Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

X-MEN (COMICSOVÉ LEGENDY 6) - TÝMOVKA JAK MÁ BÝT ANEB KRYSTALICKÝ SUBSTRÁT STŘÍBRNÉHO VĚKU

25.08.2003, autor: Vojta

Byl to jiný čas. A jiná epocha. Šedesátá léta nakopla americký comics „feelingem“ nového desetiletí, hravými roky svobody, čisté zábavy a hippies. Těžkopádní, jednorozměrní hrdinové se stali bytostmi z masa a krve, a to přitáhlo nové čtenáře (včetně vysokoškolských studentů). Číst comics bylo prostě cool. Jenže nic není neměnné a vše se vyvíjí. Naštěstí to vždy nemusí být k horšímu, jenom trochu k jinému. X-Men jsou tak čtením pro nejširší okruh čtenářů, ukázkou toho, jak se dělal americký mainstream o deset let později. To ovšem rozhodně neznamená, že by to a priori mělo být špatné čtení…
obálka Comicsových legend 6   Nightcrawler: Tak do toho! Pukni závistí, Valentino Těreškovová.
   Colossus: Můj drahý příteli, soudružka Těreškovová je obětavá a svědomitá sovětská kosmonautka… neměl by sis z ní dělat legraci.
 
   To by teda Nightcrawler neměl, ale popravdě, co je nám po tom. Raději se podíváme tam, kde jsme skončili. Oněch uběhlých deset let se na X-Menech skutečně odrazilo, ale než si rozebereme jak, bylo by vhodné podotknout, že i oni sami mají své kořeny uchycené v hlubokých šedesátých letech. Pitvače odkazuji na profizpracovaný úvodník Jirky Pavlovského, který je v tomto booku také k nalezení, takže stručně:
   V roce 1963 stvořili otcové moderního amerického comicsu Stan Lee a Jack Kirby další superhrdinskou sérii s poněkud nejasným názvem X-Men. Tím do superhrdinského světa vstoupila nová týmovka a s ní nám všem známí mutanti - a neříkejte, že jste neviděli ani jeden z těch dvou nových filmů (jednička není nic moc, ale na dvojku zaskočte; stojí zato). Bohužel odchod obou hvězd série nerozdejchala a číslem 66 kiksla. A její oživení z roku 1975 najdete právě v šestém čísle Comicsových legend.
 
Tak tady je máme - nová sestava... a ty zatracený kostýmy   Resuscitátoři nesli jména Len Wein (scénář) a Dave Cockrum (kresba) a s našimi bojovníky proti zločinu (se superschopnostmi od narození, žádní radioaktivní pavouci a podobně) celkem zamávali. Všechny staré X-Men - kromě Cyclopse - vyhodili na dlažbu a do série nakvartýrovali zbrusu novou skvadru (včetne Wolverina). A pak už normálka: superzločinci, boje o záchranu celičké Země, neuvěřitelné zbraně i technika a… city a vztahy.
   Ale pozor, změny! Len Wein byl hned po úvodním příběhu vystřídán Chrisem Claremontem (znáte už z Wolverina CL 3), takže "vina" padá  hlavně na jeho hlavu. A pak jsou tady ty změny mezi 60. a 70. lety.
   Nač to dál okecávat, X-Meni jsou typickým mainstreamovým zástupcem druhé půlky comicsového Stříbrného věku, odstartovaného právě Leem. Taky tvoří jeho špičku, ale to neznamená, že by si jeho hlavní znaky nenesli ve svém genetickém kódu. Se všemi jeho klady i zápory…
   Takže nejdřív ty zápory: Od doby hravých leeovských 60. let nám superhrdinové kapku zvážněli. A začali si hrát "na dospělé". Což popravdě, v souhrnu s některými klišé tak typickými i pro dobrodružné filmy té doby, může působit jen jako krmivo pro teenagery. Nic proti, i dneska jsou to oni, kdo X-Men nejvíc čtou (a zároveň jim tím zajišťují postavení bezkonkurenčně nejprodávanějšího comicsu), a ještě pořád to neznamená, že by šlo o špatné čtení. Jen se musíte připravit skousnout až moc prvoplánovité pokusy o ovládnutí světa, "poněkud" nadnesené technologie a černobílé zápletky. (A někdy i dost přehnané kostýmy…)
   Samozřejmě můžete namítnout, že to samé najdeme i u Spider-Mana, staršího o deset let (no, i ten je pro teenagery, to je pravda), zde však autorské manipulování se zápletkou a jednáním postav je přeci jen o něco menší a hlavně ho vyrovnává nezakrytý humor a parodický pohled samotných tvůrců.
 
   A teď k těm kladům, ne? Problesky lehce ironizujících scénáristových přímých vsuvek byly v jisté míře zachovány i zde - sice už ne tak jasně parodicky posazené, ale leeovský vliv z nich ještě pořád nevymizel. Chybí hláškaření jako u Spider-Mana, ale vtipné hříčky tu najdete také. Wolverine ještě není tak odvázaný jako o třináct let později (CL 3: Wolverine), ale už je to on; irský dialekt dvou místních nejmenovaných postav si dost užijete a naleznete tu i několik opravdových špeků -  Tvrdý hlášky, tvrdý soupeři - Colossus versus Juggernautnapř. narážky na Colossusovu domovinu (Sovětský svaz) a když se budete pozorně dívat, narazíte v jedné scéně i samotného Stana Leeho a Jacka Kirbyho!
   A jako má Spider-Man trable v osobním životě, X-Men mají trable ve všech svých vztazích. A díky tomu, kolik jich celkem je, jsou i ty vztahy pořádně zamotané. Čekáte-li, že tohle bude další telenovela nebo Star Trek (neříkejte mi, že jste se na něj nikdy nedívali), nastražte uši. Pletivo mezilidských vztahů je sice občas možná zjednodušené (láska je prostě láska), ale zato podané tak, že vám nebude dělat problém se s X-Men sblížit. Holt archetypy jsou archetypy. Navíc tím byla našim hrdinům prokázána ta největší služba: díky svým citům a emocím se stali skutečně živými, třírozměrnými lidskými osobnostmi. Comicsu to dodalo šťávu a životnost, a ve své době navíc do budoucna ukázalo, že doba psychologicky nekomplikované zlaté éry 40. a 50. let je už definitivně pryč. A tenhle comics je díky tomu živý i dnes.
 
Bitka, bitka...   A pak je tu další bonus: X-Men vám ukáží, jak se dělal comics před třiceti lety, ukáží vám jednu stránku amerického comicsového vývoje, esenci jeho tehdejšího mainstreamu - kde jinde byste se u nás mohli tohle dozvědět?
   To je důvod, proč považuji edici Comicsové legendy za jeden z nejzáslužnějších a nejnutnějších počinů na našem trhu a proč každé další jejich číslo otevírám s očekáváním. Umožňují nám totiž pochopit, a to je, pokud chceme comics někdy jako médium skutečně poznat a moci ho číst z dospělého pohledu, to nejdůležitější.
 
   A konečně poslední poznámka k ději; prvních několik (desítek) stran jsem četl s mírnou nedůvěrou v životaschopnost tohoto díla, ale pak jsem najednou s překvapením shledal, že si čtení skutečně užívám. Jde totiž o propracovanou záležitost, množství dějových linií se tu navzájem prolíná a z postav se dávno stali vaši kámoši, o nichž chcete vědět, jak to s nima dopadne. Prostě dobře odvedený seriál používající chytáky seriálu; a kdo z vás se tady odváží říct, že ho "Nemocnice na kraji města" nikdy nevzala?!
Efektní a čistá kresba   Kresba představuje jistým způsobem přechod mezi Spider-Manem a dobou pozdější, i když posun není velký. Je stejně popisná; s dostatečnou dávkou akce a příběhu slouží jako důstojný nosič, je ale více zahuštěná šrafurou a dynamičtější (i dvoustránkové panely!). Občas sice kolísá přehlednost, ale nic mimo rámec možností.
   Technické zpracování je pro Comicsové legendy standardní: papír, tisk i lettering zcela odpovídající ceně (a přitom rozhodně nejsou žádný šunt), k tomu již klasicky kvalitní překlad Jirky Pavlovského a dobrá zpráva nakonec - doba celkem četných překlepů a podobných "legrácek" již definitivně skončila. Korektor tentokrát vychytal vše, co šlo, což při tloušťce booku a celkovému množství textu jasně ukazuje, že v redakci skutečně vládne snaha čtenáře nijak nešidit.
 
   Vzato stručně a ručně, X-Men jsou book, který si nehraje na Dostojevského, ale má jediný účel: dobře pobavit. A i když se časová propast dělící nás od doby jeho vzniku projevila v určité naivitě a černobílosti, přiznejme si, že baví i dnes. A kde jinde byste ještě sehnali comics, který vás za tak málo peněz bude bavit tak dlouho? A pak, že historie není zábavná.
   Což je morální ponaučení z dnešní recenze, milé děti. Tak si ho zapamatujte. Adiós.
Autor:


Autor článku: Vojta

Detaily o komiksu:

Titul: Comicsové legendy 06 - X-men, kniha 1
Série: Comicsové legendy
Scénář: Chris Claremont
Kresba: Dave Cockrum
Překlad: Jiří Pavlovský
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 214
Formát: 165 x 250
Vydavatel: Netopejr
Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Comicsové legendy
01.04.2018 Ovocný komiks 3: Fazole s mákem s gustem souloží s burskými povidly - 0 % - AKTUALIZOVÁNO
12.03.2007 COMICSOVÉ LEGENDY 14 – SPIDER–MAN 5
07.08.2006 COMICSOVÉ LEGENDY Č. 13 – WOLVERINE, KNIHA 4


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!