Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ŠINKL A JEHO VELKÁ SÍLA BOŘÍ STEREOTYPY VE VNÍMÁNÍ KOMIKSU U NÁS

29.08.2001, autor: Sakyk

Většina lidí v našich zeměpisných šířkách, nezáleží na tom, zda-li komiksoví čtenáři či nikoliv, si vytvořila dosti stereotypní názor o tom, co to vlastně komiks je. Bohužel, tato představa je notně zkreslená. Na několika dalších řádcích se ji proto pokusíme poopravit.
1. stereotyp: Komiks je pouze Čtyřlístek pro malé děti
Realita: Není to pravda. Důkaz: Přečtěte si Šinkla
Nechci vůbec tvrdit, že Čtyřlístek je něco špatného, to nikoliv, také jsem ho čítával. Ale je to čtivo určené pro dětského čtenáře a pro nás ostatní je tu na výběr spousta jiných titulů. Například Šinkl a jeho velká síla z vydavatelství Calibre. Vypráví fantasticko – dobrodružný příběh, odehrávající se ještě před úsvitem dějin. Malému, bezvýznamnému, bojácnému Šinklovi jménem J´on, jenž jako zázrakem přežije ukrutnou bitvu tří Nesmrtelných, se zjevuje Bůh v podobě velkého černého kvádru a posílá jej zastavit nesmyslné válečné běsnění. Dává mu na to pět překryvů sluncí, jinak slibuje svět zničit v ohnivé apokalypse. A navíc ho obdaruje jakousi Velkou silou.

2. stereotyp: Komiks je jen bezduchá, tučná zabijačka.
Realita: Není to pravda. Důkaz: Přečtěte si Šinkla
Znáte-li hlavně krvavé střílečky plné nesmrtelných superhrdinů, jistě berete každý další komiks s očekáváním něčeho podobného. Šinkl vás z tohoto pohledu zklame. Není tady žádný nezničitelný hrdina, ba právě naopak. J´on se přes své velké poslání zdá být pouhou vějičkou osudu a to je právě na celém příběhu to zajímavé: nikdy si nemůžete být jisti, co bude následovat na další stránce. Je to i proto, že brzy odhalíte i podstatu oné Velké síly, která vlastně fyzicky neznamená nic. A tak sledujete jeho napínavou cestu vedoucí k zastavení tří Nesmrtelných, jež v mnoha směrech parafrázuje Bibli, především Nový zákon (12 učedníků, konání zázraků, apod.). Parafráze jsou ovšem často posunuty a ztvárněny hodně překvapujícím způsobem.

3. stereotyp: Komiks nemůže oslovit širší obelixovské publikum
Realita: Není to pravda. Důkaz: Přečtěte si Šinkla
A proč by nemohl? Jen je třeba na něj pohlížet jako na svébytné, komplexní umění. Stejně je respektována například kinematografie. Chodíme na filmy akční, hudební nebo třeba erotické, z nichž každý má svou cílovou skupinu. A zároveň je i spousta jiných, které jsou určeny pro široké publikum. Stejné je to i v komiksu. Právě Šinkl reprezentuje ten směr, jenž míří a oslovuje různorodé spektrum čtenářů: ať již svou srozumitelnou a propracovanou kresbou či dobře sledovatelným dějem, který navíc obsahuje nadčasové, nečekané myšlenky, jasné, humánní poselství a senzační závěr.

4. stereotyp: Černobílý komiks se nevyrovná barevnému ani na třístý pokus
Realita: Není to pravda. Důkaz: Přečtěte si Šinkla
O kresbě Šinkla jsem se již okrajově zmiňoval. Toto album je přímo vzorovým příkladem užití kresby, která děj nezpomaluje, neznepřehledňuje, nýbrž naopak – tlačí ho kupředu a vhodně doplňuje text v bublinách. Také se není co divit, když jejím autorem je špička současného frankofonního komiksu, Polák Grzegorz Rosinski. Ten se proslavil takovými sériemi jako Hans, La Complainte des landes perdues a především fantasy ságou Thorgal, určující po celá 80. a 90. léta směr svého žánru ve Francii. Ilustrací Šinkla však dokázal, že ovládá i černobílou techniku, kterou zároveň povýšil na úroveň barevné.

5. stereotyp: Komiks nemůže přinést vážná témata v zábavném kabátě a Medusině masce
Realita: Není to pravda. Důkaz: Přečtěte si Šinkla
Opravdu – jeho scénáristou totiž není nikdo jiný, než Belgičan Jean Van Hamme (tvůrce slavných klasik jako Thorgal, XIII, Largo Winch nebo poslední Blake a Mortimer). Právě on je známý svojí oblibou vkládat do jinak banálních akčních, kriminálních či fantasy příběhů další, dalo by se říci nestandardní témata a řešení zápletek. V Šinklovi to je myšlenka nadčasové touhy a víry v lepší osud a myšlenka snahy a boje za spravedlivější zítřek. A to je i hlavní idea celého díla: pokud se lidé spojí za určitým cílem a uvěří v možnost uskutečnit své tužby, pak mají Velkou sílu.

6. stereotyp: Francouzský komiks není dobrý – ujde jen Asterix
Realita: Není to pravda. Důkaz: Přečtěte si Šinkla
V Česku je spíše jen málo známý. V posledních letech se synonymem komiksu staly akční story americké provenience typu Spider-Man či Lobo. Avšak na bohatou studnici frankofonní tvorby se jaksi zapomnělo. Z ní pochází právě neporazitelný galský bojovník, ale také Lucky Luke, Tintin, Durango, XIII nebo Donžon a spousty dalších skvělých příběhů a hrdinů. Šinkl pak patří mezi ty nejlepší reprezentanty frankofonní tvorby a dokazuje jak čtenářům tak i vydavatelům, pro něž je její výstavní ukázkou, že je s ní třeba stále počítat.

Závěr?
Není třeba dělat dlouhé závěry. Koneckonců, posoudit, zda-li mám pravdu, musíte sami, a uděláte to jednoduše. Přečtete si Šinkla.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Šinkl a jeho velká síla
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: Gregorz Rosiński
Překlad: Jana Kratochvílová
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2001
Počet stran: 172
Formát: A4
Vydavatel: Calibre
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!