Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

„ALOIS NEBEL BUDE TRILOGIE,“ SLIBUJE NAKLADATEL JOACHIM DVOŘÁK

13.11.2003, autor: MaF

Bílý Potok, nový autorský komiks, český nejen původem, ale i obsahem, vydalo nakladatelství Laby-rint, s nímž jsme v našich komiksových vodách dosud neměli tu čest. Je to vždycky potěšující, když na komiksové kolbiště vstoupí nějaký další subjekt, který tak (či onak) přispěje k šíření komiksu. O motivaci k tomuto činu i o samotném Aloisu Nebelovi jsme si povídali s Joachimem Dvořákem, majitelem Labyrintu...
.    Předkládáte veřejnosti původní český komiks. Nemáte obavy z přijetí, když komiks u nás přece jen není formou příliš uznávanou?
   To je právě jeden z důvodů, proč jsme iniciovali projekt Bílého Potoku. Chceme cíleným útokem společně s modrou armádou a radikálními skupinami železničních odborů rozdrtit zažitý stereotyp a nechuť knihkupců prodávat knihy komiksů!
   Ale vážně: máme nyní dost energie a chtěli bychom trochu pomoci i ostatním malým vydavatelům k tomu, aby se kvalitní komiks rehabilitoval v očích veřejnosti a vystoupil z omezeného teritoria tvořeného pouze skalními fanoušky. Veškerý případný zisk z tohoto vydání jsme investovali do propagace, přímé reklamy, spotů v rozhlase a tisku triček z železničním hrdinou. Dosavadní ohlasy jsou více než příznivé.
 
   Jak byste Vámi vydaný komiks charakterizoval?
   Bílý Potok běží jako francouzský film; já sám mu pracovně říkám komiks noir. Nevšední příběh, který hned tak nepochopíte, se spoustou odkazů na skutečné události, skvělá kamera, výborný střih a zvláštní konec.
 
   V čí hlavě se nápad udělat komiks vlastně zrodil? A jak jste připadl na Jaromíra 99?
.    Původní myšlenka je z hlavy Jaroslava Rudiše, autora oceňované novely "Nebe pod Berlínem". Od začátku bylo jasné, kde se bude příběh odehrávat, proto padla volba kreslíře na Jaromíra 99, který má zkušenosti z kreslení filmových storyboardů. Pochází z Jeseníku a má neuvěřitelně svěží rukopis. Divím se, že po něm dosud nikdo z komiksových scenáristů nesáhl. Oba autoři vyprávějí reálné příběhy svých příbuzných i vlastní, i když leckdo tomu nemusí věřit.
 
   Na konci Bílého Potoku je uvedeno "konec 1. dílu". Znamená to, že pokud bude mít kniha úspěch, mohli bychom se s Aloisem Nebelem ještě setkat?
   V pondělí 13. října jsme se všichni tři - Jaroslav Rudiš, Jaromír 99 a já - sešli a udělali zásadní rozhodnutí: Alois Nebel bude trilogie. Druhý díl vyjde v květnu 2004 a bude se jmenovat "HLAVNÍ NÁDRAŽÍ". Jeho děj je již načrtnut a Jaromír 99 nakreslil prvních deset stran. Aloise potkáme na počátku 90. let na pražském Hlavním nádraží mezi bezdomovci. Dostaneme se opět do Polska a mj. až do Japonska a opět se setkáme s tajemnou postavou Němého. Třetí a závěrečná část má název "ZLATÉ HORY" a vyjde na podzim v roce 2005. Jediné, co lze prozradit je, že celá série skončí tragicky a naprosto překvapivě. Skica poslední stránky už existuje.
 
.    Máte nějaké oblíbené komiksové dílo či autora?
   Ze Čtyrlístku i Foglara jsem dávno vyrostl.
   Získal si mě Max Andersson, jeho hrdina Pixy a také se mi líbí stripy Martina Šútovce. Nesnáším naopak Zeleného Raula pro jeho podbízivou primitivnost. Rozhodně se ale za nějakého odborníka přes komiks nepovažuji.
 
   Budou v Labyrintu (nakladatelství i časopise) i další komiksy?
   Zvažujeme vydání monografie věnované fenoménu Octobriany, kterou nám nabídl kunsthistorik Tomáš Pospiszyl. V novém čísle kulturní REVUE LABYRINT (je zasvěcena tématu "móda" a vyjde v prosinci 2003) bude komiksu věnováno asi 25 stran: od původního "Heimlichova manévru" dvojice Kopřiva-Zimčík přes teoretické texty (např. Proč supermani nosí slipy) až po polskou povídku Krasnowolského a Tkaczyka, která přechází do netradičního komiksu.
Autor:


Autor článku: MaF

Detaily o komiksu:

Titul: Alois Nebel 1 - Bílý potok
Série: Alois Nebel
Scénář: Jaroslav Rudiš
Kresba: Jaromír 99
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 100
Formát: A5
Vydavatel: Labyrint
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


trilogie Alois Nebel
29.01.2008 BOMBER ANEB SLABŠÍ RÁNA
31.10.2005 ALOIS NEBEL 3 - ZLATÉ HORY: BYLO NEBELO, ANEB PORODILI JSTE?… DEJTE SI PIVO.
08.09.2005 SOUTĚŽTE S ALOISEM NEBELEM !


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!