Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

PRVNÍCH DVANÁCT PŘÍBĚHŮ ČTYŘLÍSTKU ANEB VRTICHVOST, FIFINUŠANÉ A ČARODĚJ KOLODĚJ OPĚT SPOLU

01.08.2003, autor: Sakyk

Čím starší číslo, tím vyšší sběratelská hodnota. To je stará, známá pravda o „sešitech z knihovničky Čtyřlístku“, kterou jsme v dobách našeho dětství ctili nade všechno. Od stovky nahoru nic moc, šedesátky a sedmdesátky celkem solidní, pod třicetdevět ceněná sběratelská záležitost a Prvních nečíslovaných dvanáct? Málokdo je vůbec četl, sotvakdo uměl vyjmenovat jejich názvy a majitel alespoň jednoho z nich byl bez váhání zvolen předsedou třídní samosprávy. Všechny pěkně pohromadě vydalo nakladatelství Čtyřlístek loni před Vánocemi.
.    Myšpulín, Bobík, Pinďa a Fifinka byli našimi bohy, klaněli jsme se jim a potajnu hltali pod školní lavicí během nudných hodin fyziky. U sta korýtek! Myšlenka jedné knihy obsahující Prvních dvanáct nás tehdy ani nenapadla, koneckonců na tehdejší komiksu nepřející dobu by byla až příliš odvážná. Dnes jsou naopak takové publikace v módě a tak jistě nebylo náhodou, že po Rychlých šípech, Velké knize komiksů a jejích následovnicích, Kapitánu Klossovi a dalších se v patřičné formě konečně objevili i naši třeskoprští přátelé. Konečně… zdálo by se, že možná pozdě, ale vydavatelé jistě tušili, jaká je situace na současném trhu a ještě než se s knihou vytáhli jako Myšpulín s novým vynálezem, určitě si spočítali, jestli se jim vyplatí (s tím souvisí i doba, kdy dílko opustila pásy tiskáren - ta nakupování knih nejpřívětivější, vánoční). Navíc na úplný nedostatek památných sešitů si už dávno stěžovat nemůžeme. Krátce po listopadu ´89, během tehdejšího hektického komiksového boomu, kdy se vydalo ledacos, se ve formě čtyř spáskovaných balíčků po třech objevil jejich první reprint, pochopitelně zdaleka nedosahující oné neopakovatelné atmosféry rozdrbaných a zažloutlých originálů z konce 60. let.
.    Jenže - vzhledem k současným možnostem bohužel  - ani VKK Čtyřlístku nesahá svým předchůdcům po pupík. Nejde tady o ztrátu nenapodobitelné poetičnosti starých sešitů, tu nikdo ani neočekává. Ba ani o velký formát. (Jak to řešit, když některé vyšly jako A4 a jiné jako A5? Zmiňované reprinty volily menší formát.) Spíše chybí několik stupňů k jakési "dobré udělanosti" - máme rádi Čtyřlístek se vším všudy, proč tu tedy  u všech zajíčků nenajdeme původní psané texty, charakteristický znak prvních dvanácti čísel? Právě jejich absence má na svědomí citelný a do očí bijící pocit ořezanosti, který ze stránek sálá jako dech proradného Záviše. Navíc se tím některé přechody mezi stránkami stávají hrubě nelogické až nesrozumitelné. Nedostatek doprovodného materiálu (zde reprezentovaný pouze náhledy jednotlivých obálek a úvodní předmluvou) téměř ani nezmiňuji, jelikož se jeví jako průvodní rys všech současných Velkých knih. Jejky! Uvědomíme-li si uvedená faux pas, chce se až brečet: stačilo přeci tak, tak málo a měli jsme tu "velkou knihu" hodnou toho označení. Takhle je Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku jen odfláknutým kouskem, jehož náprava bude v dalších letech prakticky nemožná: trh se na dlouhou dobu nasytil…
.    Že Čtyřlístek milujeme, je z toho textu snad jasné. K obsahu a ději vlastního komiksu proto ani není třeba cokoliv říkat; "Prvních dvanáct" je opravdu klasika: roztomilá, naivní, místy nedotažená, ovšem o to upřímnější a sympatičtější:
   Vynález profesora Myšpulína
   Mezi piráty
   V tajemném hradě
   Čtyřlístek dobývá vesmír
   Na divokém západě
   V polárních krajích
   Velké dobrodružství Čtyřlístku
   Létající koberec
   Ke třem planetám
   Jeden den v Bubákově
   Letem kulatým světem
   Prázdniny na sněhu
 
   A co bude dále? Podle nejčerstvějších informací se brzy dočkáme obdobného zpracování chronologicky následujících starších sešitů, snad až do padesátky; odhadem dvě knihy by na to mohly padnout. A doufám, že zodpovědné osoby se zachovají jako kamarádi a z jedničky si vezmou ponaučení, i když… já vím, že na tohle se teď u nás nehraje. Ale pro pět ran, bylo by to správné a Čtyřlístek by si to zasloužil!
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: 1 - Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku
Série: Čtyřlístek - souborné vydání
Scénář: Ljuba Štíplová
Kresba: Jaroslav Němeček
Žánr: Pro děti (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 207
Formát: 220 x 310
Vydavatel: Čtyřlístek
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Čtyřlístek
11.04.2008 ČTYŘLÍSTEK – ROČNÍK 1990
09.04.2008 KOMISAŘ DRÁBEK (ZE STARÝCH ČTYŘLÍSTKŮ 1)
07.01.2008 VESELÉ PŘÍBĚHY ČTYŘLÍSTKU ANEB PINK QUATRO ANIMAL PARTY


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!