Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MAUS 2

03.10.2001, autor: Frontalkid

Možná vám to může připadat divné, ale ve své první recenzi jsem sáhl po „nezastakplnohodnotné“ knize Maus II s podtitulem …a tady začalo moje trápení. Jedná se totiž o knihu comixovou, v níž je vyobrazen příběh pomocí podobenství: Židé jako myši, nacisté jako kočky (…co jiného), Francouzi jsou žáby a ti z pospojovaných států psi. Podobně tomu bylo, jak si určitě mnozí z Vás vzpomenou, již u pana Orwella a jeho Farmy zvířat.
Neznamená to však, že je to kniha plytká a že má nízkou literární hodnotu či kvalitu – jak o comixech nebo např. počítačových hrách lidé těchto medií neznalí bez ostychu hovoří. Naopak, dílo jež jako jediné předkládá problematiku holocaustu (ano, holocaustu a nechci slyšet, že žádný holocaust nebyl, byl, děti, byl a dokonce holocaust s velkým krvavým tragickým „H !“ - pozn. pro DIE faschoss!!, Fkid) podobou comixu je do jisté míry převratné.
. Ještě nikdo se před panem Artem Spiegelmanem neodvážil k cestě tímto temným tunelem, do něhož nevkročil jen tak někdo. Vytvořil tak kreslenou formu tunelu plného vařené krve a spálených lidských duší, pokořených, vláčených a dotažených až na samý kraj lidské důstojnosti. A právě o tom je tato kniha. Je výpovědí o velmi smutné kapitole jedné ještě smutnější války a to té světové, která byla v pořadí již druhá!!! Svůj meč k odsouzení autor namířil nesmlouvavě na nacisty a zvěrstva v koncentračních táborech na jedné straně a na té druhé, stejně orezlé straně mince, na pevně zakořeněné nedonošené psychické strasti, které si jeho otec „odnesl“ ze svého výletu v Osvětimi a Birkenau (Osvětim II). Právě Vladkovy (otec autora) zážitky jsou námětem knihy, ale zároveň zlem, které ztěžuje vztah otce a syna.

Fakt, že sám autor není jen tvůrcem textu, ale i celého comixu dodává dílu na autenticitě, protože z každého listu přímo bytostně cítíte onu duševní onanii, kterou pan Spiegelman ať už mladší nebo starší prožíval… na obou stranách barikády této temné části našich dějin.
. Pokud některým z vás přišly některé moje obraty nevhodné či nepřístojné, pak vězte, že jsem je volil zcela záměrně a jistou dávkou ironie chtěl naznačit, v jaké atmosféře se zhruba čtenář při čtení této knihy octne.
Ti, kdo četli první díl (jsou vůbec tací?… ano ti všichni tři) se na ten druhý nemohli dočkat a těm, co ho nečetli, mohu ten druhý jen doporučit. Slibuji, že trvanlivost této knihy je kosmicky dlouhá v případě, že připouštíte existenci koncentračních táborů, ať už těch sovětských anebo nacistických – situace tam byla prakticky stejná. Ty Stalinovy byly v podstatě jenom průkopnické. Jak se totiž zdá, existenci těchto převýchovných táborů bere jako fakt čím dál tím méně lidí, ale to už je trochu jiná pohádka….
Autor:


Autor článku: Frontalkid

Detaily o komiksu:

Titul: Maus 2
Série: Maus
Scénář: Art Spiegelman
Kresba: Art Spiegelman
Překlad: Jan Macháček
Jiří Zavadil
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 1998
Počet stran: 139
Formát: 162 x 234
Vydavatel: Torst
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Maus
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
14.11.2012 Spiegelmana tíží teroristický útok na USA v roce 2001 - 90 %
19.10.2004 MAUS (7) - PÁR SLOV NA ZÁVĚR


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!