. Komiks Swamp Thing vytvořili Len Wein, Berni Wrightson a Joe Orlando. První příběh vyšel v jako součást antologie hororových komiksů House of Secrets, publikované nakladatelstvím DC. Vlastní sešitová řada začala vycházet v roce 1972. V příběhu vědec Alec Holland vyvíjí se svou manželkou regenerační přípravek, jenž mu chce ukrást zločinný Arcane. Hollandova žena je zavražděna a Holland, politý preparátem, uteče do bažin. Tam splyne s vegetací a stane se z něj mutant, napůl člověk, napůl rostlina. V dalších dílech vědec, vědom si své původní identity, zachraňuje své známé před různými příšerami (viz Markstein, D. D.: Swamp Thing. Don Markstein´s Toonopedia, 30. 10. 2004).
V čase vzniku filmu již komiks několik let nevycházel. Aleka Hollanda ztvárnil charismatický Ray Wise. Z Alekovy manželky scenárista učinil jeho sestru (Nannette Brownová), takže mohl být stvořen nový cíl Alekovy náklonnosti: Alice Cableová (v podání Adrienne Barbeauové). Alice se v komiksu nevyskytovala, vystupoval tam Alekův přítel Matt Cable. Padoucha Arcana hrál Louis Jourdan, v masce Swamp Thinga byl navlečen Dick Durock, jehož nalíčení poměrně věrně vystihuje Wrightsonovu verzi muže z bažin.
.
„Základní premisa je stejná: Alec Holland se svou sestrou provádějí experiment s rekombinovanou DNA (přišli s rostlinnou buňkou obsahující živočišné jádro). Stejně jako v komiksu je vládní laboratoř atakována Arcanovými přisluhovači a z Hollanda se stane vnímající rostlinný člověk. Ve zbytku filmu pomáhá Swamp Thing uprchnout Alici a snaží se dostat Arcana“ (Schoell, W.: Comic Book Heroes of the Screen. Citadel Press, New York, 1991, s. 152).
Optimistický Schoell shledává celé tři čtvrtiny filmu jako poměrně uspokojující až do okamžiku, kdy Swamp Thing svádí boj s (již také zmutovaným) Arcanem. Zde veškeré pochybné kouzlo snímku vyprchává. Richard Scheib pro změnu na konto filmu uvádí: „Swamp Thing byl výjimečně nápaditý komiks. Je smutné, že žádná z jeho adaptací nikdy pořádně nevyužila nabídnutého potenciálu“ (Scheib, R.: Swamp Thing. 30. 10. 2004)
Přestože film dopadl katastrofálně, je třeba mu přičíst k dobru jednu věc: oživil ve čtenářích zájem o muže z bažin, takže nakladatelství DC obnovilo komiksovou sérii a zejména ve druhé polovině osmdesátých let vznikly velmi působivé příběhy.
Text je součástí diplomové práce Tomáše Pekárka Filmové adaptace komiksu, Univerzita Palackého v Olomouci, 2005.