Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SLAVNÉ PŘÍBĚHY ČTYŘLÍSTKU 1971 – 1974 ANEB OD DÁMY S KROKODÝLEM PO ZÁHADU BÍLÉHO KONĚ

26.11.2003, autor: Sakyk

Položme si čistě hypotetickou otázku: existuje snad něco cennějšího, než-li slavný obraz dáma s krokodýlem? Může to zavánět nesmyslnou fikcí, ale ano! A není to kupodivu ani Mona Lisa, ani zakonzervovaný Einsteinův mozek, nýbrž druhá velká kniha sebraných čtyřlískovských příběhů, nazvaná tentokráte Slavné příběhy Čtyřlístku s podtitulem 1971 – 1974.
Zde čtěte recenzi knihy Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku
z   Tak trochu jako valící se ocelový oř působí móda velkých knih, zahájená před čtyřmi lety Rychlými šípy z Olympie a strhávající také ostatní vydavatelství. Proto přichází se svou troškou do mlýna i šéfové Čtyřlístku a ztraceni v podzemí se svými publikacemi se dnes rozhodně cítit nemusí. Jejich „Slavné příběhy“ Slavné příběhy Čtyřlístku č. 13 – č. 24se v knihovničce budou pěkně vyjímat jak v jednom regálku s ostatními velkými knihami, kterých je již pěkná řádka, tak samostatně. Stávají se totiž součástí vlastní, rozsáhlé řady, mající za úkol zkompletovat tolik příběhů třeskoprské čtyřky, o kolik jenom čtenáři budou mít zájem. Jedná se zkrátka o takový ukradený vynález. Jenže není možné myslet si, že čtenář je nějaký červený pradědeček, který bere vše, na co šáhne. Tak, jako v obchodě kupujícího oprávněně rozhořčí prohnilý ananas, může být teď naštvaný leckterý čtyřlístkovský fanoušek. Už předcházejících Prvních dvanáct příběhů byla sice parádní ďábelská jízda – dvanáct kousků v jedné knize pěkně za sebou – jenže s několika závažnými nedostatky typu chybějících stránek či chabého úvodu... Vydavatel se však nepoučil, takže zlatá hokejka, natož nějaké komiksové ocenění ho jistě mine. Právě naopak, mezi komiksovými publicisty se musí cítit jako mezi dravou zvěří: doprovodný materiál zastupují opět POUZE úvodní slovo a obálky. Žádné skici, žádné rozhovory s autorem, žádná chronologie, žádná data původních vydání. Škoda.
 
   Jinak jsou ale Slavné příběhy Čtyřlístku jako poklad starého opata, hlavně pro dnešního čtyřicátníka, který s nimi kdysi dávno vyrůstal a sotva je dosud Slavné příběhy Čtyřlístku č. 25 – č. 35vlastní pěkně pohromadě. Teď už se nemusí cítit jako muž přes palubu usilující o život proto, že nikdy nezíská zpět to, co v životě ztratil, už mu veselo je na pouti.
Kniha je po technické stránce velmi kvalitně zpracovaná. Kvůli obálce sice vydavatel neputoval až za tygří kůží, ale vazba a papír jsou bez chyby. Originály jsou o něco zvětšeny, na kvalitě tisku to však neubírá.
   Vlastní náplň knihy se pak sestává z celkem 23 příběhů, tedy čísel knihovničky Čtyřlístek 13 – 35, všech kreslených Jaroslavem Němečkem a kromě dvou výjimek z pera Petra Karmína psaných Ljubou Štíplovou. Najdeme tu perlu za perlou, tedy i takové klasiky jako Záhada obrazovky (č. 26) a Rytíř a bílá paní (č. 27). Rozhodně zajímavé je také sledovat decentní vývoj kresby, změnu písma (ze strojopisu na ruční) a typy nadpisů: může to být čtenářův soukromý boj o zlato,  těchto změn a vychytávek co nejvíce najít.
 
   Závěr. Kniha se tváří trochu jako bukanýři na Blaťáku. Na jednu stranu skvělý nápad a technické zpracování, na druhou minimum doprovodných materiálů. Čtyřlístek ve vrcholné forměJe to dvakrát škoda, protože čtyřlístkovská kniha podobného rozsahu u nás už dlouho zase nevyjde. Až si tedy příště zodpovědní redaktoři sednou pod velkým totemem, aby začli připravovat třetí VKČ, doporučení zní: dát si ještě více záležet a porozmýšlet, co všechno do knihy přidat tak, aby další vydání znova nedopadlo jako přistání v divočině. Honba za Orlíkem se pak snadno může změnit ve velké zklamání a místo o zlatého kanára bude redakce bojovat o odhalení tajemství věčného vejce, aby se nadbytečného záprtku mohla zbavit. Čtenářský zájem opadne a několik nepovedených příkladů tu už máme (viz VKK 2, VKK 3).
Není to přece žádná záhada bílého koně, ale pouze nutnost dát čtenářům to nejlepší!!
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: 2 - Slavné příběhy Čtyřlístku 1971 - 1974
Série: Čtyřlístek - souborné vydání
Scénář: Ljuba Štíplová
Kresba: Jaroslav Němeček
Žánr: Pro děti (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 212
Formát: A4
Vydavatel: Čtyřlístek
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Čtyřlístek
27.02.2013 Čtyřlístek ve filmu: Komiksu chybí záporná postava - 60 %
04.12.2012 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady!
20.11.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (15) - Čtyřlístek Speciál


    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2018
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!