Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS - ÚVOD DO PROBLEMATIKY (2) - NEJSLAVNĚJŠÍ HRDINOVÉ STRIPŮ: LITTLE NEMO A KRAZY KAT

31.03.2005, autor: Daniel Kumermann

Nezávisle na obecnější typologii a druhu se pojďme podívat na jednotlivé stripy, které buď v minulosti či v současnosti patří k tomu nejlepšímu, co bylo na tomto poli vytvořeno...
.    Little Nemo in Slumberland
   Little Nemo je dodnes považován za nejlépe kreslený strip, zvláště díky spojení surrealistického snového světa se secesní kresbou. Nemo prochází všemi tehdy myslitelnými místy, která Země skrývá. Na těchto cestách ho provází irský skřítek (leprechaun) s věčným doutníkem v puse a různí jiní přátelé, kteří se však čas od času mění. Nemo se dostává do nepředstavitelných potíží a mnohdy bývá jen kousek od nějakého neštěstí. Vždy ho však zachrání probuzení, většinou na zemi nebo v náručí matky, která přiběhla, když ho slyšela křičet ze spaní. Strip si zřejmě nekladl jiné úkoly než pobavit na vysoké intelektuální a umělecké rovině.
 
.
 
   Krazy Kat
   Krazy Kat Georgie Herrimana je mnoha lidmi považován za nejlepší stripvůbec kdy vytvořený. Například známý americký kritik Gilbert Seldes věnoval ve své knize The Seven Lively Arts celou kapitolu Krazy Kat a tvrdí, že se důstojně zařazuje mezi ostatní představitele umění své doby. Krazy Kat byl čten nejen běžnými čtenáři comics, ale i intelektuály a byl jednou z příčin vedoucích k tomu, že comics přestaly být podceňovány.
.    Základní téma je velice prosté - klasický trojúhelník. Krazy Kat miluje myš Ignatze, který však lásku neopětuje, ba naopak, při každé příležitosti hodí po Krazy cihlu, což tato bere za projev opětované lásky. Pes Offissa Pup zase marně miluje Krazy a jediné, co může pro ni udělat, je, že z moci svého šerifského úřadu zatkne a uvězní Ignatze vždy, když hodí svou cihlu. Vedle těchto základních postav prochází stripem ještě mnoho dalších, které však nikdy nemají větší význam pro děj.
   Herriman dokáže své základní téma variovat až do absurdna. Téměř pokaždé je čtenář udiven, jak je možno, že se našla ještě další cesta, jak využít tak jednoduché zápletky.
.    Krazy Kat se odehrává kdesi v poušti v Arizoně. Kdesi v poušti proto,že pozadí kreseb bývá velice často pokryto pouze surrealistickými amorfními tvary, které se mění obrázek po obrázku. Jen ty předměty, se kterými jednající přicházejí do styku, a vězení, kde Ignatz většinou pobývá, mají nezměněnou realistickou podobu.
   Jazyk stripu je kapitola sama pro sebe; je takřka nemožné jej popsat nějakým konečným způsobem. Obsahuje nekonečné množství slovních hříček a poetismů. Takřka každé slovo, které dovoluje grafickou transformaci při pouhém malém zvukovém posunu, touto transformací prochází.
   Krazy Kat symbolizuje všeobjímající vytrvalo a čistou lásku, která na konci vítězí. Offissa Pup a Ignatz stojí proti sobě jako antagonisté, jeden zastupuje pořádek a zákon, druhý anarchismus a pohrdání citem. Zákonitě se anarchismus vždy rozbije o pevnou skálu zákona.
.    Herriman byl silně ovlivněn Cervantesem a jeho Donem Quijotem, zvláště beznadějnou, ale přesto vítězící čistotou citu. Jedna z méně důležitých postav stripu se jmenuje Don Kiyotti.
   Krazy Kat měl svého následoníka, a to Felix the Cat od Pata Sullivana. Felix the Cat se také vyznačoval surrealistickým pojetím, avšak na rozdíl od Krazy Kat si jej dlouho neudržel. Za zmínku také stojí, že pod názvem Kocour Felix byl jedním z průkopníků comics u nás.
Autor:


Autor článku: Daniel Kumermann

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!