Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Z PEKLA ANEB KOMIKS STRMÍCÍ DO NEBES

23.01.2004, autor: Elves

Fiktivní komiksová interpretace řádění Jacka Rozparovače během chmurného londýnského podzimu roku 1888 se noří hluboko do studnice dějin, odkud arcimistr žánru Alan Moore vynáší pohár plný krve. Lidské... Pluje v ní duše sériového vraha, bizarní psychogeografie Londýna, religionistický esej i ponor do temných zákoutí svobodného zednářství a architektury. Zároveň jde o experiment, který dává devátému umění plnohodnotný románový rozměr a dokazuje, v čem je komiks nezastupitelný svými nejbližšími příbuznými, filmem či knihou.
.    Mooreovo opus magnum má tolik stránek (papírových i obsahových), až se z toho tají dech. Jistěže jej lze číst jen prvoplánově, jako netradiční detektivku o pěti brutálních vraždách prostitutek v londýnském East Endu. Během deseti let sešitového vydávání se však komiks proměnil autorovi pod rukama a stala se z něj extravagantní úvaha o podstatě fikce, městských legend a nemožnosti poznat realitu. Kniha připomíná Dona Quijota nebo Vojnu a mír, jenž také měly být původně něčím jiným, a teprve délka vzniku přinutila autory k monumentálnímu ideovému rozklenutí.
   Srovnání s epickými freskami přitom není nijak přehnané - autor, který kvůli distribuci LSD na gymplu neukončil ani střední vzdělání, podnikl rešerši, která by mu vynesla několik doktorátů. Celistvost díla však udržel a olbřímí ideu dovedl do konce. A na co tam narazil?
 
.    Autoři v "Jackovu" vinu nevěří
   Rozhodně ne na vraha. Ten je v příběhu znám od samého začátku - Moore se vnějšně přiklonil k známé a nepříliš přesvědčivé teorii z roku 1976 o zednářském spiknutí, které mělo zamaskovat vydírání královské rodiny pěticí prostitutek. Ty prý "eliminoval" osobní lékař královny Viktorie William Gull, navíc s vědomím a požehnáním samotné panovnice.
   Jenomže v knize jde o něco jiného, koneckonců ani jeden z autorů v Gullovu reálnou vinu nevěří. "Šlo nám o duši masového vraha, nikoli o kriminalistickou rekonstrukci či takzvané odhalení pravdy," říká kreslíř Eddie Campbell. "Ani jeden nevěříme, že by historický Gull byl vrahem. Šlo o vzácného člověka, experta, který definoval mentální anorexii. Na jeho jméno ještě dnes narážejí medikové při studiu nemocí štítné žlázy. Nešli jsme po něm, ale po vzniku symbolu či ikony z normálního člověka," vysvětlil nedávno skotský umělec.
   Jeho nervní a naškrábaná, místy ne zcela zřetelná kresba geniálně evokuje špinavý viktoriánský Londýn, svět královské rodiny, zbohatlých středních vrstev i obskurních tajných spolků. Zkratkovitost chvílemi přijde vhod - třeba při detailním popisu zohavování poslední oběti.
   Jedinečnost díla ale tkví především v tom, že na naznačenou dějovou křivku autor navěsil smělou "goticko-hororovou" nadstavbu. Rozparovačovo "opus magnum" mělo spočívat v rituálním magickém úkonu, který předznamenal 20. století a vybavil jej náležitě krvavým potenciálem. Z mordů se stala projekce dobového sexuálního útlaku, kterýžto status quo Jack s pomocí černé, pardon, rudé magie brání. Chce uvěznit ženství na věky.
.    Těžko se neztratit v tom bludišti idejí, předsudků a tušení, které Moore vytvořil. Termínem "architektura dějin" každopádně dosáhl kýžené jednoty formy a obsahu. Jackovo odhalování matečné půdy (angl. matrix) dějin na půdorysu Londýna možná chvílemi příběh brzdí, čtenář je ale za odměnu vtahován do nejniternějších představ vraha a vlastně si na vlastní kůži prožije okamžik, kdy Gull přestane rozlišovat skutečnost od reality. Spolu s ním podnikne i komiksové nanebevstoupení a nevyhnutelný pád.
   Moore ovšem mezi realitou a fikcí balancuje s mistrnou bravurou. Mytologický podtext odívá do precizně realistického hávu, takže žádná z postav není karikaturou. Prostitutky jsou silné osobnosti, bojující o přežití v děsivých podmínkách, Gull je zase geniální mozek, typický představitel střední vrstvy a nositel jejích předsudků, jehož řádění nakopne na počátku knihy srdeční záchvat.
   Urputnost líčení je natolik silná, až se jeden diví, jak moc toho Moore prožil na vlastní kůži. Každopádně udělal vše, co bylo v lidských silách, aby katalogizoval co nejširší spektrum nelidských skutků. Těch, co pochází z pekla.
 
   Pokračování Elvesovy obšírné recense na tento magnet loňských comicsových ocenění se dočkáte v pondělí.
Autor:


Autor článku: Elves

Detaily o komiksu:

Titul: Z pekla
Scénář: Alan Moore
Kresba: Eddie Campbell
Překlad: Viktor Janiš
Lettering: Pavel Mařata
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 576
Formát: A5
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


alan mOOre
19.11.2012 Bažináč jde vstříc konci světa - 90 %
29.10.2007 LOST GIRLS ANEB MOORE UDĚLAL PEDOFILNÍ KOMIKS!
10.10.2005 V FOR VENDETA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!