Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ACH, TEN TOP TEN (1) – SEŠITY 1 - 4

27.10.2003, autor: Richard Podaný

Tfuj, to jsem si dal! No ale nedá se svítit: když jsem sepsal vychytávky pro Ligu výjimečných, kterou jsem ani nepřekládal, nezbývá mi než podobně posloužit i Top 10, který jsem překládal. Je to samozřejmě o to horší, že zatímco dětskou pokladnici dobrodružné a fantastické literatury máme všichni vrchovatou, s narážkami na komiksy je to bída (aspoň u mě určitě). Takže se nebudu pokoušet o žádný sevřený útvar ani spojovací komentář. Konečně to kopyto, podle kterého jsou tyhle anotace dělané, znáte už z Ligy. Takže vám prostě jenom vyberu a nasypu hromádku drobnůstek, přeberte se v tom sami...
Proč vůbec Top Ten rozebírat? Přečtěte si recensi Mooreova fenomenálního díla!
.    Číslování: protože originál ani české vydání nemají paginaci, musíte si to odpočítat sami, a to tak, že v každém sešitě je str. 1 ta hned za přední titulní stránkou (ne za druhým titulem!).
 
   1. sešit
   Str.  1
   Plakátky v metru: 
   „Chcete změnit ohoz? Stavte se v butiku Telefonní budka!“ Jak je vidět, hned první narážka na prvním panelu míří vysoko. Týká se totiž komiksového klišé, kdy hrdina, aby vyměnil svou civilní totožnost za tu superhrdinskou, zahučí do telefonní budky. Nicméně každý se bezpochyby rozpomene především na nejslavnější použití tohoto klišé, totiž v prvním filmu o Supermanovi.
   Hned vedle ohlašuje „1 milión uzdravených“ Loganova DNA, dochucovadlo s extra dávkou adamantia. Logan je občanské jméno Wolverina z marvelovských X-Men. Je to mutant, schopný zotavit se z téměř jakéhokoli zranění, jehož kostra je obložena fiktivním superodolným kovem „adamantiem“. 
   Vpravo: „Volejte Legii superadvokátů“ je přirozeně narážka na „Legion of Superheroes“ z dílny DC. 
   Zcela vpravo dole sedí muž v čarodějském ohozu: dle autorem nepotvrzené spekulace se jedná o obrázek satanisty a okultisty Aleistera Crowleyho: vizte velké A na prsou a na holi pak hvězdu obrácenou špicí dolů, symbol to Satanův. Ostatně, Crawleyho životopis chystá k vydání Talpress ve spolupráci s Netopejrem: těšte se!
 
.
 
   Str.  2.
   V houfu superhrdinů na nástupišti stanice Neopolis - Centrum vám mohl uniknout velice apartní „Super-Elvis“, který vlevo odchází otočen k nám zády. 
   Str.  4.
   Billboard s nápisem „Červené K – jeho tajná slabost“ je narážkou na Supermanovu slabinu, totiž kryptonit. Toho bylo více druhů: zlatý k. zbavoval Kryptonce schopností, zelený jim způsoboval bolest a po delší době je mohl i zabít, červený zase vyvolával na omezenou dobu podivné, nepředvídatelné účinky (Superman měl najednou mravenčí hlavu, změnil se v gorilu a podobně).
.    Co se týče architektury Desátého okrsku, objevují se dvě paralely: podobá se Síni spravedlnosti (Hall of Justice) na Kryptonu, ale také budově ministerstva informací ve filmu Brazil Terryho Gilliama.
   Žena, která se dožaduje, aby byl její syn namočen do mořské vody, upomíná na komiksová klišé o slabinách podmořských hrdinů, především prince Namora (Marvel) a Aquamana (DC).
   Str.  5.
   „Aberdeen Angus“ je plemeno černých býků vyšlechtěné ve Skotsku. Ožralá býkovitá postava paroduje stereotyp Skotů v anglické literatuře i komiksu.
   Jedna z věcí, které vám pravděpodobně unikly pro svou miniaturnost a zamaskovanost: Šokový Petr datluje na psacím stroji, jehož válec má podobu hlavy robota Robbieho z filmu Zakázaná planeta.
   Str.  8.
   Pouliční ruch Neopole na prostředním obrázku nabízí jednu z typických hříček: kolik z vás, ruku na srdce, si všimlo, že v tom rumraji jedou na sajdkáru hrdinové animovaných filmů Nicka Parka Wallace a Gromit? Plakát „Absolut Kirby“ je variací na reklamy na vodku Absolut, ale navíc používá typické „kirbyovské skvrnky,“ kreslířskou libůstku, kterou komiksový titán Kirby často znázorňoval výrony energie.
   Str.  9.
   Na boku dodávky na čtvrtém obrázku je nápis „Ray Palmer Plumbing“ (tedy instalatér, výjimečně v české verzi nepřeloženo, protože písmena stejně splývají a jsou nečitelná). Ray Palmer je postava od DC. Umí se zmenšit na subatomickou velikost. To by instalatérovi jistě bylo užitečné, a ukazuje to Moorovu metodu odhadovat, jak by superhdinové asi použili svoje superschopnosti v běžném životě Neopole.
   strany 10-11.
   Trent „Dr. Incredible“ Teller, jeho žena Shirley, Ochránci, princ Pyron Salamander – samé narážky na skupinu hrdinů od Marvela, Fantastic Four.
   Str.  14.
   „Synestesie“ je směšování a prolínání rozličných smyslových vjemů. Proto hrdinka téhož jména v celém ději slyší pachy, cítí zvuky a tak dále. Scifisté si vzpomenou, že tímto stavem je postižen ke konci románu Gully Foyle, hrdina knihy Alfreda Bestera Hvězdy, můj osud.
   Str.  15.
   Tam, kde v českém vydání čtete „Knihkupectví Fanny Hillové“, stojí v originále Tijuana Bibles Bookstore. Tijuana Bible je výraz pro nelegální pornografické komiksy, v nichž vystupují slavní lidé.
   Str.  30.
   Maličká reklama „Cere Brau“ (Brau je německy pivovar) je parodií na jméno Cerebro, což je v X-menech stroj na detekci mutantů. Plešatý pán na reklamě je professor Xavier, mentor X-Menů.
.    Na třetím obrázku se mihne nad Robininou hlavou postava, jež je parodií na Daredevila, ovšem ve starší verzi, kdy měl žlutý kostým.
   Str.  31.
   Spící hrdina ve vlaku metra s dělem v ruce je kreslíř Top Ten Zander Cannon: na prsou má 'Z' a v ruce drží cannon... totiž kanón.
 
   Sešit 2
   Str.  2.
   Všimli jste si, že Irmě a jedničce visí v autě osvěžovač vzduchu ve tvaru Supermana?
   Tři flákající se silničáři na třetím obrázku jsou Swamp Thing, The Thing od Marvelů a... a ještě někdo, koho se zatím nepodařilo identifikovat. O to lehčeji se přišlo na to, že Swamp Thing (vlevo z těch tří) má obličej, vlasy a vousy Alana Moora (jestli nevěříte, najděte si zadní záložku).
   Str.  8.
   Členové gangu „Parádní pětka“ (V originále Fabulous Five, snad parodie na Fantastic Four?) jsou do jednoho různé postavy (či jejich děti?) z levných filmových produkcí 50. let: vlkodlak, mimozemšťan, robot, ještěr atd. Dotvrzuje to Gogrova poznámka o tom, že jeho otec v roce 1950 „tohle město málem rozplác“: 50. léta byla zlatými časy gumových ještěrovitých oblud ve filmu.
   Str.  13.
   „Náhražkový Bůh“, billboard viditelný mezi pilíři mostu, dělá reklamu stejnojmennému komiksu Zandera Cannona. Jak skvělé, když si autor může ve vlastním díle honit vodu pro jiná svá díla, no ne? (Pokusil jsem se na to ještě upozornit na zadní záložce.)
   Str.  14.
   Chobotnice se stetoskopem na stropě je narážkou na marveláckého padoucha jménem Dr. Octopus.
   Str.  15.
   Detail, ale výmluvný: židle v jídelně, ale i dále, a jinde nábytek v okrsku jsou skutečné kousky, které navrhl slavný architekt a designér Frank Lloyd Wright; lze je shlédnout v muzeu Art Institute v Chicagu. (Svou poctu Franku Lloydovi Wrightovi složil i Andreas Martens ve svém seriálu Červený trojúhelník. pozn. Hibiho.)
.    Str.  18.
   „Jsem oběť distribučních válek z r. 92“: superhoumlesák je narážkou na katastrofu na komiksovém trhu, při níž řada vydavatelů musela vyhlásit bankrot nebo aspoň omezit produkci.
   Str.  21.
   Slepý taxikář Bob tu cituje zenové koany. Třeba: „Když v pralese spadne strom a není tam nikdo, kdo by ho slyšel, způsobil jeho pád nějaký zvuk?“ Anebo: „Když potkáš Buddhu na cestě, zabij ho.“ Moore se s buddhismem evidentně dobře baví. Když údajně existují zenoví lukostřelci, kteří střílejí naslepo, proč by nemohl naslepo jezdit i zenový taxikář? O stranu dál Bobovi Synestesie parafrázi jednoho koanu vrátí: „tlesknutí jednoho klepeta“ je verze koanu „Jak zní tlesknutí jedné ruky?“
   Str.  24.
   Synestezie oslovuje Martu Wessonovou stejně, jako oslovil Henry Morton Stanley cestovatele Livingstona, když jej našel v Africe: „Mr. Livingstone, I presume?“
 
.    Sešit 3
   Str.  11.
   Billboard vpravo nahoře odhaluje, kde vzal své nezvyklé vlásky x-menovský Wolverine – jak vidíme, způsobuje to kondicionér Fujavec.
   Str.  22.
   Poslední oběť Dotěrného ducha je oblečená jako jeden (lhostejno který) z bratří Wrightových a na zádech má také křídla podobná jejich prvnímu aeroplánu Kitty Hawk.
 
   Sešit 4
   Str.  1.
   V davu prchajících na prostředním panelu se zdařilo detekovat marvelovského superpadoucha jménem "Awesome Android" ze série Mad Thunker. Vlevo nahoře pak z rámečku mizí noha a ocas Nightcrawlera od Marvelů, hrdiny X-Menů.
   Str.  13.
   Obrovská bysta v pozadí patří zřejmě vesmírnému hrdinovi DC jménem Adam Strange.
   Str.  16.
   Kovbojský plakát na stěně je z filmu Pale Rider s Clintem Eastwoodem.
   Str.  18.
.    Záhada: jeden z Nevinsových čmuchacích psů tvrdí, že tučňák vlevo dole se podobá postavičce z televizního animovaného seriálu, který se jmenuje Pingu. Seriál je podle něj český, ale neví to jistě. Čekám vaše výsledky, internetoví pátrači! (Švýcarský. pozn. Hibiho)
   Str.  19.
   Smax nese ženu v kostýmu Saturn Girl z Legie superhrdinů od DC.
   Str.  23.
   Chodník třetího panelu opět nabízí několik narážek. Vlevo jde přes ulici mezi auty hrdinka DC Huntress. Kudrnatá osůbka vpravo je patrně nebohá sirota Annie (Little Orphan Annie) Harolda Graye a za ní se courá její pes Sandy. Kousek od ní stojí a nějaké ukrutně nezákonné chemické substance si kupuje jeden z členů Fabulous Furry Freak Brothers. Kšeft s ním uzavírá postava s kočičí hlavou, nejspíše kocour Fritz (Fritz The Cat) Ralpha Bakshiho. Na saku má sotva čitelný nápis Kapela parku škrtičů, vyvedený přesně ve stylu loga „Kapely osamělých srdcí seržanta Papriky“ od Beatles. O kus vlevo pak sviští sestra Bertrille, Létající jeptiška...
 
.
 
   Vzhledem k rozsahu takto podrobného nimropisu se pokračování, sešitů 5-7, dočkáte pozítří...
Autor:


Autor článku: Richard Podaný

Detaily o komiksu:

Titul: Top 10 - Kniha 1
Série: Top 10 (CZ)
Scénář: Alan Moore
Kresba: Gene Ha
Překlad: Richard Podaný
Lettering: Michal Polanský
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 216
Formát: 175 x 265
Vydavatel: Crew
BB/art
Odkaz: http://www.bbart.cz/komiks.asp?id=138
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Originál: 01 - Book One
Související články:


alan mOOre
19.11.2012 Bažináč jde vstříc konci světa - 90 %
29.10.2007 LOST GIRLS ANEB MOORE UDĚLAL PEDOFILNÍ KOMIKS!
10.10.2005 V FOR VENDETA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!