Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICSOVÉ LEGENDY 8 - SPIDER-MAN 3

18.03.2004, autor: Yan

Boj proti zákeřným padouchům může ještě jeden rozlícený pavouček zvládnout. Ale boj proti veřejnému mínění? Když se navíc ještě přidávají problémy v osobním životě? Peter Parker to zkrátka nemá vůbec jednoduché. I tentokráte se můžeme díky sérii Comicsových legend vrátit do doby comicsového „středověku“. A provázet nás nebude nikdo jiný, než famózní Stan Lee…
.   Zatímco v první dekádě existence magazínu a nakladatelství se CREW téměř výhradně zabývala comicsy amerického giganta D.C., situace se nyní obrátila. Nová epocha se nese v duchu Marvel comics, věčného to konkurenta výše uvedeného. A vlajkovou lodí mezi comicsy z produkce Marvelu je určitě Spider-man, pavoučí týpek, nemálo populární také u nás. Je tedy logické, že se objevuje v řadě nazvané jednoduše Comicsové legendy, již potřetí.
   A stále je o co stát. Vítejte ve Stříbrném věku amerického comicsu!
 
 
.    I tentokráte pavoučí legendy představují jednotlivé sešity série Amazing Spider-man. Nyní máme před sebou osm sešitů z roku 1967 (pro šťouraly: sešity 68 až 75), Comicsové legendy 7 tedy navazují přímo na CL 4. Myslím, že bylo vybráno kvalitní období ze Spideyho života: o krizové a napínavé situace rozhodně není nouze.  Grunt tvoří klasické problémy, ať už osobní (nemocná tetička May, láska ke Gwen) či "profesní" (ať dělá co dělá, jde po něm policie a objevují se nevybíravé články v Daily Bugle). K tomu se přidává souboj s Kingpinem, horou svalů, co svou mohutností připomíná mamuta, souboj o jednu starověkou destičku, na které je nerozluštitelný nápis. Kingpin Spider-mana nenávidí - když už ho nemůže porazit v souboji a je následně chycen policií, neváhá, a označí ho za svého komplice, čímž značně Spideymu zkomplikuje situaci. Navíc se Spider-manovi podaří vylekat J.  J.  Jamesona tak, že dostane lehký infarkt. Toť stručný nástin prvních tří kapitol; Krize v Kampusu, Mise: Rozdrtit Kingpina a Hledá se Spider-man.
   V té čtvrté, Pádič  pavouk, se podaří Spideymu konečně zbavit oné tajemné destičky, mírně očistit své jméno a ještě k tomu stihnout rychlý a zběsilý souboj s vyvržencem Avengers, Quicksilverem. V dalším příběhu se vrací do hry ona tajemná destička, kolem které se vlastně točí celá kniha. V Šokováni Shockerem! si bude muset Spidey poradit s dalším, pěkně nabroušeným záporákem. Následné tři příběhy (Pavučina se utahuje, Propuká šílenství, Smrt bez varování) knihu uzavírají. Destička se dostává do rukou mafie a jejímu kápovi, Silvermanovi. Nejenže jí bude muset Spider-man vysekat z hamižných rukou podsvětí a vymlátit z Lidské hory Marka, na pořadu dne bude také profesor Curt Conners, který se proti své vůli stává nebezpečným Lizardem. Nakonec ale bude tajemství destičky odhaleno. Prozradím vám jen, že tato kniha má hodně otevřený konec, a že se ho určitě co nevidět dočkáme v Legendách Spider-mana, knihy 4.
 
.    O kresbu v klasickém mainstreamovém stylu se postaral starý dobrý známý Johna Romita starší (Comicsové legendy 4). Tehdejší trendy byly přeci jenom trochu jiné, než jsou dnes. Jestli dnes obdivujeme například kresby McFarlanea či Bisleyho, dříve se jelo pouze podle jedněch not. A o ty noty se tehdy postaral Jack Kirby. Čekejte tedy kresbu plnou maskovaných superhrdinů i superpadochů, dynamické zobrazení souboje, a děj viděný z různých úhlů pohledu. Na kresbě spolupracuje ještě Jim Mooney a ve dvou příbězích se mihne i nějaká ta obrysová linka od Johna Buscemy (CL 5: Barbar Conan, CL 7: Wolverine).
   Scénáristu snad není třeba představovat: Stan "The Man" Lee (pro změnu Comicsové legendy 4). Člověk, který rozjel třeba i X-meny, dlouholetý šéf Marvelu a vůbec těžký pracháč. Muž, který měl na rozvoj komerčního comicsu spolu s výše zmíněným Kirbym ten nejzásadnější vliv. Z jeho pera se dočkáte bitek maskovaných superhrdinů i superpadouchů, divokých soubojů po New Yorku, ale také pohledu pod Spider-Manovu masku. Sledujeme osobní problémy Petera Parkera, čímž nám autor postavu jaksi samozřejmě zlidšťuje. A nesmí chybět Spideyho sarkastické hlášky, kterých si užijete sdostatek. Spider-man může být třeba na kolenou, ale hláškaření si prostě nemůže odpustit. (Stejně jako scénárista sám v doprovodných políčkách.)
 
.    Že sešity vznikaly na konci šedesátých let, poznáte i podle různých politických a sociálních narážek. Na pořadu dne byla tenkrát mimo jiné otázka rasové snášenlivosti, tedy i ta se ve Spider-manovi mihne.
   Překlad spáchal Jirka Pavlovský; editorské a redakční práci se nedá nic vytknout - pokud nastane nějaká nejasnost (odkázání na díl, který jste nečetli), je vše vysvětleno v poznámkách pod čarou. Jako bonus najdete profily postav, které na stránkách této knihy potkáte.
   Spider-man si vždy našel čtenáře, dokonce i u nás. Pro všechny jeho přívržence je tato kniha nepostradatelná povinnost. Ostatní ale také může zaujmout, pokud skousnou starší dobu vzniku a mainstreamovou tématiku.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Comicsové legendy 08 - Spider-Man, kniha 3
Série: Comicsové legendy
Scénář: Stan Lee
Kresba: John Romita
Překlad: Jiří Pavlovský
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 168
Formát: 165 x 250
Vydavatel: Crew
Netopejr
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Comicsové legendy
12.03.2007 COMICSOVÉ LEGENDY 14 – SPIDER–MAN 5
07.08.2006 COMICSOVÉ LEGENDY Č. 13 – WOLVERINE, KNIHA 4
21.12.2005 COMICSOVÉ LEGENDY 11 – SPIDER-MAN IV ANEB DNESKA JE DEN POŠUKŮ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!