Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BRYAN TALBOT

06.06.2005, autor: SEB

Comics Centrum plánuje na tento rok vydání jednoho ze stěžejních děl britské komiksové scény – Dobrodružství Luthera Arkwrighta. A že je to pořádné dělo! Určitě proto nepohrdnete autorským životopisem stvořitele (scénáristy a kreslíře v jedné osobě) této legendy: Bryana Talbota. V článku jsme se pokusili zmapovat jeho již kultovní dílo v co největší komplexnosti; jedná se však jen o předkrm k arkwrightovské smršti, jež nás už brzy pohltí...
Na začátku cesty
. Narozen 24. února 1952. První ilustrace tohoto nadmíru plodného anglického kreslíře a scénáristy (umělce a spisovatele) se objevily v magazínu Britské tolkienovské společnosti roku 1969. Na střední škole kreslil stripy do školního časopisu. Po studiích pracoval na volné noze jako scénárista i kreslíř série Brainstorm Comix pod záštitou Alchemy Press. První tři díly nazvané Trilogie Chestera P. Hackenbushe se roku 82 dočkaly samostatného přetisku a později byl jeho hlavní hrdina Hackenbush přejmenován na Chestera Williamse a amerikanizován pod vlajku DC Comics pro Swamp Thing Alana Moora, ve kterém působí dodnes. Kromě Brainstorm Comix stál u zrodu undergroundových titulů Knockabout a Slow Death.
. Roku 78 začal Bryan pro Ad Astra pracovat na Frank Fazakerley, Space of the Future (parodie na space operu všech odrůd). V časopise Near Myths pak také ve stejném roce vyšla první část epické ságy The Adventures of Luther Arkwright, později znovuobjevená legendárním časopisem PSSST! roku 1982. Sebrané vydání Luthera Arkwrighta je jedním z prvních britských comicsových románů (graphic novel).
. Následně Bryan pracoval na více než stovce ilustrací pro německé RPG knihy. Během toho stihnul pro Sounds psát i kreslit kontroverzní sérii Scumworld. Zlom přišel v roce 1983, kdy začal pracovat pro 2000AD. Společně s Patem Millsem přivedli na svět populární trilogii Nemesis the Warlock, jejíž prodeje si okamžitě vynutily dotisk. První díl vyhrál Eagle Award v kategorii „Best Graphic Novel“ a postava z komiksu jménem Torquemada byla pravidelně zvolena nejoblíbenějším záporákem po celé tři roky, kdy série vycházela.
V té době se s podílel na Soudci Dreddovi Alana Granta a tvořil mnoho stripů.

Arkwightovské milníky
. Rok 1988 ho dovedl zpět k The Adventures of Luther Arkwright. Dokončil jeho příběh devítidílnou sérií, přičemž se celá sága dočkala pod záštitou Dark Horse souhrnného vydání v Americe. Byla osmkrát nominována na Eagle Award a nese tituly za „Nejoblíbenějšího kreslíře“, „Nejlepší nové komiksové dílo“, Nejoblíbenější postava“ a „Nejlepší komiksová obálka.“ Roku 1989 byla sáze uznána cena Mekon za „Nejlepší britské dílo“ od Stip Illustration Society.
. Dílo si získalo srdce celé armády čtenářů. Jde o mix mezi science fiction, alternativní historií, špionážním thrillerem a fantasy s odvážným způsobem vyprávění děje bez bombastikcých efektů, umělého zrychlování děje a myšlenkových bublin. Přínos této Bryanovy práce pro comics byl uznán mezi jinými Alanem Moorem, Garthem Ennisem, Grantem Morrisonem, Stevem Bissettem, Neilem Gaimanem, Michaelem Zullim, Rickem Veitchem atd. atd. Sága vytvořila silnou fanouškovskou základnu (byl založen Arkwright mythos) ze které vzešlo několik fanzinů, stolních RPG, rozhlasových her a samozřejmě se plánuje film.

Cestička nejen do zámoří
. V Americe pracoval u DC na Hellblazerovi (s Jamiem Delanem), Sandmanovi (s Neilem Gaimanem) a The Nazz (s Tomem Veitchem). Psal a kreslil Masku a dvě epizody Batman: Legends of the Dark Knight. Potom přešel ke Cult Press a spolupracoval na několika cyberpunkových projektech (například obálky série Raggedy Man), a za posledních dvacet let kreslil stripy pro více než dva tucty publikací nebo magazínů. Pro Tekno Press stvořil na základě Gaimanova návrhu steampunkový příběh zavánějící Monty Pythony jménem Teknophage. Má za sebou i spoluúčast na úspěšných televizních filmech.
. V poslední době působí v Dark Horse Comics, pro které dokončil The Tale of One Bad Rat (mající již něco kolem šesti mezinárodních cen) a pokračování Arkwrightových dobrodružství Heart of Empire (vyhrála Eagle Award a je nominována na dvě Eisner Awards). Nyní pracuje na novém dílku Alice in Sunderland. Plánováno je na 300 stran, a formou krátkých příběhů vyprávěných postavami z Carollových knih by měla dohromady proplést historii autora, hrdinky, Říše divů a mnoho dalších prvků. Rozhodně půjde o vícerozměrný projekt, jehož ozvěna bude komiksovou scénou rezonovat ještě dlouho.

Málokterý kreslíř má za sebou cestu tak výsostně korunovanou úspěchy a lemovanou věrnými fanoušky. Práce Bryana Talbota je známa tím, že s časem neztrácí na originalitě a své milovníky baví už třicet let. Přejme jí tedy ještě mnoho šťastných a úspěšných kilometrů a těšme se na to, až její některé odbočky zamíří i do Zemí koruny české…
Autor:


Autor článku: SEB

Související články:


Arkwright
15.11.2006 SRDCE IMPÉRIA
19.12.2005 DOBRODRUŽSTVÍ LUTHERA ARKWRIGHTA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!