Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CREW Č. 13 ANEB TAKOVÉ MALÉ ŠMRDLI-MRDLI

19.02.2004, autor: Yan

Čas je neúprosný a nemilosrdný jako Lobo. Dělá si s váma co chce, a kdykoliv vás zmasakruje. Čas symbolizuje písek v přesýpacích hodinách, písek symbolizuje Sandmana, Boha snů. Čas je svině, než se nadějete, jste mrtví. Postarají se o to Sin a Dex. A konečně, je to už nějaký čas, co vyšla Crew 13. Pojďme tedy vzpomínat a zazpívejme si: "Řekni, kde ty časy sou…"
.    Za poněkud filozofickým začátkem této recenze nic nehledejte, stejně nic tam nenajdete. Jen jsem si uvědomil, jak ten čas letí a co všechno vodnes čas. Tato Crew vyšla před dlouhými 4 roky. Byly v ní (představte si to!) jen tři příběhy. Zato všechny tři patřily k elitě nejkvalitnějších comicsovích příběhů u nás vydaných. A každý vás dokázal okouzlit jiným způsobem: Sandman polechtal smutnou poetikou a rozdal naději, Lobo udělal z natáčení hollywoodského trháku trhák doslova a Dexter se Sinisterem vás rozsekali suchými hláškami v jedné toaletní story.
 
   Co se týká publicistické části magazínu, nebylo jí moc. Kromě pravidelných rubrik jako dopisy čtenářů či Mučírna, se objevil profil jednoho z největších psychoušů v americkém comicsu. Je jím Alan Grant, známý jako scénárista Loba, Soudce Dredda a také Batmana. V jeho profilu se Štěpán Kopřiva zabývá hlavně jeho unikátní vzpouře proti prestižnímu magazínu Wizard. Tam se do Alana a do Loba naváželi tak mohutně a tak pravidelně, že už to nevydržel a hezky je jednoho po druhém odpálil bazukou. Tedy v jednom z nejlepších lobovských příběhů: The All-New, Nonviolent Adventures of Superbo. Pro více informací vám doporučuji přečíst si článek, stojí to za to. Ještě najdete v čísle recenzi na Spider-man: Masky, kterou si můžete přečíst i na našich stránkách.
 
   A comicsy? Už jsem řekl, naprosto vynikající. Sandman, rozdělený na dvě části, je určitě hvězdou čísla. Přestože následující Lobův příběh je také něco extra, Sandman Loba odstrkává do role podřadného komparsisty. Příběh Neila Gaimana má neuvěřitelný náboj, dýchá z něho tragicky úsměvná atmosféra; poetika, ve které si hraje Gaiman s historickými fakty… a dává Americe posledního císaře… Co se stane, když se nechá strážce snů zlákat k sázce? K sázce o jednu ztracenou duši zkrachovalého obchodníka… Sandman se tak střetává s několika členy své povedené rodiny, s těmi, se kterými zrovna dvakráte nejlépe nevychází: Zoufalství, Touha, Bolest. O černobílou kresbu se postaral Shawn McManus a jak je v Sandmanovi zvykem, v některých sekvencích charakteristická kresba amerického stylu ustupuje prvkům karikatury.
 
.
 
   Lobo dobývá Holywood. Co jiného k tomuto příběhu dodat. Hned první stránka vás dostane hláškami; dokonale a krásně zvulgarizovaná čeština má za následek, že se budete válet smíchy doma na koberci. Lobo se doví, že v Hollywoodu natáčí film o něm a že mu nikdo za to nezaplatil. Navíc ho poněkud naštve, když vidí, že představitel hlavní role je neschopný buzík, ohánějící se výrazy jako "šmrdli-mrdli" namísto Lobova obligátního "Pozor, vyletí háček!" Lobo se ovšem s ničím nešmrdlí-nemrdlá a režisér Tim Buřtoň tak bude mít autentické záběry krvavých jatek (pokud ho to bude vůbec zajímat, celou dobu stejně natáčí umělecký záběr stropu). Na place se navíc stávají podezřelé nehody, kdy se roboti a kaskadéři bouří a pokouší se o vyvraždění celého filmařského štábu. Lobo po osvobození vězněného scénáristy bojuje nejen s miliarďáckou hollywoodskou mašinérií, ale i s obrovitánskou gorilou, hláškující slavné filmy.
 
.
 
   Je jasné, že film Lobo vs. Terminátor vs. Soudce Dredd vs. Robocop vs. Medvídek Pů nikdy nespatří tmu promítacích sálů. Tenhle ulítlý příběh nemá na svědomí nikdo jiný, než právě Alan Grant. I v tomto příběhu se objeví, jako onen uvězněný scénárista, který se rozhodne raději dělat do comicsů. O kresbu se postaral Christian Alamy (všimnete si precizní obrysové linky), obstojně zvládající hlavně bojové scény; asi nejlepší je, když Lobo vykopává zaživa páteř kaskadérovi převlečenému za Batmana…
 
.    Na završení tu pak máme dvojici oblíbených nájemných zabijáků, které provází nejen zvuky výstřelů, ale i typické hlášky. Sinister a Dexter se v příběhu Bobby a bobek musí postarat o jednoho mafiánského bosse. Cesta k němu vede přes nadupanou ochranku, ale ani to není pro profíky žádný problém. Než bys řekl "madonna mia", bude mít Jimmy Giotto na bryndáku červenou nejen od špagetové omáčky, ale i od vlastní krve. Příběh finišuje na záchodě, kde se dočkáte překvapivého rozuzlení. O kresbu se postaral starý známý, Greg Staples a o scénář ještě známější Dan Abdett.
 
   A máme to za sebou. Naplnil se čas. Zbyly jen dobré pocity. I přes ty čtyři roky Crew 13 stojí za přečtení, příběhy jsou nadčasové. Ale stejně, čas je svině.
 
Sandman - Poslední císař Ameriky (Neil Gaiman, Shawn McManus)
Lobo dobývá Hollywood (Alan Grant, Christian Alamy)
Sinister a Dexter: Bobby a bobek (Dan Abdett, Greg Staples)
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Crew č.13
Série: Crew
Scénář: Dan Abnett
Neil Gaiman
Alan Grant
Kresba: Christian Alamy
Shawn McManus
Greg Staples
Překlad: Pavel Dort
František Fuka
Viktor Janiš
Lettering: Studio Calibre s.r.o
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1999
Počet stran: 68
Formát: A4
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


CREW
02.10.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (9) - Crew 2 - Aktualizováno
29.08.2012 Kůstek 3: Čas zabíjet draky - 100 %
27.03.2012 USAGI YOJIMBO: BEZMĚSÍČNÁ NOC - 90 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!