Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CREW Č. 10 A VELKÁ PREMIÉRA

06.11.2003, autor: Yan

A je zde opět krvavé rejpání do historie legendárního comicsového magazínu. Crew 10 vyšla s minimálním zpožděním a k českým čtenářům "pokleslých" obrázků se s ní vrátilo geniální Millerovo Sin City. Ale to nebyl hlavní trhák čísla. Hlavní comics byl trhák doslova, protože když nějakému krvefilovi trafikantka výtisk podala, ten nadrženě a slintajíc škubnul a domů si odnesl i její ruce. Na první návštěvu k nám totiž přišel vyslanec z pekel, emisar samotného ďábla a v té době nejpopulárnější comics světa. Hádejte třikrát.
.    Leč začněme od začátku. O nepříznivé ekonomické situaci magazínu jsem se rozepisoval v recenzi na Crew 9, řekněme si tedy holá fakta. Po "tlustém období" (měřeno počtem stran), přišlo období "hubené", přesněji řečeno období "vyzáblé somálské". Crew 10 měla oproti sedmičce a osmičce pouze polovinu stran, což je opravdu děs a bída. Naštěstí se snížila i cena na celkem rozumnou hranici - přičemž rozhodně nezapomínejme na nepovedený vtip od Calibre zvaný Comics: 36 stránek za stovku.
   Obsahově jubilejní desáté číslo určitě nebylo špatné. Redakce se snažila tenounké číslo nadopovat opravdu extrémně a celkem obstojně se jí to podařilo. 
 
   Podívejme se na pravidelné rubriky: V úvodníku Petr Litoš trochu bilancuje (a stále ještě balancuje) a je rád, že už je přece jenom comics brán jako souputník filmu a literatury. Exhumaci, tedy historii comics, zaplnil svým Kterak comics prznil nevinné V. Veverka: stať o Comics Code Autority a amerických mravokárcích je opravdu zábavné čtení. Z pravidelných rubrik dále objevíme i dopisy, profil postavy (Spawn) a náhled do obsahu dalšího čísla (ale i Comicsových legend - Loba a Modré Crwe). Poprvé se objevila později tolik populární Mučírna Martina Němce, neboli rady začátečním autorům. S  Martinem Němcem najdeme i rozhovor, do vosího hnízda rejpají Šťepán Kopřiva a Petr Litoš. Na víc publicistiky bohužel místo nezbylo, zabraly ho nějaké ty... no... kreslené obrázky s bublinama. Ty vás ale nezajímají, tudíž: konec.
 
.    Ale pro rejpaly přeci jen doplním, že se v Crew 10  objevily tři comicsy:
   Dobrý člověk ještě žije od Brina Bollanda (scénář i kresba) je krátký, černobílý, atmosférický, zcela netypický příběh ze života Batmana, ve kterém se Batman ani nějak moc nevyskytuje. Velmi kvalitní dílko; autora jsme si mohli proklepnout coby kreslíře vynikajícího Kameňáku z Crwí 3, 4 a 5.
 
   V druhém comicsu zavítal do českých lovišť jeden trochu osmahlej týpek, kterého žralo (a stále žere) tisíce nenažraných čtenářů. Nějakej pan Spawn. McFarlaneův výtvor přilákal mnoho pozornosti, navíc k příběhu Můj dům, můj smrad nenapsal velký Todd scénář, ale pozval si na to odborníka - kámoše Franka Millera. I přesto příběh poněkud zklamal; scénář se Frankovi tolik nepovedl a v jedné chvíli sklouzne doslova k patosu, snažíc se z tak populární postavy vyždímat co nejvíc - leč ona "populární postava" je tou dobou už celkem vyždímaná.
.    Spawn spolu se smrdícími santus-kámoši brání svojí ulici během války gangů a kyborgů. Abyste měli klidné spaní, můžu vám říct že se mu to povede a život půjde dál.
 
   Naštěstí dostal od redakce Frank ještě jednu šanci. Tentokráte navíc i jako výtvarník - scénáře i  resbu pro svoji "domovskou" sérii Sin City zvládá s přehledem a příběh Tátova holčička jest toho dokladem. Další ponurý příběh z Města hříchu nakonec zachrání pošramocený dojem ze Spawna. Úžasná atmosféra, vykreslená *Millerovou hrou s černou a bílou, geniální obrázky plné stínů - stínů za oknem i stínů v duši obyvatelů Sin City.
   Sin City má na ženský opravdu špatný vliv - ve většině příběhů si s nimi není radno zahrávat ani špásovat. A přesně takovou holkou je Amy, ale to Johny netuší; jediné, na co se soustředí, je zbavit se jejího tyranského otce. Situace je ale nakonec "poněkud" jiná...
 
.
 
   Crew 10 aspoň všem ukázala, že stále žije. Postupně stroj opět začal nabírat na obrátkách; někdy sice s mírným polevením, nakonec ale dojel tam, kde je teď - rozjetá mašina, drtící vše před sebou. Na Crew čekala ještě zdlouhavá cesta, ale o tom až někdy jindy...
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Crew č.10
Série: Crew
Scénář: Brian Bolland
Frank Miller
Kresba: Brian Bolland
Todd McFarlane
Frank Miller
Překlad: Pavel Dort
Štěpán Kopřiva
Šimon Španihel
Lettering: Studio Calibre s.r.o
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1998
Počet stran: 52
Formát: A4
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


CREW
02.10.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (9) - Crew 2 - Aktualizováno
29.08.2012 Kůstek 3: Čas zabíjet draky - 100 %
27.03.2012 USAGI YOJIMBO: BEZMĚSÍČNÁ NOC - 90 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!