. O další ediční pauze magazínu se snad rozepisovat nemusím. Pauza to byla dlouhá, několikaměsíční a čtenářům byla na čas odepřena pravidelná dávka návykových comicsů. Tím pádem se čtenáři mohli své závislosti na políčkách a bulinkách zbavit… Proto bylo potřeba, aby nová dávka Crwe byla něco znamenitého a mimořádného. Aby hltači kreslených příběhů potlačili šmírácké pudy a odlepili zraky od televizních přenosů z pseudoluxusních vil, a zapomněli i na divoké léto plné policejních zásahů. No zkrátka aby se vrátili ke krví zkrápěným stránkám. Pravděpodobně náhoda tomu chtěla, že se tentokráte objevily příběhy, které vrhají asociace doslova zvířecké.
Ale jelikož výjimka potvrzuje pravidlo, začneme comicsem, který do výše uvedeného konceptu nezapadá. Je jím Úsměv zabijáka ze série Gangland. Tímto na stránkách CRWe debutuje známý kreslíř Richard Corben, jehož výtvor doplňuje libretista Simon Reverstroke. Humorná pointovka - hororově laděná, ale také lehce úsměvná gangstera - se odehrává se ve dvou časových rovinách. Vyplatí se především sledovat ponurou a černobílou Corbenovu kresbu.
. Pak je tu Blacksad, tahák čísla, noirová bajka, jejíž první díl sklidil velmi příznivé ohlasy; také pokračování předcházela znamenitá pověst. Moje úvodní informace o hlavním hrdinovi byla mírně zavádějící. John Blacksad patří ke kočkovitým šelmám, ale je to černý panter. Pohybuje se v syrovém světě, který nám předkládají autoři, pánové Canales a Guarnido. Ve světě, kde zvířata mají lidské vlastnosti či touhy. Cítí lidské emoce, dělají lidské chyby. Vznikl tak vizuálně velmi příjemný a pestrý comics: Guarnidova kresba je precizní, vyvedena dynamickou, ale přitom jednoduchou obrysovou linkou. Navíc různé druhy exotické zvěře - v kontrastu s lidskou obličejovou mimikou a s lidskými postavami - musí kresebně zaujmout. Zajímavé je také sledovat zvířecí postavy v typicky lidských situacích. Tyto situace tak vytváří dokonalé parafráze. Zatímco první díl se odehrával ve velkoměstě, tentokráte se s Blacksadem budeme brodit sněhem – překvapivě – na maloměstě. A opět se dostáváme k parafrázování, byť poměrně mrazivému. Místní smetánka, předurčená k rasismu bílým arktickým zbarvením (odtud také název comicsu Arctic Nation) geniálně vyvolává asociace na palčivé otázky bílé rasy. Co jediné se dá Diazu Canalesovi na scénáři vytknout, je přílišná přímočarost při vyšetřování. Stejně jako v prvním díle postupuje Blacksad až příliš jednoduše za svým cílem…
. V kočičí říši zůstáváme. Od pantera se přesuneme ke kočce domácí. Na stránkách CRWe nemůže chybět slavný cynický kocour Garfiled. Autorem je Jim Davis a čeká nás dvoustránka Garfieldových stripů - variace na téma ranní kafe.
Netopýří křídla oznamují příchod Batmana. Příběh ze série Batman: Black & White se jmenuje Budu tě sledovat. Scénárista Captaina Americy Ed Brubaker předkládá ponurý příběh z Gothamu. Tentokrát si ho celý užijeme očima obyčejného člena pouličního gangu, tedy Batmanova protivníka… O kresbu, plnou temných stínů, se postaral Ryan Sook. Černobílost tohoto comicsu podtrhuje ponurou atmosféru. Pravým opakem Sookovy kresby je typicky psychedelické a jakoby odfláklé ztvárnění Simona Bisleyho, samozřejmě v barevném provedení. Další na řadě je totiž Soudce Dredd. Příběh z pera osvědčených veteránů Johna Wagnera a Alana Granta Prďoší zdrh, je plný narážek z konce osmdesátých let minulého století a samozřejmě také brutality. Pointu příběhu neprozradím, ale opět budeme mít co do činění s netopýřími křídly (a hlavičkami).
Úsměvnou tečkou je další dítko Štěpána Kopřivy. Nejúspěšnější domácí scénárista představí svého hrdinu v comicsu nazvaném Bivoj the Killer. Jedná se o brutální řežbu , inspirovanou známou přemyslovskou pověstí s proslulým kancobijcem v hlavní roli (opět jsme u zvěře!). Trocha psychedelie není nikdy na škodu, zejména v podání staroslovanských bylinek…
O nabušenou (a barevnou) kresbu s prvky karikatury a litry krve se postaral Radek Vinický.
Lahůdkou na závěr je ochutnávka z booku Hellblazer: Syn člověka. Tu ale již pravověrný crwemaniaci mají nějaký ten pátek doma, takže se vinou zpoždění nedá mluvit o aktuálnosti. Doplním to, co je známé: scénář Garth Ennis, kresba John Higgins.
Kreslené comicsové příběhy jsou klasicky doplněny bohatou publicistickou částí. Dočkáme se dvou mučíren, dvou aktualit (českých a amerických), v comicsových milnících se dočteme o Hugo Prattovi (autor Corta Maltese) a informace rozšíří zajímavý profil egypstského comicsového nakladatelství AK comics, specializujícího se na výrobu arabských superhrdinů. No a nakonec Japonec, tedy anime a manga koutek, představení Gunsmith Cats.
Tak tenhle díl Crwe máme za sebou, nezbývá než optimisticky hledět do budoucnosti. Snad už nás redakce nebude mučit nějakým tím malicherním zpožděním (já vím, oni za to nemůžou, to majitelé práv…). Tohle číslo mělo jiskru, to příští by mohlo hořet! Napomoct by tomu mohla ta trocha nitroglycerínu, kterou nás počastují pánové Gruss a Kopřiva. Ano, měla by se objevit ukázka z připravovaného projektu této dvojce: Nitro páchne glycerínem. Dále se objeví Human Target či třeba Deathblow a především se dočkáme rozuzlení Blacksada.