Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PLAGIÁT: POCTA NEBO TRESTNÝ ČIN? ANEB OBHÁJIL BY KOMIKS.CZ DIPLOMKU?

30.04.2004, autor: redakce

Plagiát. Východisko z nouze, zostuzující nálepka nebo impuls k trestnímu stíhání? V jakém kontextu jde u převzatých motivů o „odkaz“ a za jakou hranicí už zůstává jen „kopírování“? Jak moc je třeba zasáhnout do obrázku či textu, aby se tento zásah stal „tvůrčím zpracováním“ (autorský zákon, 121/2000 Sb.)? Nemizí u pouhé kompilace (nebo spíš recyklace) textů nějaký podstatnější autorův přínos? Jak těsná blízkost ještě může procházet (a jak dlouho), než si jí někdo všimne? Jak se zdá, otázka profesionální etiky a plagiátorství se stává znovu aktuální i na současné comicsové scéně…
   Rozhodně nám nikomu nejde o útoky proti jednotlivým autorům, jako spíše o etiku profese, píše ve svém článku "Causa Štěpánek" v BDfanu (č.8-9/1990) Vladimír Veverka. V textu, který svého času vzbudil notný rozruch, nařkl Veverka kreslíře Jana Štěpánka z kopírování pifovských vzorů. Autor se pak (o číslo později) hájil tím, že se na zmiňovaných comicsech teprve učil, a byly původně určeny toliko do šuplíku a nikoli ke zveřejnění.
   Některé obrázky čerstvějšího Bílého Potoku, u nichž je obtížné určit hranici "odkazu" a "výpůjčky", jsme ukázali i v našem článku Je černobílý Potok opravdu černobílý? Také některé pasáže z diplomové práce Nora Držiaka, z níž jsme přetiskovali seriály Glos comicsových a Glos filmových, by pro větší bezpečnost před nařčením z plagiátorství zasloužily explicitnější označení citací.
 
   Nejnovějším příspěvkem k tématu plagiátorství je diplomová práce Tomáše Rezka Neviditelné umění příběhů, které nelze vyprávět (katedra kulturologie Filosofické fakulty UK, 2004). V práci, kterou sám autor označuje za "přiznanou antologii textů" jaksi vypadla jména zpod článků, převzatých z Komiks.cz - neobjevila se ani u textů samých, ani v seznamu literatury. na jedné straně je to jistě pocta: přebírané texty jsou zřekjmě natolik kvalitní, že někomu stojí za tosejimi pyšnit. Na druhé straně ale: jaký by to asi byl pocit, když by postižení autoři (Hibi, Zarkoff) v příštích textech pod svými citacemi objevili Rezkovo jméno?
   Naštěstí se ukázalo, že jde více méně o nedorozumění: jména původních pisatelů  měla chybět kvůli jejich nedohledatelnosti. Plná jména našich redaktorů ovšem k dohledání jsou: na stránce redakce (odkaz v  servisní liště na konci každé stránky); a i kdyby ne, slušelo by se alespoň citovat zdroj, když už ne autora.
   Celá "causa" se naštěstí vyřešila rychleji, než stihla vzniknout - do každého výtisku Rezkovy diplomky přibude doplněný seznam literatury včetně patřičných odkazů.
 
   Ovšem i další pohled do obsahu práce leccos napoví: i když třeba diplomku Bohumila Fencla Comics - Kreslené seriály, jejich historie a současnost z hlediska obsahu a formy a jejich didaktické využití lze jistě dohledat na jeho domovské Pedagogické fakultě, čím to, že se v Rezkově "antologii" objevují zrovna pasáže, vybrané pro náš seriál Comics-umění-comics?
   Suma sumárum, z celkových 167 stran Rezkovy práce poskytl Komiks.cz 49, tedy necelou třetinu. Pokud by se zhuštěnější stránky stávající práce převedly na normostrany, číslo by se ještě zvedlo - takže není nepravděpodobné, že už jenom v tomto vybraném rozsahu by Komiks.cz objemu samostatné diplomové práce dosáhl. Docela úctyhodný výkon, že?
Autor:


Autor článku: redakce

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!