí pusou od princezny a Zemí Zet), druhý svazek přinesl příběh Člověka zvaného Son - comics zaměřený proti rasismu!
   Člověk zvaný Son, s podtitulem "současný příběh o lásce a přátelství" je příběhem mladého Vietnamce (?) a jeho dívky Thi Hai, kteří přijeli do České republiky za prací; jediné, co ho však s jeho soukmenovci čeká, jsou konflikty s radikální nacionalistickou mládeží, se Lvy, vystrojenými po rockersku a "na hřívu" oholenými hlavami, přísahajícími před českým národním znakem "Lve, jsme tvoje děti, nezradíme!" Mezi mlýnské kameny dvou znepřátelených skupin se dostává i další milenecká dvojice, Ho Thuy a český student Roman…
   Roztáčející se spirála násilí končí Sonovou smrtí, ale příběh je zakončen s vírou v lásku Romana a Ho Thuy… Ačkoliv Člověk zvaný Son vychází pouhý rok po "sametové revoluci", s obdivuhodnou přesností vystihuje řadu sociálních problémů, které měla mladá česká v následujících letech poznat - vlnu zahraničních gastarbeiterů, vzbuzující xenofobii "domácích", radikalizaci mládeže až k rasistickým extrémům, obecnou lidskou ignoranci a intoleranci…
 
Příště: Porevoluční změny 19901-1993
 
   Tento text vznikl jako absolventská práce při Vyšší odborné škole publicistiky v roce 2000 za odborného vedení Vladimírů Vokolka a Veverky.
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


1988-95
13.03.2008 JSEM NOTORICKÝ NEPSAVEC, ŘÍKÁ VÝTVARNÍK JIŘÍ PETRÁČEK (2. ČÁST ROZHOVORU)
05.03.2008 JSEM NOTORICKÝ NEPSAVEC, ŘÍKÁ VÝTVARNÍK JIŘÍ PETRÁČEK (1. ČÁST ROZHOVORU)
13.05.2003 GENERACE 1989 ČESKÉHO KOMIKSU (8) - 1995: ZAČÁTEK DRUHÉ VLNY ANEB GENERACE CRWE


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!