Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ČERNOBÍLÝ KOMIKS ZE SUDET, ČERNOBÍLÝ KOMIKS Z WILSONOVA NÁDRAŽÍ

12.07.2004, autor: Labyrint

Jedno malé nádraží ve slezských horách, které křižují vlaky sem a tam, a jehož návěstidla a nástupiště se občas ztrácejí v mlze skrývající podivnosti. Jeden blázinec, jehož chodby křižují lidé, pro které jsou i ta nejmenší nádraží příliš velká, ale v mlze často vidí její konec. A jeden výpravčí, který se jmenuje Alois Nebel. Příběhy ze století, o němž si myslíme, že už je dávno za námi...
   JAROSLAV RUDIŠ (*1972) - námět a scénář
   JAROMÍR 99 (*1963) - námět a ilustrace
 
   BÍLÝ POTOK (Alois Nebel 01)
   Černobílý komiks ze Sudet
   V hlavní roli železničního blues Bílý Potok vystupuje ALOIS NEBEL.
   Narozen ve znamení Váhy roku 1948 ve Frývaldově, dříve Freiwaldau, nyní Jeseník. Celý život u dráhy, stejně jako jeho příbuzní. Sbírá jízdní řády, pije pivo, kouří a občas vidí v mlze to, co jiní nevidí. Naposledy pracoval jako výpravčí v Bílém Potoce. Pak mu vlaky, projíždějící stanicí napříč celým stoletím, zatemnily mysl.
 
   Nakladatelství LABYRINT
   rozměr 165 x 230 mm, šitá vazba, 100 stran, 199,- Kč
   ISBN 80-85935-42-2
 
   HLAVNÍ NÁDRAŽÍ (Alois Nebel 02)
   Černobílý komiks z Wilsonova nádraží
   Pokračování úspěšného černobílého komiksu (graphic novel) pro dospělé.
   "Někdo chce vidět majáky na Rujáně, někdo si chce v Paříži dát dort a někdo chce vidět nejkrásnější železniční stanici u nás. Alois Nebel - výpravčí, který v mlze viděl to, co jiní neviděli, a proto výpravčím přestal být - se v pokračování Bílého Potoku vypraví do Prahy. Budovu nádraží však neopustí. Ví, že kdo jednou odejde, už se nikdy nevrátí. V knize se opět setkáme s tajemnou postavou Němého i někdejším práskačem Wachkem.
 
   Nakladatelství LABYRINT
   rozměr 165 x 230 mm, šitá vazba, 130 stran, 199,- Kč
   ISBN 80-85935-51-1
 
   Citáty z tisku:
 
   Stredoeurópsky komiks
   Tradičnejší prístup a formu knižného komiksu zvolili tvorcovia českej čiernobielej graphic novel Hlavní nádraží z novej produkcie vydavateľstva Labyrint. Scenárista Jaroslav Rudiš a ilustrátor Jaromír 99 splnili sľub a v priebehu roka pripravili pokračovanie úvodnej časti kresleného románu Bílý potok. Hlavný hrdina Alois Nebel v "dvojke" opúšťa vidiecke prostredie, kde celý život robil výpravcu a vydáva sa do vytúženej Prahy.
   Výsostne mestská téma Rudišovi zjavne sadla. Skratkovitý príbeh pôsobí oproti úvodnému dielu autentickejšie, spleť postáv dôveryhodnejšie a prepracovanejšie. Novátorské z hľadiska tunajšej tradície žánru je časté využívanie postupov literatúry faktu či intertextuálneho odkazu z internetového magazínu. Viacrozmernosť hlavnej postavy dotvára jej zasadenie do historického kontextu, Nebel totiž naďalej disponuje zvláštnou schopnosťou vidieť do minulosti. Uzavretý priestor rozľahlej hlavnej pražskej železničnej stanice je mikrosvetom, kde jazdil "Masaryk, Beneš, Hácha, Gottwald, Zápotocký, Svoboda a dvakrát i ten novej. Dneska se ale politici vlaků štítěj." Pestrú zmes postavičiek, čo uviazli na nádraží tvoria pankáči, alkoholici, skrachovaní podnikatelia i potulní predavači, no mihnú sa tiež bizarní japonskí antropológovia, čo skúmajú české nápisy na záchodoch.
   Skúsený kreslič Jaromír 99 sa prispôsobil téme a dospel k výraznejšej expresívnosti výrazu, ktorá sa väčšmi hodí k temného príbehu padlých duší, čo podstupujú aj skupinovú terapiu v blázinci. Jeho suverénny kresliarsky rukopis hravo zvláda kontrasty svetla a tieňa i netradičné štruktúrovanie textu a obrázkov. Zásluhou profesionálneho grafického spracovania sa môže rodiaca sa, priebojná séria suverénne radiť k tomu najlepšiemu, čo v Európe v tomto žánri momentálne vzniká. Kult hlavnej postavy sa už rozvíja na obsahovo bohatej webovej stránke www.aloisnebel.com. Zostáva len tešiť sa na ukončenie trilógie, ktoré je naplánované na jeseň budúceho roka.
   Michal Hvorecký (SME, 30.7.2004)
 
   "Ten komiks byl takový hec. Seděli jsme s Járou Rudišem v hospodě a říkali si, že musíme něco dělat. Došli jsme ke komiksům a shodli se na tom, že nás zajímají. Dohodli jsme se, že nějaký uděláme," vzpomněl Jaromír Švejdík (aka Jaromír 99) den po pražském křtu nového CD Priessnitz "Playlist" kavárně Louvre v centru Prahy, kde seděli s celou skupinou a lehounce snídali.
   Zpočátku si mysleli, že si své veledílo vydají vlastním nákladem a podarují především známé. Rudiš ale vydal předešlou beletrii u vydavatelství Labyrint a právě jeho šéf Joachim Dvořák vzal zanedlouho chod věcí do svých rukou. "Dal tomu profesionální ráz. Najednou se to začalo hýbat a my čekali, kam to až dojde. Ten hec je starý dva roky. Já jsem dokonce v rámci práce na komiksu přestal pít, protože to bylo velice náročné. Musela se mi přestat třást ruka. Od té doby skoro nepiju, protože kreslení je trochu jiná práce, než být rockerem."
   ROCK a POP (červenec 2004)
Autor:


Autor článku: Labyrint

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


trilogie Alois Nebel
29.01.2008 BOMBER ANEB SLABŠÍ RÁNA
31.10.2005 ALOIS NEBEL 3 - ZLATÉ HORY: BYLO NEBELO, ANEB PORODILI JSTE?… DEJTE SI PIVO.
08.09.2005 SOUTĚŽTE S ALOISEM NEBELEM !


    
Joakim


Recenze a blogpousty nebo reakce

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!