Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ZROZENÍ COMICSU Z DUCHA NOVIN XII. – ZASLOUŽENÁ UZNÁNÍ

18.08.2004, autor: MaF

Kritika comicsu koncem 60. let sklízela jednu ránu za druhou. V roce 1964 tomuto “pokleslému” žánru věnoval ve vší vážnosti Umberto Eco knihu Apocalittici e integrati (Skeptikové a těšitelé) Roku 1967 se comicsy dostaly dokonce až do samotného svatostánku Umění, slavného Louvru, a to v rámci výstavy Bande Dessinée et Figuration Narrative, která pak tři další roky putovala po velkých výstavních sálech metropolí západní Evropy...
.    Hugo Pratt uveřejňuje v roce 1967 první ze série dobrodružství světoběžníka Corto Maltese (Malťan Corto), která bývají označována za comicsový román a přirovnávána k prózám Josepha Conrada či R. L. Stevensona. Patří k formálně i obsahově výjimečným, dodnes nepřekonaným dílům.
.    I vývoj comicsu v USA se dal, stejně jako celá kultura, do pohybu. Studentské revolty, masové protesty proti válce ve Vietnamu, kritika establishmentu..., to vše se objevuje i v comixu, který kritizuje způsob života a útočí proti všem dosavadním hodnotám - zejména Robert Crumb, autor seriálu Fritz the Cat (Kocour Fritz) a kreslíři kolem časopisu Zap.
   V sedmdesátých letech pak došlo k definitivnímu rozbití stereotypu přístupu ke comicsu, a tak se opět začala hledat a zpracovávat nová témata. Zpracovávána byla i díla Marxe, Einsteina a Freuda, Bible, Korán (za což si jistý alžírský kreslíř vysloužil vyhlášení fattwy na svou osobu)… V roce 1976 vyšel v italském levicovém nakladatelství Edizioni Ottaviano v rámci edice Comics a politika comics o 149 stranách nazvaný Lenin a revoluce, později následoval i Komunistický manifest (autora Ro Mancenara).
 
.    Další novou formu dostal comics na přelomu 70. a 80. let i v USA, kdy se punkový přístup pod heslem "udělej si sám" slil do nové vlny nezávislých tvůrců a vydavatelů (dobrým příkladem je epos Cerebus autora Dava Sima z roku 1978). Svět comicsu tak byl obohacen černobílými tituly s nízkým nákladem, které byly dodávány přímo do specializovaných obchodů namísto do tradiční sítě trafik a obchodních domů. Nezávislí vydavatelé zároveň přitahovali mladé talenty, protože jim umožnili ponechat si práva na comicsové postavy jimi vlastnoručně vytvořené. Velcí vydavatelé Marvel a DC reagovali zavedením početných "sběratelských vydání", určených pro skalní fanoušky a spekulanty, což poškodilo mnoho menších vydavatelů.
   Comics byl objeven jako ideální okrajové médium pro existenciální bloudění. Všichni tito noví autoři byli do té či oné míry amatéry a samouky, které přitahovala otevřená forma umění comicsu, pružný vztah mezi jazykem a obrazem a široká škála zobrazovacích postupů, od tvrdého realismu až po modernistickou abstrakci.
. .    Sborník Raw, se kterým přišli Art Spiegelman a jeho žena Francoise Moulyová, představil Americe umělečtější evropský styl autorů jako Bruno Richard, Pascal Doury a Joost Swarte. Američtí autoři, kteří uvízli v prostoru mezi undergroundovými comicsy a komerčním uměním, dostali na stránkách Spiegelmanova graficky precizního sborníku svůj prostor také. (Panter, Swarte a jejich kolega ze stránek Raw Kim Deitch později následovali Moulyovou, když v roce 1992 nastoupila v nové redakci týdeníku New Yorker pod vedením Tiny Brownové.) Spiegelman je také autorem "dokumentárního" comicsu Maus o holocaustu, který vyšel roku 1986 a byl oceněn mimo jiné Pulitzerovou cenou či Cavior Award udělovanou nejlepšímu židovskému románu (!).
 
   Text je součástí bakalářské práce Charakteristika comicsu z hlediska žurnalistiky Martina Foreta; Katedra žurnalistiky Filosofické fakulty Univerzity Palackého, Olomouc 2002/2003.
Autor:


Autor článku: MaF

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Zrození comicsu z ducha novin
25.02.2005 MAX A MOŘIC ANEB PRADĚDEČKŮV KOMIKSOVÝ SOUTH PARK
13.08.2004 ZROZENÍ COMICSU Z DUCHA NOVIN XI. – BARBARELLA A JEJÍ SESTERSTVO
04.08.2004 ZROZENÍ COMICSU Z DUCHA NOVIN (10) - LÉTA ZLATÁ PADESÁTÁ


    
Joakim


Recenze a blogpousty nebo reakce

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!