Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CREW 8 - DOBY, KDY KREV BYLA JEŠTĚ ZLATÁ

10.09.2003, autor: Yan

Vzpomínáte na to všichni! Psal se rok 1998 a svět byl jinej. Lepší. Legendární comicsový časopis Crew měl sto stránek a nacházel se ve zlaté (no, řekněme radši v crwavé) éře své existence. Ponořme se do smetiště dějin a hrabejme se v tunách zapáchajících odpadků. Copak vyhrabeme: fuj, plechovka od psího žrádla... Chceme ČASOPIS! Támhle jsou nějaké listy! Né, to je Top dívka. Jo, támhle! V našich špinavých rukou právě utkvěla Crew číslo osm...
.    Crew č. 8 patří do zlaté éry existence časopisu. Snad je to tím, že spolu s číslem 7 měly tyhle dvě nejvíce stránek. Píšu to nyní, kdy se metamorfuje nová Crew a rozjíždí se velmi slibně. Třeba se jí podaří dostat do formy, ve které se nacházela tenkrát. Pojďme si zavzpomínat! Jó, devadesátej osmej, to jsem si tenkrát domů přines' Crew a hodiny jsem byl v jiném světě. Hodiny pro mě nic neexistovalo. Nejedl jsem, nepil jsem, nevylučoval jsem, nedýchal. Já jsem nečetl Crew. Já jsem v těch políčkách rozdělených rámečky byl. Dodnes to je pro mě jeden z nejsilnějších zážitků - po prvním sexu a po probuzení se z prvního ožrání - v existenci mé bídné duše na této planetě.
   Listujme spolu.
 
   Po otevření na vás vykoukne... hé... obsah. Obsah a úvodník. Hm, to není nic nového. Z neméně pravidelných rubrik v Crwi najdeme listárnu (Vaše vnitřnosti v koši nekončí) a Trepanaci, což je vyhodnocení ankety z Crew č. 5. Pak  se můžeme mrknout na článek o Sin City, vynikajícně podaný  Jirkou Pavlovským, a pod titulkem Exhumace se skrývá historie  comicsu od D. Kumermanna; následuje dnes už trochu sražená a zapáchající Čerstvá krev - aktuality. Mužem na pitevním stole je geniální Frank Miller a textovou část uzavírá preview na Modrou crew - Rozsudek nad Gothamem. No všimli jste si, že je rubrik poměrně slušný kotel. Osobně bych řekl, že publicistiky je akorát - jsou to příjemné vsuvky mezi četbou comicsů. Navíc jsou rozpoloženy tak, aby se nacházely mezi jednotlivými příběhy - ty tedy spolu nesousedí a čtenář se tak může z obrázkové pecky vzpamatovat. (Narozdíl třeba od posledních čísel Crwe (20, 21), ve kterých to Mighty Squirrel Veverka zřejmě nepochopil.)
 
.
 
   K naprostému "best of" patří ale toto číslo především díky comicsům, které se uvnitř nachází. Takhle vynikající výběr snad už nikdy potom nebyl (a stěží mohl být, když se počet stran smrsknul zas na 60). Připravte se, hrajem! Nejdřív na vás čeká Gotliebův perverzák Pervers Pepére. Dnes již legendární comics o škodolibém a řádně zvrhlém důchodci si získal u nás hodně přívrženců. Máme ho zde v deseti příbězích, takže si my ouchylové opravdu užijem. Zaručuji vám, že budete mlátit smíchy hlavou do stolu. (Když ne, přijdu, a budu vám stejně mlátit hlavou já, takže se radši mlaťte sami.) Dalším černobílým příběhem je Johnny Nemo. Tenhle comics patří k málu těch, kteří se mi v Crwi nelíbily (Spolu s Hombrém, Torpedem a Hansem), neboť scénáře mi u něj přišly vždy opravdu slabé; příběh publikovaný v tomto čísle, Cogito ergo šum, mi přijde ze všech vydaných Nemů absolutně nejslabší. Ale nemůžete mít v jednom čísle jen dobré comicsy (heslo, kterým se tak rád řídil Veverka).
 
   Po Nemovi přichází z anglické stáje Fleetway hvězda: Soudce Dredd. Dreddovu stáž v Egyptě, kde se setkává s náhle oživlou mumií, si prostě zamilujete. Nejenom kůli Powerově charakteristické malbě, brutální jako  projížďka hřbetu ruky po listu cirkulárky - vždyť kdo jiný kreslí takhle promakané  stříkance krve? Scénář navíc nenapsal jen tak někdo, ale proslulý Grant Morrison. Pokud ale uvažujete zpětně o nákupu Crew č. 8, rovnou si přibalte Crew č. 9, kde je teprve Egyptská kniha mrtvých dokončena. (Abych vás nalákal: v devítce se bude Dredd koupat v kotli s vnitřnostmi!) Dalšími fleetwayáckými hvězdami jsou pánové Sinister a Dexter, notoricky známí a milovaní vděčnými čtenáři. Oba nájemní vrahové tentokrát budou makat jako bodyguardi, a to jako bodyguardi největšího (a to doslova - přes 5 metrů vysokého) herce na světě. Karno je dinosaurus a někdo ho chce zabít. Švýcarská přesnot a preciznost, přestřelka v supermarketu a machinace filmového studia v hlavní roli krátkého příběhu. Nepříliš brilantní kresba Sikua se k dvojici šílených pistolníků naprosto hodí. Protože oni brilantní jsou.
.    Famfáry. Zlatým hřebem večera není nic jiného, než Sin City. První u nás vydané Sin City je sice kraťas, ale jak tomu bývá zvykem, je atmosférický a taky hodně dobrý. Millerova kresba, hra stínů, kdy kolikrát vidíme jen hrubé obrysy věcí, je proslulá - tenkráte jsme to mohli vidět poprvé na vlastní oči a zůstali jsme na to koukat s otevřenou pusou. Alespoň já. Tohle je dokonalost. Příběh se jmenuje Dívka v červeném; v hlavní roli Dwight McCarthy a slečna, co se nachomýtla jen tak náhodou k dvojnásobné vraždě. Proti nim stojí dvojice podřadných vrahounů s odstřelovací puškou. Nasládlý parfém, pach spálených pneumatik a závan střelného prachu při četbě tohoto skvělého příběhu doslova ucítíte...
   Nezapomenutelné.
 
.    Crew 8 je klasika. I po těch letech je to zábava na největší možné úrovni. Kvalita. Počítám, že to těm chytřejším, co jí ještě nemají, došlo. Tyto řádky už nečtou a s šíleným jekotem zoufalého zjištění, co všechno promeškali, a běží k někam, kde ji seženou. (Nechci bejt škodolibej, ale nejspíš musíte do Prahy.) Chytrému napověz, hloupého kopni. Tak vám to řeknu narovinu. Když si nepřečtete Crew č. 8, nebude váš život nikdy úplný. Nestanete se plnohodnotným  občanem a lidé na vás budou koukat skrz prsty. Vždy budete mít pocit, že jste něco  promeškali. Nakonec zemřete v hrozných bolestech ve věku devadesáti pěti let. To  přece nesmíte dopustit!
 
Pervers Pepére - kresba, námět Gotlieb
Johnny Nemo - Cogito ergo šum
           kresba: Pete Millingan, příběh: Brett Ewins
Judge Dredd - Egyptská kniha mrtvých
           kresba: Dermot Power, scénář: Grant Morrison a Mark Millar
Sinnister a Dexter - Masosaurus
           příběh: Dan Abnett, krslil: Siku
Sin City - Dívka v červeném
           příběh + kresba: Frank Miller
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Crew č.08
Série: Crew
Scénář: Dan Abnett
Audie
Marcel Gotlieb
Mark Millar
Frank Miller
Peter Milligan
Grant Morrison
Kresba: Brett Ewins
Marcel Gotlieb
Frank Miller
Dermot Power
Siku
Překlad: František Fuka
Jakub Janďourek
Štěpán Kopřiva
Petr Litoš
Jiří Pavlovský
Lettering: Studio Calibre s.r.o
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1998
Počet stran: 100
Formát: A4
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


CREW
02.10.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (9) - Crew 2 - Aktualizováno
29.08.2012 Kůstek 3: Čas zabíjet draky - 100 %
27.03.2012 USAGI YOJIMBO: BEZMĚSÍČNÁ NOC - 90 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!