Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

KOMIKS A FILM (3) – FORMA II.

29.03.2005, autor: Patrycja

Pohyb je základním principem filmového umění, principem, jemuž se podřizuje celý mechanismus emise a recepce. Film používá dva druhy pohybu - jednak je to přemisťování snímaných objektů v čase a v prostoru, jednak pohyb kamery, tedy pozorovatele, vzhledem k ukazované realitě. K vyjádření pohybu může film použít také střih, který sice neodpovídá lidské zkušenosti (porušuje lineárnost prováděné činnosti), ale je natolik zavedeným výrazovým prostředkem filmu, že je přijímán diváky automaticky a bez zábran. Komiks (podle kritérii Metze obraz nehybný) má k dispozici pouze třetí možnost pohybu - tedy pohyb pomocí střihu, obohacený prvkem kompozice.
.    Dva po sobě následující obrázky (podobně jako u filmu) fungují jednak jako vyprávěcí jednotka, jednak jako jednotka kompoziční. Jeden obrázek může informovat o rozmístění předmětů v času a prostoru, ale teprve spojení tohoto obrázku s obrázkem dalším ukazuje na pohyb. Samotný pohyb tedy nevidíme, vidíme pouze jeho počáteční a konečnou fázi, a podle toho si domýšlíme průběh konaného pohybu. Komiks mimo to disponuje řadou grafických prostředků pro vyjádření směru pohybu (čáry, sugerující pohyb vzduchu, obláčky prachu atd.), nebo také zásadu ukazování konečných fází ruší a pohyb ukazuje v nějaké typické mezifázi - např. hrdinka komiksu Elektra Lives Again je v bojových scénách ukazována zásadně v krkolomných extremních polohách, jejichž dynamičnost poukazuje na pohyb. Ve stejném komiksu najdeme také jiné řešení otázky pohybu subjektu - totiž jeho multiplikaci v rámci jednoho obrázku. Postava schází po dlouhém schodišti a my ji vidíme jednak v počáteční a konečné fází tohoto pohybu, ale také v mnoha dalších mezifázích a to vše v rámci jednoho obrázku - toto řešení se zdá být řešením zasluhujícím přívlastek "filmové".
 
.    Vliv tvůrce na výslednou podobu obrazu
   Jak již jsem zmiňovala na začátku, podle kritérií Ch. Metze, komiks je obrazem vykonaným ručně - tedy autor má nad ním plnou moc, vytváří vymyšlený svět od základů. Tvůrce filmu je tedy víc než tvůrce komiksový omezený realitou světa, který ho obklopuje; omezují ho také konvence a hlavně zkušenosti diváka. Do jisté míry to platí rovněž i v komiksu. Porušování konvencí jako tvůrčí záměr se uplatňuje samozřejmě u obou umění. Zavedené konvence, například v rámci žánrů, jsou porušovány záměrně, díla jsou podřízená tzv. dvojímu kódování a divák má de facto na vybranou, které rovině dá přednost. Nezkušený divák může film Casino Royale (režie John Huston; hrají Joseph McGrath, Val Guest, Ken Hughes, Robert Parrish) ohodnotit jako akční podívanou á la James Bond, divák zkušenější, vědom si konvencí žánru "bondovek", bude tento film vnímat samozřejmě jako parodii této série a jejích základních principů. Stejně tak v případě komiksu Watchmen (Dave Gibbons, Alan Moore) můžeme čerpat požitek jednak ze skvělé dějové zápletky, jednak ze snahy autorů obnažit kult superhrdinů, kterých bezpočet nacházíme hlavně v sériovém americkém komiksu.
 
   Text je součástí ročníkové práce Patrycje Twardowské Komiks a film, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, obor Filmová věda; Brno 1999. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Patrycja

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizovánotheoriá
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
23.01.2008 VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (3. POSTAVY PROMLOUVAJÍ)
16.01.2008 VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (2. KREV A HRDINOVÉ)


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!