Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FILMOVÉ ADAPTACE KOMIKSU (8) – THE SWAMP THING

20.12.2005, autor:

Mezi Supermanem II a Supermanem III stihl ještě na stříbrné plátno vkročit muž z bažin Alec Holland ve filmu The Swamp Thing podle stejnojmenného komiksu. V naší distribuci se snímek objevil na videokazetách pod názvem Msta přichází z močálu. Roku 1982 jej natočil režisér převážně hororových snímků Wes Craven, který chtěl příběh pojmout tak, aby se líbil příznivcům hororu i původní předlohy.
. Komiks Swamp Thing vytvořili Len Wein, Berni Wrightson a Joe Orlando. První příběh vyšel v jako součást antologie hororových komiksů House of Secrets, publikované nakladatelstvím DC. Vlastní sešitová řada začala vycházet v roce 1972. V příběhu vědec Alec Holland vyvíjí se svou manželkou regenerační přípravek, jenž mu chce ukrást zločinný Arcane. Hollandova žena je zavražděna a Holland, politý preparátem, uteče do bažin. Tam splyne s vegetací a stane se z něj mutant, napůl člověk, napůl rostlina. V dalších dílech vědec, vědom si své původní identity, zachraňuje své známé před různými příšerami (viz Markstein, D. D.: Swamp Thing. Don Markstein´s Toonopedia, 30. 10. 2004).
 
V čase vzniku filmu již komiks několik let nevycházel. Aleka Hollanda ztvárnil charismatický Ray Wise. Z Alekovy manželky scenárista učinil jeho sestru (Nannette Brownová), takže mohl být stvořen nový cíl Alekovy náklonnosti: Alice Cableová (v podání Adrienne Barbeauové). Alice se v komiksu nevyskytovala, vystupoval tam Alekův přítel Matt Cable. Padoucha Arcana hrál Louis Jourdan, v masce Swamp Thinga byl navlečen Dick Durock, jehož nalíčení poměrně věrně vystihuje Wrightsonovu verzi muže z bažin.
 
.
 
„Základní premisa je stejná: Alec Holland se svou sestrou provádějí experiment s rekombinovanou DNA (přišli s rostlinnou buňkou obsahující živočišné jádro). Stejně jako v komiksu je vládní laboratoř atakována Arcanovými přisluhovači a z Hollanda se stane vnímající rostlinný člověk. Ve zbytku filmu pomáhá Swamp Thing uprchnout Alici a snaží se dostat Arcana“ (Schoell, W.: Comic Book Heroes of the Screen. Citadel Press, New York, 1991, s. 152).
 
Optimistický Schoell shledává celé tři čtvrtiny filmu jako poměrně uspokojující až do okamžiku, kdy Swamp Thing svádí boj s (již také zmutovaným) Arcanem. Zde veškeré pochybné kouzlo snímku vyprchává. Richard Scheib pro změnu na konto filmu uvádí: Swamp Thing byl výjimečně nápaditý komiks. Je smutné, že žádná z jeho adaptací nikdy pořádně nevyužila nabídnutého potenciálu“ (Scheib, R.: Swamp Thing. 30. 10. 2004)
 
Přestože film dopadl katastrofálně, je třeba mu přičíst k dobru jednu věc: oživil ve čtenářích zájem o muže z bažin, takže nakladatelství DC obnovilo komiksovou sérii a zejména ve druhé polovině osmdesátých let vznikly velmi působivé příběhy.

Text je součástí diplomové práce Tomáše Pekárka Filmové adaptace komiksu, Univerzita Palackého v Olomouci, 2005.
Autor:


Autor článku:

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizovánotheoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!