Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KŘEST SLAVNÝCH PŘÍBĚHŮ ČTYŘLÍSTKU ANEB BUDIŽ VÁM POŽEHNÁNO

16.10.2003, autor: Sakyk

V pražském Krakatitu se už křtilo ledacos. První Velká kniha komiksů, staronová Crew2, exklusivní Třístovka i tolik a tak dlouho čekaný Návrat temného rytíře. Nedosti na tom, dnes už podruhé rozkvetl na zdejších parketách Čtyřlístek, aby si nechal slavnostně požehnat novému počinu stejnojmenného nakladatelství, nazvanému prostě Slavné příběhy Čtyřlístku 1971 – 1974. Sečteno a podtrženo, snad už jen ten Ježíš chyběl….
Start byl oficiálně stanoven už na 14. hodinu, kdy měla v horním patře knihkupectví začít beseda s novináři. V tu chvíli však určená místnost ještě zcela zela prázdnotou – pouze připravené občerstvení a bublinky ve víně napovídaly, že se tu chystají slavnostní a pěkné chvíle. Trpělivost – jak známo – plody přináší; brzy se začali trousit první novináři (a novinářky!), nutno podotknout, že jejich složení bylo poměrně ukázkové: list pozvaných obsahoval jména jako ČTK, Lidové noviny, Večerník Praha, Květy, Česká televize apod. a byť se jich z celkových 15 dostavila zhruba jen polovina, dá se hovořit o slušném mediálním pokrytí akce. To už se objevili i lidé z vydavatelství Čtyřlístek, takže na miniaturní ploše „konferenčního sálu“ to solidně vřelo. Dobrá paní za stolečkem rozdávala recenzní výtisky, v hladových ústech mizely chlebíčky, k dispozici byla i jakási tisková informace, fotoaparáty lapaly po zajímavých momentkách, k vidění bylo pár V.I.P. person jako Toman (bývalý šéfík ABC), Silver (Sarden, Opatsin), Jireš (Fantasyplanet), mezi tím vším se proplétali domácí organizátoři…

Asi o půl třetí odkudsi zaštěkal pejsek, zpoza báru vykoukl kocourek, Jaroslav Němeček podepisuje a podepisuje...ozvalo se zachrochtání, zajíček zastříhal ušima a přikráčel si to pan Němeček, postarší elegán v kloboučku, kreslíř a ten první, na koho se vlastně nejvíce čekalo. Vzhledem k tomu, že ten druhý – scénáristka Ljuba Štíplová, ještě kdesi drbala Myšpulína po bříšku, promluvil šéfredaktor Jiří Čehovský. Stručně představil historii našich třeskoprských přátel, neopomněl vypíchnout statisícové náklady z 80. let ani boj s normalizačními byrokraty a pak přišly na řadu dotazy. Ty čím dál více směřovaly na Jaroslava Němečka a také na konečně dorazivší scénáristku, upovídanou a sympatickou stařenku. Točily se kolem obligátního: „Jak vlastně takový příběh vzniká? To se nejdříve nakreslí, nebo scénárista řekne jak se to má udělat?

Zajímavější informace pustil šéfredaktor. Především, „velké knihy Čtyřlístku“ polezou na svět pravidelně v ročním intervalu (což znamená, že se příštích nejméně 15 let nudit rozhodně nebudeme). V rovině úvah jsou i velké Každý Němečkův podpis byl originálním obrázkemknihy jiných superhrdinů svádící k lákavé myšlence „Slavných příběhů Oldy a Poldy nebo Ježka Jožky“. O la la!!! Co se týče účasti kreslířů nastupující mladé generace (Grus, Jerie), těch se ve Čtyřlístku asi pravidelně nedočkáme – panuje spokojenost s těmi stávajícími a jejich tvůrčím stylem. Pokud už se objeví pochybnost, že některý ze seriálů není příliš úspěšný (což se mimochodem velmi těžko zjišťuje), dostane šanci někdo s podobnou kresbou…

To už sálek brali útokem nejmenší nedočkavci, po zuby ozbrojení památníčky a různě datovanými výtisky časopisu, takže se u stolků s oběma podepisujícími umělci vytvořila celkem slušná fronta.

Přes počáteční rozpaky celkem vydařená událost, plnící zřejmě svůj účel, v kontextu ostatních komiksových křtů jedna z nejlepších. Ukázala, jak moc důležitá je dobrá příprava - propagace (i když ta paradoxně v tomto případě tvořila nejslabší složku), pozvání správných lidí, pohoštění, atd. – jako základní předpoklad úspěchu; kvalitu vlastního produktu v to ani nepočítaje. A J. Němeček svůj podpis na předsádku originálně vkresloval!!!
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: 2 - Slavné příběhy Čtyřlístku 1971 - 1974
Série: Čtyřlístek - souborné vydání
Scénář: Ljuba Štíplová
Kresba: Jaroslav Němeček
Žánr: Pro děti (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 212
Formát: A4
Vydavatel: Čtyřlístek
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Čtyřlístek
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
27.02.2013 Čtyřlístek ve filmu: Komiksu chybí záporná postava - 60 %
20.11.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (15) - Čtyřlístek Speciál


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!