Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

URANI ANEB MĚSTO OŠKLIVÉHO KOMIKSU

29.07.2005, autor: Sakyk

Řeklo by se, že když dají hlavy a ruce dohromady dvě esa současného evropského komiksu, vznikne dílo zapamatování hodné a generacemi obdivované. Že to prostě bude peckoidní bomba, událost, která se zapíše do dějin podobně, jako třeba Hledání ptáka času nebo Kasta metabaronů. Jenže ouha – místo vybroušeného diamantu tu tupě zírá vykydlený, rozpraskaný šutrák ze staré cesty za humny. Řeč je o albu Urami – La ville des mauvais reves (Urami – Město ošklivých snů).
Přitom tvůrci, David B. i Joann Sfar, se tvářili jako opravdová záruka kvality a úspěchu. Oba se již představili také českému čtenářstvu; David B., tvůrce trilogie Quatre savants (Čtyři vědci, 1996 – 1998) či Ogres (Obři, 2000, společně s Ch. Blainem) exceloval se svou slavnou Padoucnicí (doposud čtyři díly  z originálních šesti). Sfarovi, který je známý svou hyperaktivitou, což dosvědčují desítky vydaných alb za poslední dekádu, u nás zase vyšly první tři díly nekonečné fantasy opery Donžon. Možná právě v ohromně širokém Sfarově záběru by se daly hledat příčiny nemastnosti a neslanosti Urani – když je zkrátka něčeho příliš a hodně se pospíchá, je to na výsledku vidět: většinou nestojí za zlámanou bačkoru.

 

. Oba pánové na to přitom šli vychytrale: nedostatek času vyřešili tím, že si práci rozdělili pěkně fifty-fifty. Dohromady slepili scénář a na kresbě jednotlivých kapitol (46 stránkový příběh jich obsahuje čtrnáct a každá má svůj název) se poctivě střídali. Kresbě nelze něco vážného vytýkat: pravda, působí poněkud odfláknutě – hlavně v porovnání s chefs d´oeuvre obou umělců. Nehledě na to, že Davidovi B. (při znalosti Padoucnice) právě dvakrát nesedí barvy (o něž se postaralo duo Findakly & Chedru) a Sfarovi evidentně chybí (donžonovský souputník) Trondheim. Jenže to jsou detaily, kterých si neutrální čtenář na první pohled vůbec nevšimne a může je klidně přičíst na vrub stylu obou kreslířů.

 

. Horší je to se scénářem – on vlastně úplně chybí! Příběh absolutně nedrží pohromadě, je to jen jakási snůška efektních obrazů jakoby vytrhaných z levných šesťákových plátků prodávaných senzacechtivé lůze na pouti. Spojeny jsou velmi neefektivně: Profesor Odin je na útěku před Ermitovými zabijáky; rozloučí se s tygry, které krotil v cirkuse a vymaže se jedním ze svých vynálezů. Ermita a jeho bandu zatím přepadne a rozmlátí superhrdinka Europe. Nakonec je Odin stejně dopaden a ještě musí přihlížet mučení své milenky. Urani je hlavní město nejmenované evropské země, ležící u Baltu mezi Německem a Ruskem – mohlo by se jednat  o Polsko či Litvu. Metropole je cílem soubojů kriminálních živlů, tajných služeb a policistů nejméně půlky starého kontinentu a místo centra se rozkládá hřbitov. Tygr, který vyrve Ermitovi Odina a unese jej, se dříve živil jako wrestler a pornoherec. Do toho se samozřejmě míchá CIA, NSA, různá ministerstva a také jeden podivný, španělský cikán. Některé pasáže jsou snové, jiné silně filozofické, v ostatních je důraz kladen na akci. Výsledek? Zmatek, chaos, nesrozumitelnost a především – absolutní absence alespoň nějaké hlavní myšlenky nebo sdělení.

 

Vypadá to tak, že David B. se Sfarem měli velikou chuť experimentovat – možná se jednoduše jeden večer trochu sjeli – a vzhledem k jejich kreditu po finálním výtvoru okamžitě skočilo nakladatelství Dargaud, respektive jeho avantgardně-nezávislá edice Poisson Pilote. Že však v tomhle případě šlo opravdu o jedno velké nedorozumění, svědčí jak rozpaky odborné kritiky tak i nevalný zájem ze strany čtenářů; plánovaná dvojka se zkrátka dosud nekonala. Inu, pšenka vždycky nekvete – a to ani renomovaným komiksovým harcovníkům…

Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Urani – La ville des mauvais reves
Scénář: David B.
Joan Sfar
Kresba: David B.
Joan Sfar
Žánr: Ostatní.
Rok vydání: 2000
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Dargaud
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!