Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ČTYŘLÍSTEK JE FENOMÉN, CHLUBÍ SE JEHO ŠÉFREDAKTOR

08.12.2003, autor: Sakyk

Navždy se zapsali do našich srdcí. I když už teď máme každý své opravdové Spider-Many, Thorgaly, X-Meny nebo Batmany, čtveřici zvířecích hrdinů z Třeskoprsk stále považujeme za naše první komiksové hrdiny a vnímáme je prostě jako klíč k bráně do báječného světa bublinových dobrodružství. Stejně jako za každým hrdinou stojí realizační tým, nejinak je tomu i v případě Myšpulína, Fifinky, Bobíka a Pindi. A když se před nedávnem objevila druhá čtyřlístkovská velká kniha, rozhodl jsem se vyzpovídat a něco z historie i budoucnosti Čtyřlístku vyzvědět od šéfredaktora stejnojmenného vydavatelství Jiřího Čehovského.
Jak se vlastně časopis a seriál Čtyřlístek za více než třicet let své existence změnil?
Časopis se svém jádru vlastně vůbec nezměnil, jelikož čtyřlístkovské seriály, to je především pohádka a humor. Takovým typickým příkladem mimo samotného Čtyřlístku může být třeba Rexík určený starším dětem (od osmi let). . Reaguje na aktuální témata jako ekologie či politika a zároveň tak pozitivně vychovává mladé čtenáře.
Jinou otázkou je proměna fyzické podoby hrdinů seriálu, nejmarkantnější v letech 1971 – 1974. Toto období zachycuje právě vydaná kniha Slavné příběhy Čtyřlístku a nejvíce by o něm mohl povyprávět kreslíř Jaroslav Němeček.
Nezanedbatelný vliv na všechny změny seriálu či časopisu, mají počítače. Ale tak je to asi v dnešní moderní době se vším.

Roky rychle letí, mění se tedy také čtenáři?
Zaznamenali jsme věkový posun směrem nahoru. Myslím, že dnes se méně čte próza a více komiksy už v pubertálním věku, což je samozřejmě voda na náš mlýn. Co se naštěstí změnilo, je politická situace, takže se už nemůže stát, aby nás nějaká komise nutila předělávat komiksy od Borna a Němečka.

Podle jakých kritérií vlastně probíhá výběr kreslených seriálů do časopisu? Nezkoušeli jste někdy nechat kreslit Čtyřlístek někým jiným, než je Jaroslav Němeček??
Hm, nejčastěji někdo něco přinese a my mu to pak zase vrátíme, . jelikož to nemá potřebnou kvalitu, příběh a není to veselé. Autoři jsou totiž z velké části případů pouze mladí, nezkušení – i když nadšení – kreslíři a scénář si ani neumí napsat. Sami příliš nehledáme, naše zkušenost je bohužel negativní.
Co se týče vlastního Čtyřlístku, děti ho mají hluboce zafixovaný s figurkami J. Němečka, který jim dal pohyb. Všichni ostatní dělají sošky bez pohybu, což není ono.

Které z posledních zveřejněných seriálů řadíte nejvýše?
Třeba Anča a Pepík od Lomové, dost pracná a mimořádně kvalitní záležitost, hodně dobrá je teď třeba Zdeňka Študlarová a její Čaroděj Metloděj. Tvrdím, že čím je seriál starší a déle vychází, tím je kvalitnější. Vžije se a jeho hodnota pak stoupá.

A proč už nepokračují dřívější velmi oblíbené klasiky typu Olda a Polda?
Většinou za tím stojí únava autora a jeho odmítnutí dále kreslit. .

Jak se daří serveru Ctyrlistek.cz? Jaký je jeho hlavní úkol?
Není to naše pýcha, ale zároveň ani priorita – nemáme na něj zkrátka dost času. Příliš často ho neaktualizujeme, avšak v budoucnu bychom samozřejmě tento stav chtěli zlepšit.

Co říkáte na spoustu napodobenin a úprav Čtyřlístku, které se objevují nejen na internetu?
Dokazují, že Čtyřlístek je fenomén a je to pro nás vlastně určitý druh . reklamy. I proto jsme se rozhodli, že autory těchto výtvorů nepoženeme k právní zodpovědnosti – pokud to nepřeženou.

Ještě pár slov ke speciálům. Jejich móda vypukla na přelomu 80. a 90. let. Jsou stále vydávány pro svou popularitu, či tvoří svébytnou ediční řadu?
Pod původním názvem „Dobrodružství…“ to byly první samostatné počiny vydavatelství, v současnosti vychází osm čísel do roka. Principem je hra propojená s komiksem a míníme, že se jedná o dost unikátní počin. Děláme ještě spoustu dalších knih mimo pravidelné edice: kuchařky, učebnice angličtiny, sebrané příběhy, zvláštní příběhy…

Jaké jsou cíle vydavatelství? Plány do budoucna?
Nemáme žádné zvláštní cíle; asi udržet si současnou pozici na trhu. . Ohledně velkých knih jsme se ještě nerozhodli, zda-li vydat třeba sebraného Oldu a Poldu, netušíme, zda-li by o to byl vůbec zájem.

Neuvažovali jste někdy o jazykových mutacích, minimálně o slovenské?
Zájem bychom měli, avšak na slovenské straně je problém v zákoně, distribuci apod. Udělali jsme dokonce i německou a anglickou verzi, bezúspěšně.

Nechystáte rozšiřování záběru časopisu o „publicistiku“, tedy vzhledem k dětskému čtenáři třeba o více křížovek, básniček, apod?
Křížovky jsou ve speciálech, básničky do komiksu nepatří, případně to řešíme různými edicemi, speciály… Takže nikoliv.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Související články:


Čtyřlístek
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
27.02.2013 Čtyřlístek ve filmu: Komiksu chybí záporná postava - 60 %
20.11.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (15) - Čtyřlístek Speciál


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!