. Služba duchovního pastýře není v comicsu sice tak rozšířeným zaměstnáním jako například (šílený) vědec nebo elitní velitel vojenské jednotky, přesto patří k těm protěžovanějším profesím. Právě postavy z řad kléru se zasloužily o řadu našich krásných chvil spojených s přítelem z nejmilejších, totiž comicsem. Na tomto místě nelze nezmínit například poutavé pyrotechnické kázání postavy Misionář otištěné v CRWi číslo 4, houf kněží-podržtašků Hellboye, jeptišku v nesnázích alias "Neviňátko v červeném" a kardinála Roarka ze Sin City, nebo životopisný titul Don Bosco nakladatelství Portál známý jen v řadách těch nejbeznadějnějších comicsových fandů.
Novým přírůstkem do téhle svaté rodiny je kazatel se zajímavým jménem Ivan Isaacs, což by mohlo odkazovat na jeho židovsko-pravoslavné kořeny. Jeho tvůrce má původ ještě o chloupek exotičtější. Je jím Korejec Min-Woo Hyung. Pokud jste vedle vůně kadidla teď u Kazatele zavětřili slovo "manga" , vězte, že se nejedná přímo o tuhle tradiční japonskou recepturu, ale o jihokorejskou odnož manhwa. Díky téhle informaci z erudičního plánu Comics Centra se (nejen) moje slovní zásoba rozšířila zas o jeden nový termit. Celkem by mě zajímalo, jak se nazývá severokorejská odnož mangy, ale to už bych utekl od příběhu Ivana Issacsa hodně daleko...
. Jižní Korea je baštou evangelikálních protestantů - tím se může vysvětlit zvláštní spojení křesťanství a téhle asijské země; prostředí Divokého západu zas vhodně předznamenává divokost děje. Jevištěm valné části prvního svazku Kazatele je vlak, kde se mezi cestujícími usadil i mlčenlivý duchovní a šerifové převážející v poutech vůdce zločinecké bandy. Nejeden velebný otec by setkání s takovým lumpem bral jako příležitost k navázání pastoračního rozhovoru; ne tak Ivan Issacs, ten má už dost problémů sám se sebou. Polovinu duše totiž zaprodal démonické bytosti jménem Belial. (V kritickou chvíli, kdy se o jeho psýché přetahují Belialovo vražedné šílenství s milosrdenstvím, personifikovaným vzpomínkou na Ivanovu dávnou lásku, se pak ztýraný pastýř mění v bersekra s vizáží Igyho Popa.) To ale není jediná špatná zpráva - vlak přepadávají bandité, kteří chtějí osvobodit svého druha. Další Jobovou zvěstí je, že se ze svého spánku probouzí skupina zombií v posledním, zapečetěném nákladním vagonu. Můžete mi věřit, že takhle rozdané karty neslibují v řadách pasažérů příliš mnoho přeživších. Ještě, že kazatel nevsadil na posty, modlitby, mazání olejem a další konvenční prostředky svěřené mu jeho úřadem, ale zapojil do hry celý arzenál vysoce účinných palných zbraní…
. Rychlost, rychlost a zase rychlost - to jsou tři slova, která Kazatele nejlépe charakterizují. Celý comics je jednou velkou bitvou, kterou v rámci westernového žánru lze přirovnat k závěrečné kulometné scéně ze slavného filmu Divoká banda. Akci milosrdně zpomalují pasáže, kde autor naznačuje duchovní spojení mezi prokletým hrdinou a Belialem - gotický horor zde vystupuje jako podstatná žánrová součást příběhu. Min-Woo Hyung jako autor scénáře i kresby v jedné osobě se na několika místech nepřímo přiznává k inspiraci svým slavnějším kolegou - nápadná je podobnost Beliala s comicsovým Rasputinem nebo vypůjčení jedné typicky "mignolovské" sochy. Vklad mangy je znát v akčním tempu a v bezstarostnějším nakládání s reáliemi, než je tomu zvykem na našem starém kontinentu - přímnost moderních samopalů ve westernu bude proto pro našince určitě roztomilou skutečností. Naproti tomu na tvářích postav z Kazatele nenajdete ona olbřímí mangakukadla, čímž chci alespoň k zběžnému nahlédnutí povzbudit všechny, kteří nemají tenhle výtvarný styl zrovna dvakrát v lásce.
. Jak jsem zmínil v nadpisu, comics ze série Kazatel nese trefný název Předehra pro mrtvé - ostatně jako kterákoliv jiná předehra, i tato jen naznačuje, jak se bude celá hra dál vyvíjet. Nedá se tedy dopředu určit, zda v dalších dílech bude suverénně kralovat "jen" videoklipová efektní akce, či získá na síle temný duchovní motiv vztahu Beliala a jeho zatím ne zcela zlomeného služebníka. Min-Woo Hyung už první díl koncipoval jako malou část z velké mozaiky celého díla. Předehra pro mrtvé tak spíše vzbuzuje otázky, než aby na ně odpovídala. Zatím není ani jasné, zda kazatel je postavou kladnou či nikoliv. Bojuje na straně ďábla Beliala proti padlému archanděli Temozarelovi a jeho služebníkům, mezi které patří i nemrtví z nákladního vagonu. Jak tohle může dopadnout? Na autoritu svatých Písem* bych nyní moc nevsázel. . Osobně si myslím, že i korouhvička znamének Dobra a Zla se může v budoucnosti několikrát otočit. Podstatnější je, že Kazatelovo dobrodružství si dlouhodobě udrželo velký počet svých čtenářských příznivců, jinak by nevzniklo více než tucet dalších pokračování. Na druhou stranu jediný díl Kazatele comicsofilův hlad po kreslené stravě nezažene. 184 černobílých stránek je poměrně dost, ale utečou podstatně rychleji, než například kazatelův americký příbuzný Hellboy - Probuzení ďábla, kterému je také částečně vytýkáno klipovité tempo. To ale není odsudek - jen fakt Kazatele, potažmo velké části dálněvýchodní produkce. Faktem zůstává i tradičně dobře odvedená práce Comicscentra jako vydavatele. Kniha kombinuje vícero fontů pro různé postavy, někdy zůstaly zachovány asijské znaky pro jednotlivé ruchy a zvuky, což celkově působí zajímavě. Za zmínku by stála i latina použitá v množství větším než malém a archaický slovník hlavního hrdiny. Samotné desky brožované knihy vtipně napodobují staré modlitební knížky, zatímco přebal je zdařilou papírovou imitací starodávné kůže.
Ptáte se tedy, zda koupit či nekoupit? Tisícileté dějiny církve poskytují hojnou studnici odpovědí na mnohé zásadní lidské otázky. Zcela jistě by vhodné moudro šlo nalézt i na tuto otázku. Já ji nechám bez odpovědi. Děj se vůle Boží. Amen
* Ježíš pak znaje myšlení jejich, dí jim: Každé království rozdělené samo proti sobě zpustne, a každé město neb dům proti sobě rozdělený nestane. A jestližeť satan satana vymítá, proti sobě rozdělen jest. Kterak tedy stane králoství jeho?
(Matoušovo evangelium 12, 25-26)