Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PIŽMOUNI

13.07.2001, autor: Sakyk

Kája Saudek poprvé
Kája Saudek byl největším tvůrcem komiksů mezi Aší a Košicemi v 60. – 80. letech. Nakreslil spousty úžasných a dramatických příběhů, ztvárnil stovky krásných a svůdných žen, vymyslel báječné světy fikce a pohádky. Samozřejmě, že jeho tvorba fascinovala a inspirovala množství následovníků. Ti se s větším či menším úspěchem snažili kopírovat jeho styl a napodobovat úspěšná díla – to byli tzv. kopíráci. Další se naopak pokoušeli najít a pochopit principy Saudkova umění, učili se a pouštěli se do vytváření vlastní invencí obohacených komiksů – to byli tzv. učedníci.
Kája Saudek podruhé
Držím v rukách občasník zřejmě fiktivního vydavatelství Rumijáda s názvem Watashe (čti Veteš?). Hádal bych, že to je typická fandovská záležitost, 16 černobílých stránek na obyčejném papíře v trošku tvrdší obálce, nějaké varování o jakémsi „použití pro vnitřní potřebu“ na poslední straně. Tohle není důležité – to podstatné je uvnitř. Tedy super maxi komiks Pižmouni. Vypráví o mladé dívce, která se propadne do podzemní říše záhadných Pižmounů, odpudivých oblud, lebedících si v puchu a hnilobě stok a kanálů. A hned první obrázek krásně indikuje, kdo posloužil jako vzor a zdroj inspirace. Hádat můžete třeba i dvakrát, ale více než jeden pokus stejně potřebovat nebudete…

Kája Saudek potřetí
. Je tu humor (název tramvajové zastávky je „zachcávka“), je tu parodická nadsázka (dělník s krumpáčem na ramenou a venkovanka s husou v koši nastupující do vozu), je tu škodolibost (vysmívající se chlápek z auta), je tu náznak akce (rozechvělý chodník pod vystupující dívčinou), je tu ironický škleb (do roboty místo do pr…), je tu i něco dalšího, co však na začátku děje neprozradím… Je tu Kája Saudek, celý, obnažený od hlavy až k patě, vyskakuje na nás z každého obrázku a řve z každé bubliny. Nejkrásnějšími příklady jsou hlášky typu „to je puch – uch“, „Zlato!“ (kdy jméno = označení pro miláčka), „juchuchů – stojíš mi na uchu“, nebo Zlatiny hadovité vlasy…

Kája Saudek počtvrté
Pokud satira a parodie byly Saudkovi velmi blízké, pak Pižmouni jsou jimi prosyceni skrz naskrz jako hollywoodský akční trhák speciálními efekty. Terčem, do kterého se tak hezky a přesně strefují, není nikdo jiný než tehdejší Komunistická strana Československa. Již vzájemné oslovení obyvatel zahnívající podzemní říše „piždruzi“ zřetelně naznačuje, s kým budeme mít tu čest. Stačí se jen trochu pozorně dívat, a vše před námi defiluje jak v dobách totality. Nabubřelé projevy, prvomájové průvody, policejní represe, ponížení a nabubřelost… K tomu jako bonus vynikající nápad pižmounského transportu, kdy jako dopravní prostředky slouží unesení lidé (připomíná jeden díl kdysi velmi populárního maďarského animovaného seriálu o Ládínkových dobrodružstvích ve vesmíru). Ještě, že to je dávno za námi a můžeme se té absurditě jenom smát v komiksových časopisech!

Kája Saudek popáté
Jakkoli se scénář Jardy Michaličky a kresba Dana Růžičky v zásadě inspiruje Saudkem, nic to neubírá z faktu, že držíme v rukách příjemné, nadprůměrné dílko. Nejde o úplnou kopii, nýbrž o vytáhnutí a zkompilování toho nejlepšího, čím Mistrova tvorba disponuje. Růžička i Michalička ji zřejmě dobře prostudovali – Pižmouni jsou postaveni na nevšedním a satirickém scénáři, který obsahuje ve svých dvou vrstvách (vlastní příběh a jednotlivé obrázky) množství narážek a na nevyjasněném a otevřeném konci. Zřejmě i zmíněná zřetelná politická satira přispěla k tomu, že dílko, dnes již tvořící raritní položku ve sbírkách, získalo v soutěži Bemík ´89 první místo ve čtenářské anketě.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Pižmouni
Scénář: Jaroslav Michalička
Kresba: Dan Růžička
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 1989
Počet stran: 13
Formát: A4
Vydavatel: Watashe
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Fanovský komiks
29.01.2004 BEDEMAN Č. 5 ANEB O PŘEVLÉKÁNÍ KABÁTU
30.10.2003 BEDEMAN Č. 4 – O KOMIKSOVÉ PLATFORMĚ ANEB POHLEDEM AUTORŮ
11.11.2002 MORT NEZNAMENÁ SMRT


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!