Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SPIDERMAN: ODHALENÍ ANEB TÉMĚŘ DOKONALÝ KOMIKSOVÝ POPCORN

16.12.2005, autor: pav

Teta May už ví!!! Ví, co dělá její milovaný Petr po nocích a co schovává ve své skříňce. Už ví, že Peter Parker je Spiderman! Takhle vytržené z kontextu to sice nepůsobí nijak překvapivě, jednou to prostě prasknout muselo. A protože tato situace právě nastala, byla by škoda nedozvědět se, co bude teď následovat a jak se s tím oba zúčastnění vypořádají. Přichází „den poté“ v životě Pavoučího muže…
. Ono velké tajemství prasklo už v předchozí knize. Na konci Návratu tetička May konečně odhalí Petrův druhý život. Otázka je jednoduchá: Co bude dál? Odpověď si, doufám, rádi přečtete sami. Já se vás teď akorát pokusím přesvědčit o tom, zda opravdu stojí za to tohle vědět. Může se totiž na první pohled zdát, že se příběh zvrtne v nudnou slátaninu, plnou recyklovaných dialogů o velké moci, se kterou přichází velká zodpovědnost.
Že se tak nestalo, za to můžeme být vděční jediné osobě. J. M . Straczynski je už u nás hodně známý autor a není třeba jej do nekonečna zevrubně představovat, proto jen stručně. Komiksoví fandové jistě znají jeho Krajinu půlnočních stínů, Vycházející hvězdy . nebo zmiňovaný Spidermanův Návrat. Fanoušci televizních seriálů zase mohli jeho jméno zahlédnout v titulcích sérií To je vražda, napsala, Jake a Tlusťoch či propracované sci-fi Babylon 5. Právě zkušenost s psaním seriálových scénářů je hodně vidět a samotný příběh místy působí jako kdyby si Straczsynski připravoval storyboard pro film. Někomu může sice připadat, že tenhle Spidey prostě není moc akční. Částečnou absenci superhrdinských soubojů nám však Straczynski vynahrazuje výbornými a uvěřitelnými dialogy, pohráváním si se strukturou příběhu a hlavně humorem. Už nejde jen o Spidermanovo zažité hláškování, které používá během útoků na tělesnou integritu superpadouchů ve snaze rozložit je i zevnitř. Celý komiks je prostoupen vtipem a úsměvnými rozhovory přirozeně vyplývajícími ze situací, v kterých se postavy ocitnou, a snadno se můžete přistihnout, jak se při čtení tlemíte s pusou roztaženou od ucha k uchu.
. Emoce nejvíce šplouchají v první kapitole. Po rychlém představení děje přecházíme k hlavnímu bodu programu: souboj Tetička May vs. Spiderman. Ne, nerozhodne ho pěst v obličeji, ani totální pokoření soupeře završené vtipnou poznámkou. Jen díky svižnosti děje skončí akorát tak včas úsměvnou remízou („všichni vyhráli“), aniž se stihne zvrhnout v bláboly z telenovel. Jestli na vás bylo textu v úvodní kapitole moc, vše vvnahradí kapitola následující. Téměř beze slov, klipově rozvržena v jednotlivých panelech, popisuje další den v životě Spidermana míjejícího se s Mary Jane, a tety May, které jakoby spadla z obličeje pavučina, pracující na vylepšení Spideyho mediálního image. Příběh pak rychle dospěje ke zdárnému konci. Peter vyřeší lehce detektivní případ, porazí podrazáckého supernepřítele, podívá se na astrální rovinu a prokáže, že povolání superhrdiny a učitele se dá zvládnout obojí na výbornou. Jen v manželství s Mary Jane zatím propadá, snad se polepší v příštím díle. Skoro všechno je tedy na chvíli v Pavoukově životě jak má být, i tak si ale Straczynski opět vytvořil cestičky k dalším komiksům a sériím…
. Jednoduchá, nadnesená, málo detailní image-like kresba Johna Romity jr. přispívá k rychlému spádu celého díla. (Všimněte si těch slzavých jezer, vytékajících z očí Petera i May, když mezi nimi takzvaně tají ledy. Připomínají tání ledovců, takže v příběhu lze vlastně najít i ekologický podtext.) Stejně tak barvy korespondují s pestrostí děje, a celá kniha s překladem Jiřího Pavlovského zanechá ve čtenáři celkem osvěžující dojem. Nakladatel (Crew) změnil formát vydání, což může vadit pořádkumilovným lidem, ale jinak je to prkotina. Spiderman: Odhalení je téměř dokonalý komiksový popcorn.
Autor:


Autor článku: pav

Detaily o komiksu:

Titul: Amazing Spider-Man 02 - Odhalení
Série: Amazing Spider-Man
Scénář: J. Michael Straczynski
Kresba: Scott Hanna
John Romita jr.
Překlad: Jiří Pavlovský
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 134
Formát: 170 x 260
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Spiderman
22.02.2013 Ultimate Spider-man a spol. 3: Spidey je barevnější
21.08.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (3) - Spider-man, Avengers, Star Wars magazín - Aktualizováno
20.06.2012 Amazing Spider-Man – Hříchy minulosti - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!