Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PÉRIODE GLACIAIRE ANEB DE CRÉCYHO DOBA LEDOVÁ

24.11.2006, autor: Sakyk

Nicolas de Crécy si u nás získal docela slušné renomé. Některými českými komiksovými fanoušky je občas přijímán až důvěrně – nemalou zásluhu na tom mají nejen dva úspěšné díly parodie Pan Ovocňák, ale třeba také účast na výstavě Francouzský komiks – Nové směry spojená s umělcovou návštěvou (nebo za to může jeho příbuzná - v ČR dlouhodobě žijící nakladatelka Aude Brunel?). Ne všechny de Crécyho počiny se však úplně vydařily a právě s mírnými rozpaky je nutné hodnotit i jeho nejnovější album Période glaciaire (Doba ledová).
. Příběh čtenáře přenáší do blíže neurčené budoucnosti, v níž je většina povrchu zemského pod ledem a sněhem. Naše civilizace je dávno zapomenuta a bílé pláně křižuje malá vědecká expedice, která pátrá po tajemné „aglomeraci“. Není zřejmé proč, není jasné, jakým způsobem je společnost organizována, žádná zmínka o nových sídlech, státech, kontinentech, avšak po pár stránkách to vlastně přestává být důležité. Počínající náznaky děje, doutnající konflikty či záblesky milostného trojúhelníku totiž rychle střídá nástup hlavního protagonisty. Tím jsou trosky pařížského muzea Louvre, které se náhle vynoří ze sněhového oceánu včetně kontroverzní pyramidy. Zbytek příběhu se mění v exhibici obrazů a soch na podnosu chaotického, snově nebo možná mimosmyslově servírovaného blouznění. Nic nedává smysl, přitom autor touží propojit jednotlivé příběhové roviny logikou, jenže na závěrečných stránkách se mu dějová konstrukce zcela rozpadá pod rukama.

Rozechvělý prasopes
. Škoda hned dvakrát, protože rozjezd byl opravdu velice slibný. Po hříchu je tak zapomenuta záhadná přítomnost myslících prasopsů pojmenovaných podle amerických komiksových superhrdinů i fórek s útržkem látky, na němž je vyšitý slogan fotbalového klubu Olympique Marseille „Droit au but“ (Přímo k cíli), považovaný za mystický symbol. Nezbývá tak, než se alespoň kochat de Crécyho vzdušnou, rozechvělou kresbou, která je navíc naprosto dokonalou volbou pro naznačený hlavní účel komiksu: prezentaci muzea Louvre. Pozor! Nejedná se o nějakou skrytou reklamu, jelikož slavná pařížská obrazárna je společně s edicí Futuropolis, participující téměř výlučně na ojedinělých projektech, vydavatelem. (Po de Crécym nakreslí komiksy o Louvru ještě Marc-Antoine Mathieu, Emmanuel Guibert a Bernard Yslaire.) Tomu odpovídá i poměrně luxusní knihařská úprava (jako např. méně užívaný druh papíru nebo obálka), téměř kompletní seznam otištěných uměleckých výtvorů a třeba také čtyři stovky speciálně očíslovaných kusů z běžného nákladu, které však ani nešly do prodeje. Komiks byl nominován na cenu publika Nejlepší album na festivalu v Angouleme v roce 2006.

. To vše je dokladem toho, jaké vážnosti se ve Francii komiksu dostává. Jen těžko si lze představit, že by nějaká naše významná galerie nechala defilovat v katastrofickém komiksu s náznaky marihuanového opojení svá díla, ať již formou reprodukcí či věrně překreslených autorem. V Době ledové to sice občas působí příliš násilně a dej sklouzává k samoúčelnosti až vykonstruovanosti, avšak vizuální podívaná je natolik efektní, že pocity mírného zklamání a nepřesvědčivosti bohatě vynahrazuje. Nakolik bylo album ve Francii také efektivní, to už je jiná otázka, ovšem vzhledem k úrovni alba a renomé de Crécyho nelze pochybovat o tom, že muzeum Louvre získalo nové nadšené návštěvníky. Byť Mona Lisa je tu vyobrazena jako lidskýma očima a znečištěním ovzduší vykoukaný, vybledlý pohrobek své dnešní krásy.

Album k recenzi zapůjčilo nakladatelství Mot.

Période glaciaire
Scénář a kresba Nicolas de Crécy
76 stran formátu A4
Futuropolis a Musée du Louvre éditions 2005
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Période glaciaire
Scénář: Nicolas de Crécy
Kresba: Nicolas de Crécy
Žánr: Ostatní.
Rok vydání: 2005
Počet stran: 76
Formát: A4
Vydavatel: Futuropolis
Musée du Louvre éditions
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!