Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SLAINE: ROHATÝ BŮH 2

07.01.2004, autor: SEB

Ukko pokračuje ve svém vyprávění o činech největšího krále Irska – Sláina Mac Rotha. Cesta za dvěma posledními artefakty, které mají určit Nejvyššího Krále před nadcházející bitvou o osud Země mladosti může začít… Pat Mills tentokrát přichystal počtení méně akční nežli minule: Sláine se stal novým Rohatým bohem, takže jeho plány na řešení problémů pozbyly testosteronu, a jejich samotné řešení pak zase krvavých scén. Jinými slovy, Sláine nám zmoudřel... Recenzi prvního dílu čtěte ZDE
Scénář ukáže oba zbývající národy Keltů: v horách žijící lid krále Ganna a přímořský národ krále Senganna (krále Rudraiga už známe z prvního dílu). Cílem . Sláinova snažení je Oštěp slunečního boha Lugha a Kámen – Pupek Bohyně. Společně s Měsíčním mečem od Rudraiga a Kotlem hojnosti mají určit jediného krále.
Sám Sláine při tom v příběhu spíše zaostává; vystupuje více jako vladař nežli bojovník. Místo toho tu máme příběh Ukka v době Sláinově (trpasličí mládí, to se navyvádí…), který se společně se Sláinovou manželkou snaží získat Pupek bohyně (Ukko konečně dostává možnost ukrást něco opravdu cenného). Proradná Medb je slávabohu prozrazena, vyhnána a její intriky odhaleny (před čímž ji neuchránila ani změna barvy vlasů a sváděcí politika).
Příběh je obecně spíše předehrou ke třetímu dílu, kdy se Keltové utkají s Medb, Fegem i Balorem Zlého oka (vůdcem Drunnových pánů a jejich spojenců Fomorů), což bude konečně ta správná sláinovská řež. Tir Nan Og se bude otřásat.

Podobně jako většina druhých dílů, i Rohatý bůh 2 něco postrádá – pevný příběh. Je zde dost odkazů na Sláinovy začátky (dialog s králem Gannem o. krádežích krav), což se cení, ale ve skutečnosti jde spíše o zaplácávání místa. Příběh je rozdělen do tří linií, ale ty drží pohromadě spíše náhodou nežli něčím jiným. Jakoby jedovaté snažení kněžky Medb mělo být lepem, který se snaží udržet všechno na svém místě… Mills namísto boje raději volí mírná řešení, místo krutých hlášek lehkou ironii a černý humor. Odpovídá to povaze Rohatého boha? Ano. Odpovídá to Sláinovi? Myslím že ne. Příběh potřebuje ucelení.

Od doby toho, kdo Sláina kreslit začal, se jeho podoba dost změnila. Je nutno říci k lepšímu - Mike McMahon by byl na nejlepšího ze svých nástupců hrdý! Bisleyova kresba je opět dokonalá, anatomie stejně šílená a dekadence stejně archetypální. Bisley si jinak dále uchovává své řemesla, přesnost a zároveň rozevlátost. Linku drží pevně, ale dává jí poetiku abstrakce a symboliku nástěnných maleb předhistorické doby. Kresba je jednoznačně tahounem tohoto díla. Opět se nezapře inspirace Geigerem (město v horách, vězení pro Oštěp), ale tentokrát tu máme i něco, co zaslouží samostatný plakát: AVANC.
Málokdy se mi stane, aby mne v komiksu tak moc oslovila nějaká vedlejší postava. Z velké části na tom má podíl Millsovo podání, ale obecně mne Avanc nejvíce uchvátil svým brutálním zjevem. Pokud jsem dobře pochopil Millsovy narážky, jedná se o Pikta… vědecky snad neandertálce, těžko říct. Avanc je skvěle nakreslenou, charakterově prokreslenou postavou, které navzdory jednostrannému zařazení do příběhu nechybí výraz. (A když umírá, řekne naprosto dokonalé: „Ook!“, což mne jako fandu Knihovníka potěšilo :-).
Další velké plus má Bisley za souboj Chmatáka a Duchomora. Naprosto dokonalé zvládnutí svaloviny, pohybu a dynamiky této majestátní dračí bitvy je jedním z nejvýraznějších momentů celé série.

Nedostatečná povrchová úprava papíru je jak se zdá prokletím této trilogie a nezbývá než doufat, že dojde ke změně alespoň u nadcházejícího . posledního dílu… Barevné přechody jsou na tomto typu papíru nedostatečnou úpravou nepřehledné, černá není černá. Rozdíl oproti originálu není tak propastný jako u dílu prvního, ale stále je co zlepšovat. Lettering doznal změny k lepšímu, text už nepoletuje tak výrazně; překlad si udržuje velmi slušnou úroveň, ocenění si zaslouží kvalitní vazba.
Naopak nevhodná volba grafiky na zadní stranu alba je skutečně do očí bijící. Pokud si dobře pamatuji, to samé se stalo i u prvního dílu. Pokud grafik nemá náladu si hrát s barevností fontu, nebo naopak nechce šetřit na velikosti pozadí, mělo by se něco změnit na zadní straně obecně; třeba jednoduše k černému podkladu zvolit tmavší ornament a světlejší barvu písma.

Doufám, že druhý Rohatý bůh bude pro Sláinovy fanoušky stravitelný menší akčností a větší příběhovostí. Zdá se, jakoby scénář chtěl přitáhnout přemýšlivější čtenáře ještě předtím, než ukáže velké krvavé finále. První díl se zaobíral tématem věčného hledání, druhý nese punc závažných rozhodnutí, a třetí (jak je jasné už teď) bude zápasem o přežití. A i kdyby ne, poslední stránka tohoto komiksu je jednou z věcí, na jaké se nezapomíná…

Svět, který Mills díky své znalosti legend a mýtů vytvořil, je bezesporu bohatý a jeho tvář neodmítá přirozené plynutí času; nejde o historickou demagogii, ale o velmi povedenou fikci. Právě Sláine mne donutil lépe se podívat na keltské mýty, přičemž plody tohoto mého zájmu se snad objeví na tomto serveru někdy v budoucnu v podobě článku o tom, odkud a jak Mills příběh a svět Rohatého boha zpracoval.
Autor:


Autor článku: SEB

Detaily o komiksu:

Titul: Slaine - Rohatý bůh díl 2
Série: Slaine (CZ - Netopejr)
Scénář: Pat Mills
Kresba: Simon Bisley
Překlad: Jan Kantůrek
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 60
Formát: A4
Vydavatel: Netopejr
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Velká Británie
Související články:


Sláine
07.04.2003 SLAINE: ROHATÝ BŮH 1
15.07.2002 SLÁINE – THE HORNED GOD (ROHATÝ BŮH)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!