Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS - ÚVOD DO PROBLEMATIKY (9) – NEJSLAVNĚJŠÍ HRDINOVÉ STRIPŮ: DOBRODRUHOVÉ

19.05.2005, autor: Daniel Kumermann

Tato kategorie začala roku 1934 stripem Terry and the Pirates od Miltona Caniffa. Strip zaváděl čtenáře do exotických krajin a napínavých dobrodružství. Většinou byl děj umístěn v jihovýchodní Asii, nejčastěji v Číně, čímž navázal na tradici oblíbeného prostředí z dobrodružné literatury…
Terry přišel do Číny, aby hledal poklad, zapomenutý důl. Ten nikdy nenašel, ale našel množství dobrodružství mezi čínskými piráty. V roce 1937 bojoval na straně Číňanů proti japonským útočníkům. Caniff studoval asijskou problematiku a stal se v ní během doby existence stripu takřka odborníkem. Strip je proto tak realistický, že když se v něm událo něco významného, reagovalo na to množství čtenářů jako na skutečnou událost.
. Strip měnil během doby svůj charakter. Během války se zapojil přímo do boje a později se Terry dal k letectvu, aby se tak připojil k velkému množství leteckých comicsových hrdinů té doby, jako Skyroads, Ace Drummond, Smilin’ Jack apod. Terry však zakrátko všechny v popularitě překonal.

. Caniff však nikdy nevlastnil práva ke svému stripu, a proto se rozhodl po vypršení smlouvy strip opustit a začít současně nový. Tento nový strip si objednalo dvě stě listů dlouho před tím, než ho Caniff začal. Jmenuje se Steve Canyon. Canyon je vyspělejší, zkušenější Terry, také letec a dobrodruh. V roce 1947, kdy strip začal, se také začala rozvíjet studená válka, které se Caniff zúčastnil a Steve Canyon bojoval na mnoha místech proti „nebezpečím z východu“. To vyneslo Caniffovi hodně kritiky z liberálních kruhů v Americe. Po uvolnění napětí se strip vzdal své útočnosti. Canyon se zúčastnil také ještě války ve Vietnamu, ale odtamtud odešel, když kritika začala sílit. Caniffova zvláštní, mírně schematická kresba ovlivnila hodně kreslířů své doby.

. Buz Sawyer od Roye Cranea začal v roce 1943 válkou v Pacifiku a také u letectva. Po válce se věnoval jakémusi „dobrodružství na volné noze“. Buz spolupracoval s policií na řešení kriminálních případů, zachraňoval soukromníky kdekoliv po světě, pomáhal v rozvojových zemích. Zkrátka vyskytoval se všude, kde byla naděje na nějaké dobrodružství zajímající čtenáře.
. Mezi dobrodružnými stripy se vyskytovalo i několik sportovních, výhradně však z prostředí boxu. Nejznámější je Joe Palooka od Hama Fishera. Ovšem u boxerů je jeden problém – nedají se donekonečna udržovat jako mistři světa. Proto se Joe Palooka později oženil a stal se z něho rodinný strip.
. Nakonec se zmíním o jednom stripu z vojenského prostředí. Private Breger od Davida Bergera existuje od roku 1942, byl to polohumorný, polodobrodružný strip. Významný je tím, že přinesl do amerického úzu název G. I. Joe pro amerického vojáka. Comics z vojenského prostředí jinak bývají většinou ve formě comic books.

Dobrodružné stripy jsou velice módní záležitost. Jejich hrdinové se musí pohybovat v prostředí, které je právě v popředí zájmu, a proto s sebou dosti často nesou politický náboj, který je někdy i reakční.

Tento text je součástí diplomové práce Daniela Kumermanna Comics - úvod do problematiky, FF UK, Praha 1977. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Daniel Kumermann

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!