Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MAX A MOŘIC ANEB PRADĚDEČKŮV KOMIKSOVÝ SOUTH PARK

25.02.2005, autor: - was -

Podle všeho nebyla léta Páně 1865 zrovna nudnou snůškou tří set šedesáti pěti dnů. Tenhle rok například skončila občanská válka Severu proti Jihu, byl zavražděn Abraham Lincoln, poprvé se podařilo zdolat alpský vrcholek Matternhorn a pánové Issac Göbli spolu s Albertem Voigtem nezávisle na sobě vynalezli šicí stroj. Před sto čtyřiceti lety byla též literatura obohacena o román Cesta na Měsíc Julese Verna, Lewis Carroll sepsal svou Alenku v kraji divů a Wilhelm Busch vytvořil svůj prakomiks Max a Mořic. Buschovo rýmované dílko nyní vydalo v černobílé podobě nakladatelství Kalich.
.    Max a Mořic
   nejsou Pů,
   Busch není George
   double jů
 
   Tak při četbě
   jejich hříchů
   nebojte se,
   prosím, smíchu. 
Tomáš Kafka
poznámka překladatele
 
   Strašidelný úvod
   Děj Buschova příběhu skutečně ani trochu nepřipomíná Milneho idylu. Dobrodružství rozdělené do sedmera kapitolek označujících první až sedmý hřích obou hrdinů lze spíš přirovnat k slavnému noir thrilleru Sedm Davida Finchera. Ve filmu jdou detektivové, ztělesnění Bradem Pittem a Morganem Freemanem, po stopách vraha vraždícího podle sedmi smrtelných hříchů (obžerství, hamižnost, lenost...), u recenzované knihy jsou čtenáři též svědky stejného počtu zavrženíhodných činů (týrání drůbeže, demolování lávky přes potok, exploze dýmky v ústech pana učitele...). Závažnost obou zločineckých sérií je samozřejmě krapet rozdílná. U zmíněných děl ale vzniká shodná reakce diváků, a tou je strach. V případě Maxe a Mořice se dostavuje zhrození z toho, že všechny popisované špinavosti obou hochů působí velmi legračně. Ambivalence emocí překvapí dvojnásob, když si člověk uvědomí, že příběh vznikl v ještě "nezkaženém" předminulém století!
 
   Tragikomický prostředek
.    Nejslavnější práce Wilhelma Busche vyšla původně v německém satirickém magazínu Fliegende Blätter a moc nechápu, jak se mohla zařadit mezi dětskou četbu (viz třeba jeho vydání pod názvem Vít a Véna v roce 1959 u našeho Státního nakladatelství dětské knihy). Podstatně víc rozumím tomu, proč je dílo považováno za předchůdce dnešních komiksů. Dobrodružství je rozfázováno do jednotlivých obrázků, u kterých má nepříliš rozsáhlý veršovaný text spíše komentovat znázorněné situace. Na cestě ke skutečně modernímu komiksovému projevu chybí jen typické bubliny. Na Maxe a Mořice později navazovali už zcela pravověrní komiksoví následovníci.
   Kalichovské vydání na sedmdesáti stránkách menšího formátu nabízí v dnešní době často opomíjený komfort v podobě předmluvy a doslovu. Úvodní představení Wilhelma Busche a zařazení jeho díla do dějin obrázkového žánru se chopil Martin Foret, který si úlohu předmluvce vyzkoušel už u Rogera Krowiaka. Tečkou za příběhem je zas poznámka Michaela Franka, vídeňského korespondenta novin Süddeutsche Zeitung. Ten upozorňuje na neochabující oblibu Maxe a Mořice (pro naše sousedy jsou dodnes živým příměrem pro každou nezbednou dvojici, bez které by se například političní komentátoři v Německu jen těžko obešli) a přináší též trefné zamyšlení nad poselstvím celé knihy. Píše o tom, že je mylné chápat tento komiks jako pouhou moralitu po děti. Hlavní aktéři lumpáren sice neujdou trestu, ale logice díla je naprosto cizí milosrdný happyend typu pětka z mravů, mnohaletá internace v diagnostickém ústavu a napravení uličníků.
.    Chybný by byl i přehnaný soucit s mravopočestnými oběťmi obou zlotřilců. Všichni na závěr komentují zběsilou smrt dětí (přesněji řečeno úkladnou vraždu provedenou s úsměvem na rtech) jako radostnou zprávu. Vedle toho bledne i navenek stejně úctyhodná honorace ze Sin City!
 
   Groteskní závěr
   Filmy němé éry už asi nikdy nepodniknou invazi na plátna popcornových multikin. Přesto se stále najde dost fanšmejkrů, kteří si rádi na Chaplinovy grotesky s chutí zajdou do klubových biografů. Podobně se nedá očekávat, že Max a Mořic způsobí u komiksofilů nezvladatelnou mánii. Kalich nabízí kvalitní titul zejména pro ty, kteří neohrnují nos nad dřevními obrázkovými seriály ve stylu Ondřeje Sekory nebo Josefa Lady a nedají dopustit ani na veršované dodatky obou viktoriánských komiksů Ligy výjimečných.
.    Pokud patříte mezi takové milovníky retra, tak bych Vás rád upozornil ještě na jednu obdobnou knížečku Kalichu. Je to obrázková sbírka neméně drsných básniček Ježipetr (Struwelpeter) od Heinricha Hoffmanna. Poprvé vyšla už v roce 1845 a v případě zpracování pro ní v podstatě platí totéž, co pro Maxe a Mořice. Kalichovský Ježipetr se navíc může pyšnit třemi celkem podstatnými věcmi, které Buschovu souboru chybí. Předně to je pevná vazba, nažloutlý papír evokující historickou hodnotu díla a do třetice kompletní otištění veršů i v německém originále. Jedinou výtkou Ježipetrovi je absence jakéhokoliv průvodního slova, které má naopak Max a Mořic hned od dvou zmíněných autorů.
   Hodnotu díla nejlépe prověří čas. Je otázkou, zda si na - dnes tolik populární - duo Hana a Hana někdo vzpomene za pět nebo deset let. Dva rozjívení bratříčci těchto pubertálních slečen to spolu úspěšně táhnou už sto čtyřicet let. Je třeba ještě něco dodávat? Tahle cifra nepotřebuje komentář.
Autor:


Autor článku: - was -

Detaily o komiksu:

Titul: Max a Mořic
Scénář: Wilhelm Busch
Kresba: Wilhelm Busch
Žánr: Pro děti (CZ).
Rok vydání: 2004
Vydavatel: Kalich
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Německo
Související články:


Zrození comicsu z ducha novin
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
18.08.2004 ZROZENÍ COMICSU Z DUCHA NOVIN XII. – ZASLOUŽENÁ UZNÁNÍ
13.08.2004 ZROZENÍ COMICSU Z DUCHA NOVIN XI. – BARBARELLA A JEJÍ SESTERSTVO


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!