Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PŘÍLIŠ HLUČNÁ KRÁSA VYHOZENÁ DO POPELNICE

07.06.2004, autor: Hibi

Výstava kreseb, fotografií i hotových stránek z francouzské comicsové adaptace Hrabalovy Příliš hlučné samoty proběhla za celkem nevalného zájmu médií (i comicsových) v Památníku národního písemnictví a staré libeňské synagoze. Ticho po pěšině je o to překvapivější, že se „Une trop bruyante solitude“ může stát jedním z mála letošních konkurentů, ohrožujících prim Jimmyho Corrigana…
.    Ukázky z comicsu byly celkem nenápadně k zahlédnutí už na loňském Knižním veletrhu, o rok dříve tato výstava zdobila festival v Angouleme. Příliš hlučná samota je dalším dokladem Hrabalovy francouzské obliby, o níž svědčí nejen tento projekt, ale i před deseti lety uvedený film s Philippem Noiretem.
 
   Silná emotivnost, která z vyprávění vyzařuje, pochází podle mého názoru právě z Haňťovy lidskosti, díky níž navzdory všemu, v co věří a co říká, zůstává vnímavý k utrpení, marnotratnosti a zmaru.
z poznámek Lionela Trana
 
.    Autoři comicsové adaptace vypustili z předlohy některé vzpomínkové pasáže a zaměřili se na nejnosnější téma celého románu: Haňťův vztah k práci a především ke knihám. Skrz jeho monolog pronikáme k citlivé a tak trochu ztracené duši, pro níž se povolání stalo bytostným osudem. Zobrazované reálie nejsou jen dokreslením příběhu; stávají se odrazem Haňťových vzpomínek, nálad, opileckých chmur… V Haňťově příběhu se odráží nejen osobní zkušenost Hrabalova, ale i jeho francouzských "reproduktorů" - scénárista Lionel Tran strávil souběžně se vznikem knihy dva roky v zapadlé tiskárně, fotografka Valérie Berge hledala lyonská zátiší odpovídající Hrabalovým popisům staré Libně. Právě její fotografie procházely pod rukama kreslíře Ambreho zvětšováním na plátno i deformacemi na kopírce; výstava představila různé fáze těchto proměn a tak mohl návštěvník téměř naživo sledovat, jak se její fotografické toulky . mění v alkoholem zakalené Haňťovy duševní obrazy - vzpomínky, otisky, vize… Krátkosrstá, téměř mědirytecká Ambreho šrafura vyhrocuje rozdíl světla a tmy a některé tvary rozmělňuje téměř k nečitelnosti, do čirých emocí… Místa a předměty z Haňťova okolí tak - vizuálně i symbolicky - ztrácejí svoji předmětnost a stávají se odrazem Haňťova stavu a duše…
 
   Pro mne Haňťa není postava nebo osoba, ale idea něčeho zastaralého, co by však ještě pořád mohlo sloužit, něčeho, co má velkou cenu, ale nikdo už o to nestojí. Krása vyhozená do popelnice.
z rozhovoru s Lionelem Tranem
 
.    Výsledkem je dílo, z něhož je cítit nejen autorská citlivost a porozumění, ale především propojená síla mnoha lidských osudů… Zkratkou do "Haňťovy hlavy" pak byla multimediální výstava, která starou synagogu na Palmovce proměnila v knižní hrobku i památník, a stohy svazků doplnila filmovým ztvárněním Haňťových vizí. Hrabalova próza se tak - u příležitosti nedožitých autorových devadesátin - vrací obloukem přes Lyon do své domovské Libně, odkud pak v pozměněné podobě poputuje do brněnského Zemského muzea. Na překladu a uvolnění autorských práv pracuje nakladatelství MAŤA, jemuž by Příliš hlučná samota byla comicsovou prvotinou. Po pravdě,  premiéra by to byla nad jiné úctyhodná.
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Une trop bruyante solitude
Scénář: Lionel Tran
Kresba: Ambre
Žánr: Ostatní.
Rok vydání: 2004
Počet stran: 80
Vydavatel: 6 Pieds sous terre
Odkaz: http://www.pastis.org/jade/cgi-bin/reframe.pl?http://www.pastis.org/jade/nov02/solitude/english/toloudasolitude1.htm
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


Intelektuální komiks
04.11.2016 Proč nehodnotím umělecká díla padesáti procenty - 50 %
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!