Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

LUCKY LUKE 2 – DOSTAVNÍK ANEB HYJÉ, LUCKY LUKU!

25.09.2006, autor: Sakyk

Zřejmě nejlepším z kvinteta kovbojských alb, které na přelomu roku na trh vychrlilo nakladatelství Egmont, je to s pořadovým číslem dva – Dostavník. Svým jednoduchoučkým příběhem a dějovou konstrukcí poskládanou ze samostatně stojících gagů totiž nejvíce připomíná původní historky Lucky Luka, v podstatě jen prodloužené stripy nabité nepřetržitou akcí a humorem. I když je čeští čtenáři neznají, úspěch originální receptury může fungovat také u nich.
Dále čtěte: recenze prvního česky vydaného Lucky Luka, Tortilly pro bratry Daltonovy.
. Autor libreta, René Goscinny, jenž zde s rozkoší používá mnohé prvky ze svého ještě slavnějšího Asterixe (byť scénáře pro Lucky Luka začal psát mnohem dříve, již v roce 1955), nakládá na hrdinova bedra těžký úkol: ochránit dostavník na cestě z Denveru do San Francisca. Nejedná se ovšem o jen tak ledasjaký dostavník – jeho vlastníkem je totiž Wells Fargo & CO., největší americká dopravní společnost vlastnící banky a zajišťující přepravu zlata mezi nimi. Protože se však v poslední době útoky na její vozy stupňují, připravila marketingově vskutku ďábelský plán: pod heslem „neznáme překážek“ a za nemalé publicity naloží dostavník zlatem i pasažéry a nechá ho na nebezpečné cestě doprovázet neohroženým Lucky Lukem. A jako malý bonus rozšíří zprávu o tom široko daleko, aby ji zaregistroval každý lapka, který aspoň něco znamená.

.

Hyjé, Čerte! Hyjé, Apači! Hyjé, Rexi! Hyjé, Uragáne!

Pestrá směska pasažérů a neustále hrozící nebezpečí přepadení, to jsou často užívané propriety, které Goscinny přetavil ve svižný děj kořeněný humornými situacemi. Inspiroval se především klasickým westernem Johna Forda z roku 1939 Stagecoach (Přepadení) s Johnem Waynem v hlavní roli. Kreslíř a duchovní otec Lucky Luka Maurice de Bevere se k filmu dokonce otevřeně hlásí a navíc lituje, že kvůli vydavatelské linii časopisu Spirou (kde byl Dostavník v roce 1967 poprvé zveřejněn na pokračování) nemohl použít jako postavu také prostitutku…
. Mauricova jemná, živá kresba jakoby vypadla z Dikobrazu a dodává jednotlivým postavám na komičnosti. Je tu hřmotná Annabella Flimsyová, zametající se svým přišlápnutým manželem Oliverem, který musí včas převzít místo účetního ve Frisku („Ticho Olivere! Nepojedete sám! Čtu vaše myšlenky!“). Kočí Hank Bully (karikatura herce Wallace Beeryho) dokonale přesně práská bičem (tedy aspoň když se nenapije: „… promiň, Joe...“) a neomylně si jménem pamatuje všechny své koně. Hazardní hráč Scat Thumbs (karikatura jiného herce, Johna Carradina) končí v každé zastávce natřený dehtem a peřím. Fotograf Jeremiáš Fallings sní o senzačních záběrech útoku na dostavník, zlatokop Digger Stubble chce osobně bránit své zlato a reverend Sinclair Rawler touží kázat Slovo Boží na zkaženém západním pobřeží. A v každé stanici čeká na cestující orce „delikatesních“ brambor na špeku…

Dostavník je celkově 32 album série Lucky Luke (pro zajímavost: ve Francii první, vydané u nového vydavatele, společnosti Dargaud). Může sice až příliš evokovat Asterixe, jedná se však na každý pád o slušnou zábavu se dvěma překvapivými závěry a se špetkou poučení, jak v 19. století fungoval Divoký Západ. Je ovšem otázkou, zdali pro mladší čtenáře bude dostatečně humorný a pro ty starší naopak nebude moc infantilní. Nicméně pokud se svými nároky vměstnáte mezi obě zmíněné skupiny, nebudete litovat a královsky se pobavíte.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Lucky Luke 02 - Dostavník
Série: Lucky Luke
Scénář: René Goscinny
Kresba: Maurice de Bevere (Morris)
Překlad: Michal Lázňovský
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!