Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ORIGAMI

24.03.2001, autor: Sakyk

Zákoutí kdesi hluboko pod začouzeným mrakodrapem v nepříliš vzdálené budoucnosti, odstavený žlutý vůz aerotaxi, kolem se ometající dva výrostci, marně se snažící přes zatáhnutou fotoclonu zahlédnout divoce souložící pár… Ne, to není scéna z levného pornofilmu, nýbrž úvod úplně prvního dílka v úplně prvním čísle dnes již zaniklého komiksového magazínu Origami.
Na svědomí ho má zpočátku téměř výhradní dodavatelská dvojice časopisu Chmelař (který v něm navíc působil i jako "odpovědný redaktor") – LUPO. Rozehrává kriminálně – historicko – eroticko – dobrodružný thriller s fantastickým podtextem v mimořádně interesantních reáliích: Ostravě 21. století. Pro našince, zvyklého na akční krváky filmové, literární a nyní snad již i komiksové situované pouze do prostředí amerického (rozuměj nečeského), je vždy zajímavé setkat se s dílem, umisťujícím děj do našich zeměpisných šířek (viz Svěrákův trikový Akumulátor či Kulhánkův román Vládci strachu). Zde bych viděl první plus.

Druhým je samotný děj, svižný, nápaditý (i když někdo by mohl napadnout míchání zbytečně mnoha žánrů) a překvapivě končící (zde mám na mysli hrdinův skon, nikoliv neoriginální konec hry na další stránce).

Třetím pak je LUPOva kresba. Pod jeho štětcem ožívá boj taxikáře a prohnané novinářky Origami, ukázkao samurajský meč s fascinujícími vlastnostmi, které majiteli mohou přinést pohádkové bohatství. A za vzor si bere rovnou komiskového krále Káju Saudka (jemu je dílo hned v úvodu věnováno), jehož vliv odhalíte na první pohled. Avšak rozhodně není na škodu, byť ten vliv je silný a LUPO se snaží Saudkovi přiblížit seč mu síly stačí (občas se mu sice obrázek nevydaří tak jak si přál, ale to se časem poddá), leč není to zase takové to krkolomné, křečovité, natvrdlé kopírování, kterého jsme občas svědky. Příjemná je nejen inspirace ve stylu kresby, ale i v letteringu, kompozici (a to i samotných stránek) a v použití nejrůznějších vsuvek, hříček a narážek (zde bych ovšem viděl i práci Chmelařovu) – jako například vychytralý odkaz na Origamácké internetové stránky (http://ova.comp.cz/sci-fi), reklama na Radegast, zmínky o česko – vietnamské válce atd.

Origami je poměrně zdařilý komiks, kombinující americké postupy s tuzemskými a mixující Saudka s mladým (začínajícím autorem). Možná to ledaskomu může připadat zvrácené, ale myslím si, že podobných pozitivních experimentů v českém komiksu mnoho neexistuje. To už mne více bolí ten penis přiškrcený drátem z pravé samurajské ocele…
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Origami 1
Série: Origami časopis
Scénář: Dittmar Chmelař
Kresba: Luděk Pospíšil ("Lupo")
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1998
Počet stran: 72
Formát: 150 x 210
Vydavatel: MikroMedia
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Origami
23.02.2004 NEZLOMNÉ ZAKLÍNAČOVO ZAKLETÍ
06.06.2002 ZAKLETÝ ZAKLÍNAČ
03.06.2002 ORIGAMI SOUČASNÉ - INTERNETOVÉ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!