Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FILMOVÉ ADAPTACE KOMIKSU (5) - SEDMDESÁTÁ LÉTA: NÁVRAT MUŽE Z OCELI

29.11.2005, autor: Tomáš Pekárek

V padesátých letech „vládl" Superman, v dalším desetiletí Batman, dalo by se očekávat, že v letech sedmdesátých to bude jiný osamocený hrdina. Sice zde je jeden významnější celovečerní snímek, avšak s hrdinou již známým, Supermanem. Neznamená to, že by se komiksoví hrdinové stále ještě nestali námětem pro filmaře, v tomto desetiletí vzniklo relativně mnoho adaptací (kolem desítky), ale byly určeny primárně pro televizní diváky. Z nich asi nejvýraznějšími byly filmy s postavami Spider-Mana a Hulka, jejichž čas nástupu do kin měl přijít až o několik desítek let později. Superman vznikl roku 1978 v režii Richarda Donnera, a jedná se o do značné míry výjimečný snímek…
Oproti svým předchůdcům se mu povedlo u diváků uspět a vydělal stovky milionů dolarů, znají ho nejen Američané, ale i ve světě - nedlouho po roce 1990 a poté ještě několikrát jej vysílala také naše televize spolu jeho třemi volnými pokračováními z osmdesátých let.
 
Přestože scénář k filmu napsal Mario Puzo, proslavený svým románem Kmotr, musel Donner spolu s Tomem Mankiewiczem (který není v titulcích) jeho značnou část proškrtat a doplnit. „Vyházel všechen laciný humor (v jednu chvíli se měl Superman setkat s Tellym Savalasem alias Kojakem!) a posílil emocionální jádro příběhu, romanci mezi Clarkem Kentem a Lois Laneovou." (Vosmík, O.: Superman. Cinema, 2004, č. 11, s. 85)
 
Do titulní role obsadili tehdy téměř neznámého Christophera Reeva, který udělal velmi dobrý dojem a Superman se vlastně stal jeho životní rolí. Marlon Brando ztvárnil Jor--Ela, Supermanova otce, a za několik minut strávených na natáčení získal závratný honorář. Lexe Luthora, milionáře a Supermanova protivníka, hrál Gene Hackman.
 
Tvůrci řešili jeden z největších problémů natáčení, jak vytvořit iluzi létání co nejvěrohodněji. "Všechny tehdejší techniky byly jednoduše nedokonalé až trapné: trikoví experti zkoušeli dokonce vystřelovat z děl figuríny či Supermana prostě naanimovat. Sofistikovaná kombinace mnoha různých metod byla nakonec hlavním důvodem toho, že film za zvláštní efekty nakonec získal Oscara." (Vosmík, O.: Superman. Cinema, 2004, č. 11, s. 86)
 
Superman obsahuje všechny zásadní události: výbuch Kryptonu, let malého Kal-Ela v záchranné kapsli, dětství u Kentových ve Smallvillu, práci v Daily Planet s Lois a Jimmym. Lex Luthor chce rozbombardovat pobřeží Kalifornie a vytvořit si své vlastní. Přiláká Supermana a následně jej ochromí kusem Kryptonitu, což je minerál z planety Krypton, který zbavuje Supermana nadlidských schopností. Avšak Luthorova druhá střela míří na město, kde žije matka jeho milenky. To je pro ni důvod, aby se přidala na Supermanovu stranu, který stihne zachránit jak její matku, tak i Kalifornii a celý svět.
 
Tvůrci učinili významný prohřešek vůči komiksu komediálními podtóny, což by pro odlehčení nemusel být špatný nápad, kdyby se nesnažili podat hlavního Supermanova nepřítele jako zábavného pána, jenž má za pomocníky samé hlupáky. Schoellovi se nelíbí, že postavy Supermana ani Clarka nejsou dostatečně vykreslené. Christopher Reeve naštěstí dokáže zamaskovat mnohé svým charismatem. „Reeve dal Supermanovi tvář, dal mu humor i naivitu a co víc, dokázal neuvěřitelné: zvěrohodnit proměnu Supermana v Clarka Kenta pomocí brýlí a patky.“ (Pavlovský, J.: Comics ve filmu. Živel, 15. 8. 2004)
 
Přese všechna pozitiva, vysokou návštěvnost a oblíbenost mezi příznivci komiksů, nedošel Superman ve své době uznání kritiky. „Dlouhá, žalostná a jen částečně zábavná verze slavného komiksu, s až příliš mnoha irelevantními přípravami a zcestným vědomím své vlastní důležitosti.“ (Walker, J.: Halliwell´s Film, Video & DVD Guide. HarperCollins Entertainment, London 2004, s. 854)
 
Ať tak či onak, jisté je, že i po více než čtvrtstoletí od svého vzniku patří Superman mezi klasiku komiksových adaptací a bývá řazen po bok několika mnohem mladších filmů, kterým se povedlo vystihnout jak atmosféru předlohy, tak zároveň oslovit komiksové čtenáře i filmové diváky.


Text je součástí diplomové práce Tomáše Pekárka Filmové adaptace komiksu, Univerzita Palackého v Olomouci, 2005.
Autor:


Autor článku: Tomáš Pekárek

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - AktualizovánosuperHRDINOVÉ
01.04.2018 Ovocný komiks 3: Fazole s mákem s gustem souloží s burskými povidly - 0 % - AKTUALIZOVÁNO
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!