Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SUPERMAN: RED SON

28.05.2003, autor: Keporkak

Ačkoli Sovětský svaz už nějaký ten pátek patří do učebnic dějepisu, někdejší hlavní rival Spojených států stále jitří fantazii některých komiksových tvůrců. Díky tomu vyšel v dubnu 2003 první díl třísešitové minisérie Superman: Red Son jako součást prestižní řady Elseworlds nakladatelství DC. Autorem scénáře je známý skotský autor Mark Millar (Ultimate X-Men, The Ultimates, Swamp Thing, The Authority), výtvarnou podobu mají na svědomí Dave Johnson (WildCATS, obálky 100 Bullets) a Kilian Plunkett (Unknown Soldier).
.    V alternativním světě minisérie nepřistane raketová kolébka s novorozeným Kal-Elem (aka Supermanem) v Kansasu, ale na nekonečném lánu uprostřed kolektivizované Ukrajiny. Díky tomu budoucí "man of steel" nevyrůstá v rodině Jonathana Kenta, ale jeho budoucnost bere do vlastních rukou sám Josif Visarionovič Stalin, jehož přízvisko je nikoli náhodou odvozeno rovněž od oceli. Ze Supermana se stane diktátorův osobní strážce a na svůj klasický trikot si místo velkého S vyšije zkřížené kladivo a srp. Po Stalinově smrti se stává jeho nástupcem a ocelovou pěstí bojuje za to, aby se proletáři všech zemí konečně spojili. Vedle jeho nadpřirozených schopností působí americké vodíkové pumy jako dětské hračky, železná opona se záhy hroutí a Sovětský svaz se stává světovou velmocí číslo jedna. Spojené státy zůstávají poslední výspou odolávající komunistické ideologii, demoralizovanou zemi však ovládají mafiánské klany.
.    Do hry postupně vstupuje řada dalších komiksových i skutečných postav: Wonder Woman jako Supermanova osudová láska - sovětská diplomatka, Batman jako vůdce podzemního antikomunistického hnutí, objevuje se i Hal Jordan (aka Green Lantern), Brainiac a další. Richard Nixon v roce 1960 poráží v prezidentských volbách Johna F. Kennedyho a o tři roky později je zastřelen, zatímco jeho soku je dopřáno v klidu zestárnout a ztloustnout po boku hysterické Marilyn Monroe. Prezidentem USA se nakonec stává Lex Luthor, který představuje poslední šanci pro skomírající Ameriku…
  Mark Millar v rozhovoru pro www.supermanhomepage.com přiznal, že o tomto příběhu snil už od dětství. Práci na scénáři zahájil v roce 1996, ale v .  následujícím roce psaní přerušil v půlce třetího dílu, protože vytížený kreslíř Dave Johnson pracoval na každé stránce několik měsíců a komiks nabíral stále větší skluz. Projekt byl vzkříšen až na počátku roku 2002, kdy do hry vstoupil výtvarník Kilian Plunkett. Scénárista dokončil celý opus a zpětně doladil některé dialogy. Neskrývá přitom, že do konečné podoby pronikly i jeho výhrady vůči politice George W. Bushe, které se v některých směrech blíží praktikám komunistického Supermana. Přesto Mark Millar zdůrazňuje, že se při psaní především mimořádně dobře bavil. "Nakreslit Supermana, jak strhává americkou vlajku a s kladivem a srpem na prsou rozráží dveře Bílého domu, to je skoro to samé, jako vyprávět vtipy o Lady Dianě na jejím pohřbu," směje se scénárista.
.    A zdá se, že tahle představa připadá zábavná i čtenářům. 40 000 lidí si objednalo úvodní 48 stránkový sešit ještě před jeho vydáním a velmi příznivě vyznívají i první kritiky. Uvidíme, jaké budou reakce, až v srpnu vyjde závěrečný díl…
Autor:


Autor článku: Keporkak

Detaily o komiksu:

Titul: Superman: Red Son
Série: Elseworlds
Scénář: Mark Millar
Kresba: Dave Johnson
Kilian Plunkett
Žánr: Akční, superhrdinové.
Vydavatel: DC Comics
Země vydání: USA
Země původu: USA
Související články:


SuperMan
01.09.2014 První Superman: Zničí auto a ztrapní se před svou holkou - 60 %
02.07.2014 Superman Action Comics 3: Zachraňte Supermana! Topí se v guláši nápadů - 40 % - Aktualizováno
16.06.2014 Superman Action Comics 2: Scénárista všechno naťukne, ale nic nedopoví - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!