Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

AARGH! Č. 5 ANEB VZNOSNÁ STAVBA (NEJEN) ČESKÉHO COMICSU

01.12.2004, autor: Hibi

Aargh = Kučerovský + Prokůpek. Vzhledem k tomu, že oba šéfredaktoři jsou studovanými architekty, stavební paralely se přímo samy nabízejí. Nářky čtenářů na nesnesitelnou periodicitu se při pohledu na výsledek rozplývají: ani Řím nepostavili za den, a práce, věnovaná jedinému číslu, si svůj čas – a očekávání – zaslouží.
.    Zmíněná profese aarghonautů se odráží i v jejich společném díle: střízlivou, sutnarovsky funkční grafikou počínaje a pečlivostí ve výběru příspěvků konče. V reakci na stále se rozšiřující domácí fanzinovou scénu přenesli Tomášové těžiště pátého čísla mimo republiku: v obsahu převažují zahraniční autoři, zejména ti sdružení kolem profilovaného sborníku 4EYES nebo - v návaznosti na grunt čísla, rozsáhlé materiály o (post)jugoslávském comicsu - autoři z jihovýchodu Evropy. Za tímto prostým faktem pomalu prosvítají ambice celé revue: stále se rozšiřující kontakty a aktivity jakoby chtěly postupně budovat Aargh!u nad-národní posici, srovnatelnou například s lublaňským Stripburgerem.
 
.    Fakt je ten, že tuto svou stavbu budují Brňáci s rozvahou a vědomím, že má-li přestát delší dobu, potřebuje solidní materiál. V pátém čísle Aargh!u se proto objevují díla vyhroceně autorská, ba místy dokazující až naprostou nezastupitelnost comicsové narace. Samozřejmě, že třeba takový Bílý prostor Aleksy Gajiće nebo jazzová Renesance Phillipa Paqueta by mohly obstát ve formě animovaného filmu - a proložit "hudební comics" přímo původními nahrávkami, dodalo by to příběhu jistě další rovinu působivosti. Předností zpracování ryze comicsového ovšem není jen technologická nenáročnost, ale hlavně koncentrace a zkratka - proto jsou to příběhy tak silné, protože jsou krátké na čtení, a při tom "vševysvětlujícně" působivé v každém jednotlivém obrázku…
.    Vedle výše uvedených tvoří třetí z nejvýše se tyčících věží čísla kreslířský polymorf Tomaž Lavrič (kterému patří i poslední z rozhovorů) a Hra stínů z jeho autorského sborníku Slepé slunce; pouštní etuda o (ne)skromném hrdinství a síle lásky vyniká nejen silným příběhem, ale i obdivuhodnou schopností zjednodušení i při zachování obrovské dynamiky kresby.
 
   Českou comicsovou stavařinu zastupuje Pavel Čech, jemuž patří nejen modravá obálka a první z rozhovorů, ale i snivý titulní Ruddyho příběh Přání. Po hardrockovém Krysaři (Sorrel č. 5) a jungiánské fantasy Žabák z druhého Zkratu přináší tentokrát duo Martin Přibyl-Karel Zeman buddhistické scífko Buddha. Píšící šéfredaktor Tomáš Prokůpek (společně s Luďkem Jandou) je podepsán pod jednostránkovým Megacrossoverem, v němž se střetávají jeho Klacek a Fracek s mateřídouškovskou Bertou Martina Šútovce, i pod scénářem plážové fatálky Femme fatale, jejímž kreslířem je Michal Bednář. Nejdelší domácí příběh představuje Příběh o osamělé jabloni aneb Huskiosa a Gabriel, . který nás zavádí do téměř alenkovských sfér - z nichž nemůžou hlavní hrdinové vyjít nepozměněni; Tomáš Jirků se v dalším dúle svého opusu magnum skrze mignolovské zjednodušování propracoval až na odvrácenou stranu - sytá ornamentálnost chvílemi přebíjí čitelnost vyprávění… Milé rozloučení pak nabízí poslední strana obálky, na níž DJ (Tučaps)KEY nechal desatero českých kreslířů po jednom políčku remixovat první rychlošípáckou příhodu. Publicistickou část, neméně důležitou než samotné comicsy, pak krom zmiňovaných již materiálů doplňuje ještě Přibylův extensivní profil Alexandra Jodorowského a rozhovor s Bohumilem "BoFem" Fenclem.
 
   Výslednou budovu ovšem nedělají jen její vnitřnosti, ale jistě i průčelí - které v případě pátého Aargh!u vykazuje nemenší pečlivost. Zlom Tomáše Kučerovského se odminula výrazněji nezměnil, zato podstatně rozšířená škála zahraničních autorů představovala skutečnou letteristickou výzvu - v bublinách se střídají jak fonty již hotové, tak písma ruční, a tak i jejich digitalisované varianty; celkem se na letteringu Aargh!u podíleli tři lidé, a jejich práce zdobí fasádu Aargh!u stejně jako arabesky dům. (Ostatně výčet jmen překladatelů a poděkování v tiráži začíná poněkud připomínat filmové titulky…)
 
   Jako jednu z odpovědí na otázku Proč Češi nečtou komiksy? uvádí Martin Foret všeobecně nízkou comicsovou gramotnost, a to i v rámci subkultury: "Takřka každý vydaný titul podstatně mění představu o komiksu jako celku." Jestli chcete skutečný důkaz, kupte si pátý Aargh!
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Aargh! č. 5
Série: Aargh!
Scénář: Igor Baranko
Pavel Čech
Tihomir Čelanović
Toni Fejzula
Aleksa Gajić
Gilliom
Amir Idrizović
Luděk Janda
Tomáš Jirků
Tomaž Lavrič
Darko Macan
Philip Paquet
Martin Přibyl
Goran Sudžuka
Alexandar Zograf
Danijel Žeželj
Kresba: Igor Baranko
Michal Bednář
Pavel Čech
Tihomir Čelanović
Toni Fejzula
Aleksa Gajić
Amir Idrizović
Tomáš Jirků
Tomaž Lavrič
Philip Paquet
Tomáš Prokůpek
Robert Solanović
Goran Sudžuka
Martin Šútovec
Karel Zeman
Alexandar Zograf
Danijel Žeželj
Překlad: Jitka Carić
Luděk Janda
Branko Jelinek
Iveta Ĺavroškova
Lettering: Kamil Tatar
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 116
Formát: A4
Vydavatel: Mot
Odkaz: http://www.motkomiks.cz/aargh/
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!