Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS - ÚVOD DO PROBLEMATIKY (7) – NEJSLAVNĚJŠÍ HRDINOVÉ STRIPŮ: SCIENCE-FITION

05.05.2005, autor: Daniel Kumermann

Sci-fi je většinou směsí současné ideologie a futuristického technologického vývoje; ukazuje vztah a vyrovnávání se člověka s moderní technologií, která – podle autora – je buď požehnáním nebo prokletím. Buck Rogers se objevil, tak jako Tarzan, 7. ledna 1929 a existoval až do roku 1968, kdy byl pro nezájem novin zrušen. Ray Bradbury o něm prohlásil: „Ubiti otupělou realitou, umírající touhou po dobrodružství, vyrazili jsme do vesmírného oceánu a s potěchou se ponořili…“
Pro Bucka Rogerse bylo ovšem nutno najít způsob,jak by se s ním mohl současný čtenář ztotožnit. Metoda se našla v knize od Philipse Nowlana Armageddon. Hrdina měří nejhlubší štolu v dole, když je náhle zasypán a uspán podivným plynem, aby se po 500 letech probudil náhodným závanem čerstvého vzduchu. Sotva se Buck dostal ven z dolu, seznámil se s dívkou Vilmou, která ho provázela po zbytek stripu.
Technické reálie Bucka Rogerse nejsou vždy úplně v pořádku, ale většinu faktů konzultoval autor John F. Dille s vědci, a tak se stalo, že idea atomové bomby byla naznačena ve stripu už roku 1939. Rogers žije ve světě vysoce racionalizovaném, ale i tam se najde prostor pro romantiku, kterou obstarává Vilma. Jinak oba dělají to, co mnoho jiných hrdinů comics – ochraňují svět před podivnými a mocnými nepřáteli. Prakticky jen technika, kterou používají, je více vyvinuta než dnešní, jinak přes všechnu futuričnost zůstává Buck Rogers v intencích dnešního světa.

Buck Rogers

Flash Gordon od Alexe Raymonda se poprvé objevil roku 1934. Děj se odehrává na planetě Mongo, která se neočekávaně přiblíží Zemi. Flash Gordon, Flash Gordonjeho snoubenka Dale Arden a vědec dr. Zarkov letí na planetu, aby odvrátili nebezpečí hrozící Zemi. Planeta je obydlena a její obyvatelé jsou na vyšším technickém stupni než Země, avšak na jejím povrchu zůstávají doposud neprozkoumaná území, džungle a pouště, kde žijí podivná a nebezpečná zvířata a ještě nebezpečnější lidé, kteří se chtějí zmocnit vlády nad planetou a případně i nad Zemí. Gordon a jeho přátelé se tomu ovšem snaží zabránit. Cizí planeta umožňuje autorovi používat různé podivné přístroje a zbraně, ale jinak je prostředí stripu, jako džungle, ledovce apod., velice pozemské.
Ztělesněním zla ve stripu je Ming the Merciless. Ač neustále Gordonem porážen, vždy se znovu vzchopí, aby přicházel s novým, ještě ďábelštějším plánem. V době druhé světové války došlo ke spojení států Monga v boji proti Mingovi – strip tak přispěl k válečné kampani. Když se Rajone vzdal Flashe ve prospěch Ripa Kirbyho, odletěla planeta Mongo zpět od Země a Flash Gordon byl volný pro výzkum vesmíru, čímž strip dostal více sci-fi nádech.

Podobnou náplň má i Drift Marle, jehož hrdina se pohybuje v blízké budoucnosti, a pojednává o problémech výzkumu vesmíru.
Brick Bradford, kreslený Brick BradfordClarencem Grayem a psaný Williamem Rittem, začal roku 1933; autoři uvedli do svého stripu velice vhodný přístroj: časový gyroskop, který jim dávalo přenést své hrdiny do libovolné situace a času, od Divokého Západu po výzkum mikrokosmu. Sci-fi stripy si tedy většinou zachovávají to,co má pravá science-fiction mít: pevný základ v přítomnosti a jen částečné zesílení technického prvku.

Tento text je součástí diplomové práce Daniela Kumermanna Comics - úvod do problematiky, FF UK, Praha 1977. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Daniel Kumermann

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!