Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ZROZENÍ COMICSU Z DUCHA NOVIN XI. – BARBARELLA A JEJÍ SESTERSTVO

13.08.2004, autor: MaF

Ve Francii se v roce 1962 objevuje Barbarella Jean-Claude Foresta, která znamená převrat v dějinách comicsu, neboť byla určena záměrně a jednoznačně dospělému a navíc intelektuálně vyspělému publiku. Padla zde tak dvě tabu. První z nich zapovídalo vzdělanému člověku zabývat se něčím tak triviálním, jako je comics. Druhé fungovalo uvnitř comicsu a zapovídalo tvůrci zabývat se filozofií, politikou a samozřejmě sexem. Planetárními dobrodružstvími svůdné Barbarelly tak oficiálně začínají dějiny comicsu pro dospělé.
.    Barbarella, označovaná také jako "prototyp moderní ženy" (vamp) či "inkarnace současného erotismu" (pozn. 1), vyvolala několik žalob proti nakladatelství La Terrain Vague a šokovala francouzské cenzory natolik, že se pokusili šíření knihy zakázat. Tato neohrožená kosmonautka sice k řešení obtížných situací nepokrytě využívá svých ženských zbraní (svedla i robota), ale z dnešního pohledu jde o příběhy až naivně cudné. Zákaz zvedl vlnu odporu mezi intelektuály, a tak devadesát spisovatelů, režisérů, kritiků a výtvarných umělců (např. Raymond Quenneau, Jacques Prévert, Alain Resnais, Siné…) podepsalo manifest na její obranu a obranu comicsu vůbec, mj. i proto, že "v protikladu k televizi apeluje na čtenářovu obrazotvornost" (pozn. 2). Následný soudní proces připustil existenci kreslených příběhů pro dospělé, "a tak comics získal oficiální potvrzení své plnoletosti" (pozn. 3). Brzy na to vyšlo i první číslo renomované comicsové revue Phénix. Z Francie se stala evropská comicsová velmoc...
.    Signatáři zmíněného manifestu také založili v Paříži již v roce 1961 Club des Amis de la bandes dessinées (Klub přátel kreslených seriálů; členem výboru byl mimo výše uvedených i Federico Fellini či René Goscinny). Právě tito umělci a teoretikové povýšili comics na legitimní pokračování egyptského obrázkového písma papyrů, antických reliéfů, Rolandovy písně či slavného gobelínu z Bayeux a chápali ho jako umění 21. století. Roy Lichtenstein a Alain Resnais argumentovali zejména schopností comicsu "manifestovat takové důležité znaky naší epochy, jako je rychlost, pohyb, hluk" (pozn. 4); jiní vyzdvihovali jejich snahu pochopit kolektivní touhy člověka technického věku.
. .    Přechodný zákaz seriálu o Barbarelle samozřejmě jen pomohl - roku 1967 podle něj vznikl slavný film Rogera Vadima (s Jane Fondovou, Ugo Tonazzim a Davidem Hemmingsem) a začaly se objevovat další hrdinky podobného ražení. Londýnský časopis The Evening Standard zveřejňuje od roku 1963 příběhy ženské obdoby Jamese Bonda, hrdinky jménem Modesty Blais scenáristy Petera O'Donnela a kreslíře Jima Holdawaye (pozn. 5).
 
.
 
.    V roce 1965, po úspěchu Barbarelly, kterou otiskla, uveřejnila americká avantgardní literární revue Evergreen seriál s vlastní hrdinkou podobného ražení - The Adventures of Phoebe Zeit-Geist (Dobrodružství Phobe Zeit-Geistové)  Michaela O'Donoghuea a Franka Springera (pozn. 6), roku 1966 začala vycházet Les aventures de Jodelle (Jodellina dobrodružství) od G. Peelaerta, v Itálii seriál Django… I samotné nakladatelství La Terrain Vague vypustilo do světa po Barbarelle i další hrdinky.
 
   (1) k.: Nová hrdinka západného sveta, Revue svetovej literatúry 4/1966, str. 189-190
   (2) Tichý, František: Comics. Praha, SNDK (edice Blok) 1967, str. 35
   (3) Tomáš Prokùpek: Dospívání komiksu, Tamto
   (4) Tichý, op. cit., str. 36
   (5) Na Slovensku vycházela v letech 1968-9 v "týždenníku pre dedinu" Beseda epizoda z tohoto seriálu s názvem Mister Sung.
   (6) Ukázka byla zveřejněna a podrobena kritice v Revue svetovej literatury č. 4/1966.
 
   Text je součástí bakalářské práce Charakteristika comicsu z hlediska žurnalistiky Martina Foreta; Katedra žurnalistiky Filosofické fakulty Univerzity Palackého, Olomouc 2002/2003.
Autor:


Autor článku: MaF

Související články:


Zrození comicsu z ducha novin
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
25.02.2005 MAX A MOŘIC ANEB PRADĚDEČKŮV KOMIKSOVÝ SOUTH PARK
18.08.2004 ZROZENÍ COMICSU Z DUCHA NOVIN XII. – ZASLOUŽENÁ UZNÁNÍ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!