Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PAN OVOCŇÁK 1

20.03.2001, autor: Sakyk

Jsou dva druhy lidí - hodní a zlí. Třeba hodný, dobrosrdečný a nepříliš úspěšný novinář a naopak zlý, ničemný a mocichtivý průmyslník. Pak jsou také lidé tlustí a hubení. Tlusťoši a hubeňouři. Tlustí, pokud se do nich podíváte očima s ovocovkou, jsou příbytkem pro několik osob, v podnájmu jich tam žije až pět a je u nich pořád veselo.
Hubení ukrývají pouze jednoho chudáka, znuděného a zoufalého ze samoty a těsného životního prostoru. A pak jsou tady všichni dohromady, masa konzumentů, podléhající reklamě, snadno a radostně a stejně ochotně pak i solící bankovky ze svých peněženek. Tak – karty jsou rozdány… Počkat, přeci jenom, ještě nesmíme zapomenout na tajuplného, ovšem sympatického zástupce planety Ovocela.
. A jak dál? Ten novinář, Klárk Kent (!), má problémy se svou váhou, například nedoběhne ranní autobus do práce, takže vulgární šéf má další důvod protěžovat ambiciózního Brejda Keligtona. Lump, Fanda Ou´Kdoule, se ničemně dostane do čela závodu, zpracovávajícího ovoce a s pomocí chemických preparátů a zastrašování chce z lidí udělat pouze dojné krávy. Naštěstí se objevuje onen podivín z ovocné planety Ovocela a z přežírajícího se Klárka dělá superpana Ovocňáka, vybaveného superpan-ovo-mobilem, skvělým oblekem, zajištěného slušným platem a disponujícího nadpřirozenými schopnostmi. A pan Ovocňák startuje do boje proti šílenému Fandovi i za svou ztracenou novinářskou čest….

Při četbě fascinujícího pana Ovocňáka se ocitáme ve zvláštním světě. Na jednu stranu tolik podobném tomu našemu s mozaikou nejrůznějších týpků a problémů, na druhou v nereálném, fantaskním universu nadpřirozena a fikce. Toto spojení nutí k zamyšlení a zároveň dělá příběh poutavým a čtivým.
Ale nechme moralizování. Pan Ovocňák totiž především baví. Má na tom zásluhu nejen veselý styl vyprávění, ale také nenucené a úsměvné parodizování Supermana, spousta obrazových a slovních hříček a narážek a hlavně všudypřítomný humor (tady je nutné pochválit oba překladatele).

. Za zvláštní pozornost stojí kresba. Na první pohled působí neohrabaně, začátečnicky a nepřitažlivě. To je však jen zdání. De Crécy totiž patří mezi špičku současné experimentální francouzské školy a štětec naopak ovládá mistrně - stačí pár stránek a zjistíte, že jste si změť linek v okýnkách zamilovali. Že se zaujetím sledujete, jak několika jednoduchými tahy dokáže zachytit lidské nálady a stavy, atmosféru, pohyb, zvuky… Ve skutečnosti je jeho kresba velmi realistická a podrobná, zachycuje vše důležité a podstatné. Příjemné je také téměř pravidelné řazení šesti obrázků na stránku, takže i kdyby, neutopíte se.

Povedená je také úprava vlastní knihy. Ta vyšla v A5 formátu, v šité vazbě, v tuhých deskách. Grafika přebalu je decentní (využívá do jisté míry francouzský originál), tudíž v knihovně ji klidně můžete bez obav zařadit po bok Balzaců a Jirásků.
Sečteno a podtrženo, dost zdařilá věc, tenhle Pan Ovocňák. Zábava na úrovni, kterou můžete věnovat i jako pěkný dárek a nerozpakujete se, že jde o komiks.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Pan Ovocňák 1
Série: Pan Ovocňák
Scénář: Nicolas de Crécy
Kresba: Nicolas de Crécy
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2001
Počet stran: 152
Formát: A5
Vydavatel: Aude Brunel
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!