Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

LES LUMIERES D´AMALOU

20.08.2001, autor: Sakyk

Jedu takhle metrem, čtu si francouzský fantasy komiks Světla Amalu vydavatelství Mot a nade mnou stojí tři postpubertální výrostci. Jeden z nich s úšklebkem v oku říká: “pěkná kniha“ a druhý posměšně odpovídá: “pro děti …“. Chudáci děti. Uvyklé na Čtyřlístek a kačera Donalda by se asi hodně divily při čtení této zkrvavené pohádky pro dospělé a představa Bobíka, rozbíjejícího Myšpulínovu hlavu o zašpičatělý kámen by je asi dlouho děsila ze spánku.
Ne, ne. Tento komiks není pro děti, jak by se na první pohled mohlo zdát. A hlavně – není nejen nevhodný pro osoby s vyšším krevním tlakem, ale je také poměrně složitý. Kromě hltání pravidelných dávek rudého moku musíte opravdu i pozorně číst. Tím se také Světla Amalu značně odlišují od podobných fantasy slátanin americké produkce. Ale nechci srovnávat Světla Amalu třeba s Lobem (on také ani takovou krvavou slátaninou není). To bych vedle sebe dával nesrovnatelné, neměl naději na úspěch a ještě dostal vynadáno od fanoušků obou sérií.

Světla Amalu opravdu nejsou úplně pro děti a zároveň jedou dle jiného konceptu než zaběhlé prostoduché scénáře. Nečekejte žádné velkolepé, svalnaté hrdiny, prsaté blondýny ani hektolitry krve prolité ve zbytečných masakrech. Naopak, nachystejte se na svět plný skřítků a pohádkových postav (trochu podobný tomu Tolkienovskému), ve kterém se na vás z oblaků vyřítí samohybný šlapací letoun, pilotovaný šlechticem Andreasem a jeho sluhou Elwoodem. Oba patří mezi tzv. Furety, jakési skřítky s hlavou hlodavců. Není důležité, co bylo důvodem a cílem leteckého výletu, podstatnější je jejich nehoda, která končí nakonec šťastným pádem do vln neznámé řeky. To už ale oba omdlelí dobrodruzi netuší, že je nachází tlupa místních Furetů a odnáší je do domu. Slušelo by se napsat do Domu, jelikož je soběstačným minisvětem pro společenstvo obývající horní patra, a tzv. Průsvitníků, žijících v jeho podzemí. Dům se nachází na ostrově, obklopen proudem řeky Amalu, která pomalu, ale jistě povážlivě stoupá. Ohrožení se stupňuje, jenže dvě rasy nejsou schopny spolupracovat – pojí je jakási osudová nesnášenlivost. Změnu do tohoto stavu přináší až Andreas a Elwood, kteří se dopátrají pravé příčiny ohrožení a elegantním způsobem dokáží vyvést obyvatele Domu z nebezpečí. Tak končí první díl a zdálo by se, že dalšího pokračování již nebude.
Nebýt toho, že už v prvním albu se dozvídáme střípky z jakési legendy, cosi o mutantech, Velkém Dubu a jeho ohrožení. Důvtipnějšímu čtenáři již toto stačí, aby si domyslel, že to hlavní, ta pravá sranda, přijde až v dalších dílech, ve kterých nás čeká bližší seznámení s legendou, pohádkovou říší, jejími obyvateli a kouzly. Potkáme tam příšerné sněžné draky Žrakky, strážce vstupů do Dubova království Cafoua, objevíme tajemství Bigopů a spoustu dalšího. Pokud však budete hledat typického klaďase, reka, na němž vše stojí a padá, tak to budete hledat marně. A tak se do role hlavních hrdinů pasuje trojice Orana, Andreas a Elwood. Nejsou však bez chyb – hašteří se mezi sebou, chybují, ale vždy z pozitivních pohnutek a ve věci dobra.

. Série jako celek rozhodně není nezajímavá, i když – na druhou stranu – je nutné po pravdě přiznat, že u nás vzhledem k absolutnímu nedostatku čehokoli komiksového přivezeného ze Západu je zajímavé všechno. Ale buďme objektivní a realističtí. Noříme-li se do příběhu hlouběji a hlouběji, zjistíme, že jeho nosnou myšlenkou není legenda, ani boj s příšerami a netvory, nýbrž téma nad jiné aktuální – rasová nesnášenlivost. Již úvodní obraz – společný život Furetů a Průsvitníků v jednom domě na ostrově – zřetelně symbolizuje náš současný svět, kdy řeka Amalu je nekonečně proudícím vesmírem, ostrov planetou Zemí a Dům kontinentem, obývaným dvěma rasami, které - byť se životně potřebují - se nenávidí a navzájem jsou schopné se zničit. Silná metafora, kterou snad ani není třeba dále komentovat.
Scénárista Gibelin jde však ještě dále – jakési spory dvou ras se stávají malichernými ve světle nadčasových událostí, které s sebou strhávají i bytosti nadpřirozené, pohádkové. A tak ukazuje, že nic není věčné: ani bohové, ani mocní čarodějové a ani dávná rovnováha. Lze si představit jasnější a silnější varování?

Ovšem zanechme mentorování – to určitě nebylo hlavním cílem, proč autoři toto dílo stvořili. Šlo jim spíše o převedení zajímavého nápadu na papír a vlastní pobavení. Což se jim podařilo.
Kresba je na první pohled a dojem pěkná – ohromující, hýří spoustou barev, pohybuje se v široké barevné škále, tak jak to v pravé fantasy má být. Wendlingová si navíc pohrává s kompozicí stránky, při dramatických pasážích volí černý podklad papíru a obrázky roztahuje až po úplný okraj stránky, jev pro francouzský komiks obecně netypický, avšak v poslední době hodně populární. Při vlastním čtení se ovšem některé obrázky stávají nepřehlednými a nečitelnými.
Scénář je také dobrý, oplývá zajímavými nápady (obří sněžní draci pohybující se výhradně pod sněhovými závějemi, šišlavý Cafou) a zvraty (před skutečnou podstatou hrdinů si nemůžete být opravdu nikdy jisti), jenže místy jsou některé pasáže trochu zamotané, či přechody mezi stránkami tak nejasné, že se musíte vracet, abyste pochopili. Úžasná je v každém případě akce, atmosféra a napětí, udržující vás v neklidu až do samého konce. Konce? Hm, tedy, on tu vlastně žádný konec není – nebo alespoň je natolik otevřený, že si ho ani nevšimnete a sápete se po neexistujícím šestém díle.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Světla Amalu 1 - Theo
Série: Světla Amalu
Scénář: Christophe Gibelin
Kresba: Claire Wendlingová
Překlad: Soňa Sladká
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2001
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Mot
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!