Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MIKE MIGNOLA - HELLBOY: PRAVÁ RUKA ZKÁZY

05.06.2006, autor: - was -

Máte problémy s nadpřirozenem a nevíte jak je řešit? Tak to máte problém, jelikož Dylan Dog z vydavatelství A.F.F.L . má asi dovču a chlápkům z Ghostbusters se v tomto tisíciletí nedovoláte ani na záznamník. Nejlepší je obrátit se na Hellboye. Nahlédnutí do knihy Mika Mignoly Pravá ruka zkázy Vás o tom přesvědčí líp, než stohy pochvalných referencí od jeho dřívějších klientů, o čtenářích komiksů ani nemluvě...
Obálka"Raaaaaaaa!" řev útočícího vlkodlaka
"Do háje, já věděl, že nakonec dojde k něčemu takovýmu.
Já to věděl!" postesknutí napadeného Hellboye
 
Hellboy to věděl a my jsme to věděli také. Všichni jsme sázeli na to, že se svérázný vyšetřovatel z ÚVPJ vrátí, a bude nás opět provázet báječnými bitkami, které eufemisticky nazývá „vyšetřováním“ nebo „výzkumem“. Beletristická sbírka hellboyovských povídek Melouchy vyšla na začátku roku 2005. Podle edičního plánu Comics Centra jí měl další titul komiksových kraťasů doplnit v září, ale mezi plány a jejich uskutečňováním je někdy rozdíl. Vypiplávání Dobrodružství Luthera Arkwrighta se poněkud protáhlo. O to příjemněji překvapilo, s jakou rychlostí se po majstrštyku Bryana Talbota objevila na pultech knihkupectví očekávaná Pravá ruka zkázy.
 
Mladá léta
 
Mignolofilové jsou doma, jakmile jen zahlédnou obálku a hned za ní povědomou předsádku s motivem apokalyptických rytin od Albrechta Dürera. Za ní, pravda, chybí předmluva, známá z předchozích hellboyovských komiksů, ale bez ní se celkem v pohodě dá žít. Naopak informace ze zákulisí každé povídky jsou na svém místě a to je moc dobře. Bez nich bychom se třeba nedozvěděli, že úvodní dvoustránková hříčka Lívance vznikla jen tak z hecu. Na Lívance pěju ódy už od dob, kdy předloni vyšly v časopise Ikarie. Crossover „malý Hellboy kontra žvanec napíchnutý na vidličku“ se vyznačuje vybraně lehoulinkým britským humorem, který u amíka Mika Mignoly příjemně překvapí. Pokud soupeře z oblasti gastronomie neberete jako úctyhodného borce, tak si nalistujte povídku Původ bestie. Tenhle příběh s drakem považuji za nejlepší místo celého sborníku, které mi nejvíc sedí - skvělá adaptace původní anglické báje, tajemná společnost kolem vrásčité věštkyně, zajímavě vypointovaný souboj s aristokratem všech bestiářů... jedním slovem paráda. Někteří mohou Původ bestie znát z Crwe číslo šestnáct, kde vyšla černobíle. Nebarevný Hellboy má taky svoje kouzlo, ale v porovnání s kolorovanou verzí má barva jasně navrch. Další povídka se jmenuje podle ústřední postavy krále Volda. To jest bezhlavý duch severského lovce na koni. Výsledek beru v porovnání s ostatními povídkami spíše do počtu. Možná mohl výtvarník pojmout celek ve velkolepějším stylu, jakým se vyznačoval jiný Mignolův jezdec, totiž černý oficír z Probuzení ďábla.
 
Léta dospívání
 
Hlavy, Hellboyův výlet do exotického Japonska roku 1967, bude určitě řadě čtenářů povědomý. Asijské dobrodružství je jediný příběh z Modré crwe číslo pět, co chyběl v dřívější povídkové kompilaci Spoutaná rakev. Pokud máte oba tituly a budete ještě investovat do Pravé ruky zkázy, stane se postarší sešitek modrého speciálu mírně duplicitní položkou ve Vaší sbírce. Hlavy dokazují, že žánr gotického hororu lze bez větších obtíží přesadit ze staré dobré Evropy i na opačný kout zeměkoule a výsledek za tu štrapáci rozhodně stojí. Z historky Sbohem, pane Tode si můžete odnést poučení, že komunikace se záhrobím a braní drog škodí zdraví. Dík téhle story se taky dozvíte, že Hellboy fušuje drobátko do bylinek, na které jsou alergičtí otesánci z ektoplazmy. Následuje povídka Vărkolak. Vzdor nevelkému rozsahu v sobě ukrývá tolik rekvizit pro klasický horor, že to až hraničí s plýtváním. Rohatému vyšetřovateli vždycky držím palce, ale tady mi bylo vyloženě líto, že upíří hraběnka Ilona Kákosyiová nevydržela hlavního hrdinu strašit ještě o nějakou tu stránku déle.
 
Pravá ruka zkázy
 
Předposlední položka dala název celé recenzované sbírce. Povídka Pravá ruka zkázy z větší části slovem i obrazem rekapituluje dřívější mezníky z Hellboyova života (okolnosti jeho příchodu na svět, setkání s Trevorem Bruttenholmem, Rasputinem a Hekaté). Navíc ale přidává nové informace týkající se pekelníkovy pravačky a jeho původního poslání. Je dobré si všimnout ještě jedné věci - až do této povídky bylo vše celkem přehledné. Zlo převychované v dobro stálo proti zlu - Hellboy versus temné síly podsvětí. To se teď může trochu změnit. Nově představená postava navenek kladného profesora Malcolma Frosta přivádí na scénu myšlenku, že pro lidstvo by mohlo být bezpečnější, kdyby se pokusilo čertího chlápka odstranit… Na Pravou ruku zkázy motivicky navazuje opus Skříňka plná zla. Podobně jako Málem kolos ve Spoutané rakvi je i Skříňka nejdelším kouskem zařazeným až na závěr celé knihy. Obě epizody nepatří k mým přímo zamilovaným, přesto mě víc zaujala novinka z Pravé ruky zkázy. Proměna jednoho z padouchů v opici mě vysloveně pobavila. Naopak z obrázků krvácejících loveckých trofejí až mrazilo, třebaže se jednalo o pouhé strašidelné kudrlinky bez jakéhokoliv významu pro samotné vyprávění. Na konci nenajdete tradiční galerii hellboyovských ilustrací od několika autorů. Místo nich dostaly prostor černobílé náčrtky od samotného Mignoly. V řadě skic můžete lehko rozeznat postavy, které jste jen o pár listů předtím mohli obdivovat v hotových komiksech. Zvlášť pro začínající kreslíře může být prohlídka nehotových studií velmi inspirativní.
 
Komiksová láska prochází žaludkem.
 
Pravá ruka zkázy jen potvrdila můj názor, že hellboyovské povídky jsou scenáristicky lepší než Mignolovy grafické novely s jedním příběhem. O malířské virtuozitě nemá cenu se příliš rozepisovat, protože ta je zjevná na první pohled. Ale abych jen nechválil - předcházející dávka kraťasů Spoutaná rakev měla silné trio ve složení Mrtvola, Vánoce v podzemí a Vlci ze Sv. Augusta. Plně srovatelné klenoty se v Pravé ruce zkázy nenajdou, navíc je pravačka o celých třicet dva stránek tenčí. Případný nákup nechávám milostivě na Vás a já si jdu zhruba po tisící prvé nalistovat Lívance, protože jsem na ně právě dostal chuť. A protože s jídlem roste chuť, tak jen u nich určitě nezůstane. Tak nevím - mám se dřív zakousnout do krále Volda nebo opět zhltnout šikmooké Hlavy?
 
Autor:


Autor článku: - was -

Detaily o komiksu:

Titul: Hellboy - Pravá ruka zkázy
Série: Hellboy
Scénář: Mike Mignola
Kresba: Mike Mignola
Překlad: Jan Kantůrek
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 144
Vydavatel: Comics Centrum
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Hellboy
07.03.2005 HELLBOY – MELOUCHY
13.09.2004 HELLBOY – FILM ANEB HEJ, HEJ, HEJ, HRAJOU NAŠI PÍSNIČKU!
01.09.2004 AUTOGRAMIÁDA S KARLEM RODENEM U PŘÍLEŽITOSTI PREMIÉRY FILMU HELLBOY


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!