Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS - ÚVOD DO PROBLEMATIKY (8) – NEJSLAVNĚJŠÍ HRDINOVÉ STRIPŮ: DETEKTIVOVÉ

12.05.2005, autor: Daniel Kumermann

Nejznámější detektiv comics Dick Tracy se zrodil 4. října 1931 a jeho duchovní otec byl Chester Gould. Strip vznikl jako reakce na rostoucí míru gangsterismu ve Spojených státech, kterému zkorumpovaná policie nedokázala čelit. Tracy byl pro drsné účinné metody bez byrokratických oklik…
Tracy přišel ke svému poslání stejnou oklikou jako Superman či Batman. Byl navštívit svou snoubenku Tess Trueheart, aby požádal jejího otce o její ruku. Avšak v tom okamžiku vnikli do domu bandité a zastřelili otce Truehearta, který jim odmítal vydat peníze. Krátce na to se Tracy, aby se mohl pomstít, dal ke kriminální policii.
Tracy své čtenáře nijak nešetřil. Až do té doby byla krev v comics tabu. . Gould toto tabu porušil s prohlášením, že realita je mnohdy horší. Mnoho zločinců má symbolická jména s ohledem na jejich vzhled, jako Pruneface, Flattop, Miss. Egghead apod., jiní zase prozrazují své kvality, čtou-li se jejich jména pozpátku: John Naem, Junky Doolb, Frank Rellik. Tracy má dva spolupracovníky: pomocníka Sama Catchema a jakéhosi „učně“ Juniora.
Během prvních dvaceti čtyř let byl Tracy sedmadvacetkrát postřelen,mnohokrát ztlučen, vlečen za autem atd., ale ze všeho se dostal a pokračoval v eliminování zločinu. Jeho rodinný život zůstával sice v pozadí, ale nakonec si Tess přeci jen vzal a měl s ní i dceru Bonny.

Technika stripu vykazuje mírné sci-fi znaky, neboť lety do vesmíru jsou běžné a dorozumívací a dopravní prostředky jsou vyvinutější než současné. Gould má nejdelší příběhy ze všech stripů, některé trvaly až půl roku. Prostě tak dlouho, dokud Goulda bavily; když přestaly, nechal zločince zemřít.
Gould má ještě jednu specifičnost: uvedl, stejně jako Al Capp, stripy ve stripu; jeho však nejsou tak významné pro strip jako Cappovy. Dělá si v nich legraci z comics obecně. První se nazýval Sawdust a vynikal množstvím slovních hříček. Druhý, Invisible, se skládal jen z textů, neboť hrdinové byli neviditelní.
Ostře řezaný obličej Dicka Tracyho je tak specifický a tak rozšířen, že se mnohde a v Americe obzvlášť stal prototypem policisty.

.

Další detektivní stripy se věnují více osobnímu životu hrdinů a méně si všímají „hrubé“ práce detektiva. Například Mickey Finn od Lanka Leonharda nebo Pottsy od Jay Irvinga. Alfred Andriola poprvé uvedl na scénu „barevného“ detektiva – jeho Charlie Chan je Asiat.
Ze soukromých detektivů je nejznámější Rip Kirby od Alexe Raymonda. Kirby je intelektuál a bonviván, znalec umění a žen. Tomu však nebrání, aby nedokázal v pravý okamžik tvrdě zasáhnout. Nevyhledává akci – ta vždy vyhledá jeho, neboť jeho okolí je až zázračně nabito záhadnými zločiny, které volají po řešení.
Druhý strip Alfreda Andrioly Kerry Drake nechal vedle sebe v symbiose soukromého a policejního detektiva, a více se přiblížil sofistikovanějším literárním detektivům.

. V comics existují i detektivové mimo rámec běžných typů. Například Mandrake the Magician je člověk,který se živí salonním kouzelnictvím a hypnózou, zná některé triky orientálních kouzelníků, a hlavně disponuje schopnostmi mimo rámec „lidskosti“, tj. skutečným čarodějnictvím. Při své činnosti naráží na spoustu problémů, zločinů, špionážních zápletek a útočníků z vesmíru. Se všemi se úspěšně vypořádá díky svým kombinovaným schopnostem. Je neustále doprovázen černochem Lotharem, který se vyvíjí ze sluhy ve spolupracovníka.

Tento text je součástí diplomové práce Daniela Kumermanna Comics - úvod do problematiky, FF UK, Praha 1977. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Daniel Kumermann

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!